Uutiset

Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.

21.12.2005 - Tuska-festivaali sai meluluvan kesälle 2006

Pitkään vireillä ollut prosessi kesän 2006 Tuska-festivaalin meluluvasta on saatu juhlan kannalta onnelliseen päätökseen. Helsingin kaupungin ympäristökeskus jakoi joululahjansa pari päivää etuajassa.

Juhla sai aikaisempien vuosien lupaehtojen mukaisen meluluvan. Tämä tarkoittaa 70 desibelin melutasoa lähimpien asuitalojen luona, joka taas tarkoittaa 101 desibelin melutasoa juhla-alueen miksereillä. Raja on edelleen tiukka ja rajoittaa juhlan toimintaa jonkin verran, mutta kun sitä vertaa esitettyyn 65 / 96 -rajoihin, on ero merkittävä. Festivaali tekee myös merkittäviä rakenteellisia melunrajaustoimenpiteitä.

Jupakka alkoi siitä, kun Helsingin kaupunki vahvisti ympäristömääräykset, joiden yhdessä pykälässä päätettiin häiritsevän ympäristömelun tasoista. Aiemmin kirjoittamaton, mutta vuosia noudatettu 70 desibelin raja kirjattiin yhdeltäkään melun aiheuttajalta mielipidettä kysymättä 65:ksi. Päätös syntyi puolivahingossa ja kun tilanne huomattiin, ei reagoinnille enää ollut mahdollisuutta. Nyt näyttää siltä, että ympäristökeskus kuitenkin osaa käyttää kokonaisharkintaa ja tervettä järkeä. Apunaan tässä lupaviranomainen käytti Kaisaniemen lähiasukkailla teettämäänsä laajaa asukaskyselyä, jonka ydintulos oli, että 56,4% asukkaista ei koe Tuskan melua häiritsevänä.

Vaikka lupa nyt tulikin, pitää Tuska-festivaali tärkeänä sitä, että lautakuntakierroksellla oleva valtuustoaloite rajan kirjaamisesta 70 desibeliksi menee läpi. Nyt tapahtumajärjestäjät ovat joka vuosi uudestaan kerjuulla ja muutaman virkamiehen armon varassa. Ympäristölupa-asiat kun ovat siitä hankalia, ettei niitä voi jälkikäteen alistaa kaupunginhallituksen käsiteltäviksi niinkuin esim. maankäyttölupia. Valittaminen Vaasan hallinto-oikeuteen ei aja kenenkään etua eikä sieltä ole oletettavissa päätöksiä alle vuodessa.

Lupaprosessi sai merkittävää vetoapua myös Helsingin kaupungin kulttuuriasiainkeskukselta, joka on käynnistänyt selvitystyön suurtapahtumien toimintaolosuhteiden parantamiseksi. "Kaupunki ymmärtää festivaalin tärkeyden. Olemme myös selvästi tiivistämässä hallinnon yhteistyötä, jotta Helsinki olisi jatkossa vieläkin parempi kaupunki kaikenlaisille tapahtumille", kertoo kulttuurijohtaja Pekka Timonen.

Melulupa on edelleen vain yksi yli kymmmenestä viranomaisluvasta tai -hyväksynnästä, jotka juhlan järjestäminen vaatii. Uskoa tulevaan kuitenkin antaa se, ettei muissa lupaehdoissa ole tapahtunut epärationaalisia, ennakoimattomia ja perusteettomia muutoksia. Vielä.

AJANKOHTA MUUTTUU

Ensi kesänä Tuskan ajankohtaa tarkistetaan parin viikon verran. Uudet juhlapäivät ovat 30.6.-2.7., eli juhannuksen jälkeinen viikonloppu. Syy muutokseen löytyy päällekkäisyyksien välttämisestä. Aiempina vuosina Tuskan kanssa samaan aikaan (ja pari kuukautta siitä eteenpäin) on juhlittu Atlantin toisella puolella Ozzfestia, joka kerää esiintyjälistalleen keskimäärin 20 Tuskaankin sopivaa artistia. Tämä on näkynyt varsinkin amerikkalaisen uuden metallin maahantuonnin vaikeutena.

ENSIMMÄISET OHJELMAJULKISTUKSET METAL EXPOSSA

Juhla on väkevästi esillä myös 17.-18.2.2006 Kaapelitehtaalla järjestettävässä Finnish Metal Expo -tapahtumassa. Ensimmäiset ohjelmajulkistukset tehdään tuolloin. Epävirallisia "tietoja" ja "julkistuksia" luettaneen tuttuun tyyliin ennen sitäkin, mutta niiden takia ei kannata kenenkään menettää yöuniaan.

Tuskan lipunmyynti alkaa keväämmällä Tiketin ja Lippupalvelun verkostojen kautta. Juhla on ikärajaton.

Lisätietoa:

www.tuska-festival.fi

Uusimmat uutisotsikot

31.07.2025Muusikoiden.net Miitti 2025
26.07.2025Punk soi jälleen järvimaisemassa – Puntala-rock pyörähti käyntiin perjantaina
26.07.2025Ilosaarirockia juhlittiin 65 000 festarikävijän voimin
19.06.2025Muusikoiden.net Helsingin Sanomien haastattelussa
13.04.2025Muusikoiden.net Turun Sanomien haastattelussa
05.04.2025YUNGBLUD, Nessa Barrett ja erikoiskeikan soittava pehmoaino & Joensuun kaupunginorkesteri Ilosaarirockiin
18.03.2025Seuraa Nightwish Atmos Mix Breakdown -tapahtumaa suorana livestreamina
27.02.2025Brittirockin legenda Skunk Anansie rantautuu Suomeen uuden albuminsa myötä
26.02.2025ValkeaRock rokataan ensimmäistä kertaa huhtikuussa Seinäjoella
05.02.2025Ilosaarirock täydentyy kansainvälisillä ja kotimaisilla tähdillä – mukana Pete & Bas, The HU, Michael Monroe ja Sara
01.02.2025Galleriassa Sara
26.01.2025Haku käynnissä uuteen Kairanmaa Residenssiin musiikin ja äänen parissa työskenteleville
22.01.2025Kemopetrol rikkoo hiljaisuuden uudella albumilla ja kiertueella
03.01.2025Muusikoiden.net 4.0 on täällä! - Neljännesvuosisata suomalaisen musiikkiyhteisön asialla
03.01.2025Galleriassa Olavi Uusivirta
24.12.2024Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2025!
18.12.2024Muusikoiden.net uudistuu
06.12.2024Raptori palaa esiintymislavoille
23.11.2024Galleriassa Charli XCX
09.11.2024Emma-palkittu Pauanne herättää arkistonauhat eloon tulevalla albumillaan
08.11.2024Lähiöbotoxin kolmas albumi "Surullinen tapaus - sellaista on vapaus" julkaistu
03.11.2024Suomen The Music of Ennio Morricone -konserttikiertue kasvaa kolmella konsertilla
02.11.2024Legendaarinen rock-laulaja Joe Lynn Turner (USA) Suomeen keväällä 2025
01.11.2024Royalen on julkaissut Egotrippi-klassikon ruotsinkielisenä
26.08.2024Muistitietokeruu jukebokseista

Uutisarkisto (yhteensä 2293 uutista)