Uutiset

Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.

03.11.2024 - Suomen The Music of Ennio Morricone -konserttikiertue kasvaa kolmella konsertilla

03.11.2024 - Suomen The Music of Ennio Morricone -konserttikiertue kasvaa kolmella konsertilla

Ympäri maailmaa kiertänyt Le Muse -orkesteri saapuu maaliskuussa Suomeen The Music of Ennio Morricone -konserttinsa kanssa. Alun perin maailman tunnetuimman elokuvamusiikin säveltäjän, Ennio Morriconen, musiikkiin pohjautuvia konsertteja piti olla kuusi, mutta nyt Suomeen on saatu kolme lisäkonserttia. Lisäkonsertit pidetään maanantaina 17.3. Tampereella, tiistaina 18.3. Kuopiossa ja keskiviikkona 19.3. Joensuussa. Kaikkiaan Suomen-konsertteja on nyt yhdeksän, joista kaksi on Tampereella.

Suomessa päästään nauttimaan maailman tunnnetuimman elokuvamusiikin säveltäjän, Ennio Morriconen, musiikista kun italialainen Le Muse -orkesteri tuo The Music of Ennio Moricone-konserttinsa kahdeksaan suomalaiskaupunkiin. Konsertissa kuullaan hieno valikoima Ennio Morriconen tunnetuimpia kappaleita aina 1960-luvulta nykypäivään. Tuoreimpana mukana on Morriconen Quentin Tarantinon The Hateful Eight -elokuvaan säveltämä musiikki, josta Morricone palkittiin Oscarilla vuonna 2016. Konserttielämystä tukee jokaisen kappaleen aikana näytettävät valokuvat ja pätkät elokuvista sekä kapellimestari Andrea Albertinin kertomat anekdootit ja tarinat.

Le Muse on kapellimestari Andrea Albertinin perustama instrumentaaliorkesteri, joka koostuu Pohjois-Italian musiikkiakatemiassa opiskelleista lahjakkaista muusikoista. Ympäri maailmaa esiintyneen orkesterin klassisen koulutuksen saaneet soittajat tavoittavat hienosti Ennio Morriconen musiikin syvimmät sävyt. Le Musen vokalistina laulaa Angelica Depaoli. Suomen konserteissa vierailevana solistina on myös ruotsalaissyntyinen italialassopraano Susanna Rigacci, joka lauloi soolo-osuuksia Ennio Morriconen konserteissa ja kiertueilla liki kahdenkymmenen vuoden ajan.

Italialaista Ennio Morriconea pidetään yhtenä elokuvahistorian tunnetuimmista ja vaikutusvaltaisimmista säveltäjistä. Hänen ainutlaatuisen monipuolinen, pitkä ja laadukas säveltäjäuransa ulottui italowesterneistä isoihin Hollywood-tuotantoihin ja sisälsi myös muuta kuin elokuvamusiikkia.

1960-luvulla uransa aloittaneen säveltäjämestarin elokuvamusiikkia kuullaan mm. Sergio Leonen Dollaritrilogissa (Kourallinen dollareita, Vain muutaman dollarin tähden ja Hyvät, pahat ja rumat) ja Once Upon a Time -trilogiassa (Huuliharppukostaja, Maahan, senkin hölmö! ja Suuri gangsterisota), Giuseppe Tornatoren Cinema Paradisossa, John Boormanin Manaaja II:ssa, John Carpenterin The Thing -elokuvassa ja Quentin Tarantinon The Hateful Eight -elokuvassa.

Vuonna 2007 Ennio Morricone sai elämäntyö-Oscarin ja vuonna 2016 hänet palkittiin Oscarilla Tarantinon The Hateful Eight -elokuvaan säveltämästään musiikista. Lisäksi Morricone on palkittu mm. kolmella Grammyllä, kolmella Golden Globella, kuudella Baftalla, kahdella European Film Awardilla sekä Venetsian elokuvajuhlien Kultainen leijona -elämäntyöpalkinnolla. Morricone kuoli 91-vuotiaana vuonna 2020.

THE MUSIC OF ENNIO MORRICONE
Ensemble Le Muse
Conductor: Andrea Albertini
Special guest: Susanna Rigacci

La 1.3. Turku, Konserttitalo
Su 2.3. Hyvinkääsali
Ma 3.3. Tampere-talo
Ti 4.3. Helsinki, Kulttuuritalo
Ke 5.3. Lahti, Sibeliustalo
To 6.3. Oulu, Madetojan sali
Ma 17.3. Tampere-talo
Ti 18.3. Kuopio, Musiikkikeskus
Ke 19.3. Joensuu, Carelia-sali

Konsertit alkavat klo 19.00
Konsertit ovat ikärajattomia.
Konsertin kesto 2 X 45 min ja lisäksi noin puolen tunnin väliaika.

Liput Lippu.fi:stä, paitsi Lahden liput myy Ticketmaster.

Lue lisää:
http://www.themusicofenniomorricone.com/
https://youtu.be/oYh1RmLUmLI

Uusimmat uutisotsikot

13.04.2025Muusikoiden.net Turun Sanomien haastattelussa
05.04.2025YUNGBLUD, Nessa Barrett ja erikoiskeikan soittava pehmoaino & Joensuun kaupunginorkesteri Ilosaarirockiin
18.03.2025Seuraa Nightwish Atmos Mix Breakdown -tapahtumaa suorana livestreamina
27.02.2025Brittirockin legenda Skunk Anansie rantautuu Suomeen uuden albuminsa myötä
26.02.2025ValkeaRock rokataan ensimmäistä kertaa huhtikuussa Seinäjoella
05.02.2025Ilosaarirock täydentyy kansainvälisillä ja kotimaisilla tähdillä – mukana Pete & Bas, The HU, Michael Monroe ja Sara
01.02.2025Galleriassa Sara
26.01.2025Haku käynnissä uuteen Kairanmaa Residenssiin musiikin ja äänen parissa työskenteleville
22.01.2025Kemopetrol rikkoo hiljaisuuden uudella albumilla ja kiertueella
03.01.2025Muusikoiden.net 4.0 on täällä! - Neljännesvuosisata suomalaisen musiikkiyhteisön asialla
03.01.2025Galleriassa Olavi Uusivirta
24.12.2024Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2025!
18.12.2024Muusikoiden.net uudistuu
06.12.2024Raptori palaa esiintymislavoille
23.11.2024Galleriassa Charli XCX
09.11.2024Emma-palkittu Pauanne herättää arkistonauhat eloon tulevalla albumillaan
08.11.2024Lähiöbotoxin kolmas albumi "Surullinen tapaus - sellaista on vapaus" julkaistu
03.11.2024Suomen The Music of Ennio Morricone -konserttikiertue kasvaa kolmella konsertilla
02.11.2024Legendaarinen rock-laulaja Joe Lynn Turner (USA) Suomeen keväällä 2025
01.11.2024Royalen on julkaissut Egotrippi-klassikon ruotsinkielisenä
26.08.2024Muistitietokeruu jukebokseista
17.06.2024Muusikoiden.net Miitti 2024
14.06.2024Edesmenneestä vuorikiipeilijästä kertova Rami Helinin debyyttisingle äänitettiin keskellä luonnonkatastrofia Alppi-maisemissa
14.06.2024Ruisrockin ohjelma on valmis
05.06.2024Turun Romantiikan glitteriä sniffannut debyyttialbumi julki striimauspalveluissa

Uutisarkisto (yhteensä 2289 uutista)