Uutiset
Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.
26.05.2009 - Ruisrockin ohjelma on valmis ja aikataulut julkistettu
Deathstars - Lähde: www.ruisrock.fi
Ruisrockin ohjelmiston viimeiset kiinnitykset ovat selvillä. Festivaalin esiintyjälistan täydentävät oman soolokeikan soittava, myös Slipknotin riveissä vaikuttava yhdysvaltalainen DJ Starscream, ruotsalaiset raskaan musiikin bändit Deathstars ja Dead By April sekä kymmenen kotimaista yhtyettä. Samassa yhteydessä myös kaikkien kolmen festivaalipäivän ja viiden esiintymisareenan aikataulut on julkistettu Ruisrockin nettisivuilla.
DJ STARSCREAM (USA)
Parhaiten Slipknotin turntablistina tunnettu DJ Starscream, oikealta nimeltään Sid Wilson, luo pääbändinsä ohella myös omaa uraa. Toistaiseksi kaksi albumia sekä lukuisia remix-levyjä julkaissut Wilson soittaa Slipknot-kiertueen yhteydessä valikoituja dj-keikkoja, joilla pääpaino on metallin sijaan tyylitajuisissa remixeissä, drum’n’bassissa ja kokeellisessa konemusiikissa
DEATHSTARS (SWE)
Industrial-metallia ja glamrockia yhdistelevä Deathstars flirttailee kappaleissaan kuoleman, seksin ja rock’n’rollin leikkauspisteessä, ja yhtye itse kuvaileekin musiikkiaan ”saatanalliseksi Samantha Foxiksi”. Esimerkiksi Kornin kiertuekaverina nähty ruotsalaisyhtye julkaisi tammikuussa kolmannen albuminsa ”Night Electric Night”.
DEAD BY APRIL (SWE)
Juuri nimeään kantavan debyyttinsä julkaissut Ruotsin kuumin metallitulokas Dead By April on saanut osakseen poikkeuksellisen paljon huomiota. ”New band of the year” -palkinnon Swedish Metal Awardseissa voittanut kokoonpano on lyhyessä ajassa kerännyt yli miljoona MySpace-kuuntelua, ja yhtye kiinnitettiinkin Children of Bodomin ja Nightwishin seuraan Spinefarm Recordsin talliin.
Kotimaisista yhtyeistä Ruissaloon saapuvat uudistuneen kokoonpanonsa hiljattain esitellyt power metal -suosikki Stratovarius, ”Jokaiselle tulta” -kultalevykiertueensa Ruisrockiin päättävä Soul Captain Band, suomipopin kärkinimiin kuuluva Stella, juuri Euroopan rundilta palannut indie-yhtye Rubik, kesällä vain muutamilla festivaaleilla keikkaileva Ismo Alanko Teholla, Tommi Lindgrenin johdolla yleisöä hyppyyttävä Don Johnson Big Band, raskasta suomirockia soittavat Maj Karma ja Viikate, viime vuonna ilmestyneellä ”Loppuasukas”-levyllään niin Teosto- kuin Emma-palkinnot napannut Asa & Jätkäjätkät sekä viileän kaunista elektro-indietä soittava Husky Rescue.
Heinäkuun 3.-5. päivä Turun Ruissalossa järjestettävän Ruisrockin pääesiintyjinä nähdään esimerkiksi Faith No More (USA), Slipknot (USA), Mew (DEN), Disturbed (USA), Glasvegas (UK) ja Volbeat (DEN). Mukana on myös kymmeniä suosituimpia kotimaisia bändejä Tehosekoittimen, Eppu Normaalin, Children of Bodomin ja PMMP:n johdolla. Festivaalin liput ovat myynnissä Ruisrockin nettisivuilla sekä Tiketin ja Lippupalvelun toimipisteissä kautta maan.
www.ruisrock.fi
Uusimmat uutisotsikot
› Uutisarkisto (yhteensä 2293 uutista)