Uutiset
Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.
15.09.2004 - Viihde-alan yrittäjyyteen keskittyvä koulutus alkaa Torniossa
Viimeisen vuosikymmenen aikana suomalaisessa viihdebisneksessä on tapahtunut paljon. Kymmenen vuotta sitten ajatus kansainvälisesti kilpailukykyisestä suomalaispopista tuntui yhtä uskottavalta kuin ajatus lappalaisesta astronautista. Tällä vuosituhannella Suomessa kuitenkin tuotetaan albumikaupalla musiikkia, jota voi huoletta lähettää maailmalle. Vuosikymmenen aikana on tapahtunut kehitystä muuallakin kuin kansainvälisten läpimurtojen saralla. Musiikkialan koulutusta on kehitetty ja tällä hetkellä koulutusta järjestetään usealla eri paikkakunnalla. Musiikkibisnekseen on tullut uusia ammattiryhmiä ja tähtiä tehdään yhtä paljon julkisuudessa kuin studioiden hämyssä. Ydinsanoja ovat tuotekehitys, huomiotalous ja kansainvälistyminen. Käytännössä tämä näkyy entistä määrätietoisempana ja ammattitaitoisempana toimintana.
Suomi tulee tarvitsemaan lähivuosien aikana tuhansia uusia yrittäjiä, eikä viihdeteollisuus ole tästä poikkeus. Suomi tarvitsee uusia innovaatioita myös tällä saralla, että pystymme jatkossakin turvaamaan menestyksen sekä kotimaassa että kansainvälisesti. Vuonna 1997 Tilastokeskuksen ja opetusministeriön yhteishankkeena tehdyn kulttuuritilaston mukaan alan yrityksiä oli noin 12000, mikä oli runsaat viisi prosenttia Suomen liikeyrityksistä. Yritysten määrä on sittemmin pienentynyt ja varsinkin keskisuurista yrityksistä on tällä hetkellä jopa pulaa. Tulevaisuudessa viihde-alan yrittäjäpula on ilmeinen.
Tornion ammatti-instituutti on ollut vuosikymmenen ajan Suomen johtavia kulttuuri- ja musiikkialan kouluttajia. Ensimmäiset medianomit aloittivat Torniossa jo vuonna 1991. Vuosina 1998-2000 järjestetty It’s Show Time-koulutus oli sarallaan ensimmäisiä musiikki-alan aikuiskoulutuksia. Vuonna 2001 Länsi-Lapin ammatti-instituutti käynnisti musiikki-alan perustutkinnon ja viime vuonna valmistui Musiikkitalo, jolla on opetuksen ajanmukaisuuden turvaamisen lisäksi selvä piristävä vaikutus Meri-Lapin kulttuuritarjontaan. Kaikki koulutustilamme ovat nykyaikaisia ja omiaan tuomaan oppimisen iloa niin aloittaville kuin vähän kokeneemmillekin kulttuurialan osaajille.
Joulukuussa oppilaitoksessamme alkaa uusi Viihde-alan yrittäjän koulutusohjelma, jossa keskitytään viihde-alan yrittäjyyteen. Koulutus on tarkoitettu viihde-alan yritystoiminnan käynnistämistä suunnitteleville tai jo toimiville yrittäjille, jotka haluavat täydentää ja laajentaa osaamistaan. Koulutuksessa keskitytään mm. yritystoiminnan kehittämiseen ja käynnistämiseen, verkkoviestintään ja muihin tietoteknisiin valmiuksiin ja viihde-alan erityspiirteisiin. Tavoitteena on yrittäjän ammattitutkinnon suorittaminen. Koulutuksen laajuus on neljäkymmentä opintoviikkoa. Opetus toteutetaan monimuotoisena, jossa opiskelu muodostuu 17:sta kolmen päivän lähiopetusjaksosta ja etä- ja verkko-opiskelusta. Lähiopetusjaksot sovitaan yhdessä koulutukseen osallistuvien oppilaiden kanssa, jonka takia se sopii myös työn ohessa suoritettavaksi. Opiskelu edellyttää itsenäisiä opintoja ja harjoituksia lähiopetuksen lisäksi. Itsenäisen opiskelun laajuus on noin 24 tuntia viikossa, riippuen opiskelijan osaamistasosta. Kurssin aikana opiskelijat saavat myös henkilökohtaista ohjausta yritystoiminnan käynnistämiseksi. Haku koulutukseen on alkanut ja haku päättyy 25.11. Hakukaavakkeen ja lisätietoja saa Länsi-Lapin ammatti-instituutin verkkosivuilta, osoitteesta www.llaky.fi.
Uusimmat uutisotsikot
› Uutisarkisto (yhteensä 2294 uutista)