Uutiset

Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.

26.05.2009 - Ruisrockin ohjelma on valmis ja aikataulut julkistettu

26.05.2009 - Ruisrockin ohjelma on valmis ja aikataulut julkistettu
Deathstars - Lähde: www.ruisrock.fi

Ruisrockin ohjelmiston viimeiset kiinnitykset ovat selvillä. Festivaalin esiintyjälistan täydentävät oman soolokeikan soittava, myös Slipknotin riveissä vaikuttava yhdysvaltalainen DJ Starscream, ruotsalaiset raskaan musiikin bändit Deathstars ja Dead By April sekä kymmenen kotimaista yhtyettä. Samassa yhteydessä myös kaikkien kolmen festivaalipäivän ja viiden esiintymisareenan aikataulut on julkistettu Ruisrockin nettisivuilla.

DJ STARSCREAM (USA)
Parhaiten Slipknotin turntablistina tunnettu DJ Starscream, oikealta nimeltään Sid Wilson, luo pääbändinsä ohella myös omaa uraa. Toistaiseksi kaksi albumia sekä lukuisia remix-levyjä julkaissut Wilson soittaa Slipknot-kiertueen yhteydessä valikoituja dj-keikkoja, joilla pääpaino on metallin sijaan tyylitajuisissa remixeissä, drum’n’bassissa ja kokeellisessa konemusiikissa

DEATHSTARS (SWE)
Industrial-metallia ja glamrockia yhdistelevä Deathstars flirttailee kappaleissaan kuoleman, seksin ja rock’n’rollin leikkauspisteessä, ja yhtye itse kuvaileekin musiikkiaan ”saatanalliseksi Samantha Foxiksi”. Esimerkiksi Kornin kiertuekaverina nähty ruotsalaisyhtye julkaisi tammikuussa kolmannen albuminsa ”Night Electric Night”.

DEAD BY APRIL (SWE)
Juuri nimeään kantavan debyyttinsä julkaissut Ruotsin kuumin metallitulokas Dead By April on saanut osakseen poikkeuksellisen paljon huomiota. ”New band of the year” -palkinnon Swedish Metal Awardseissa voittanut kokoonpano on lyhyessä ajassa kerännyt yli miljoona MySpace-kuuntelua, ja yhtye kiinnitettiinkin Children of Bodomin ja Nightwishin seuraan Spinefarm Recordsin talliin.

Kotimaisista yhtyeistä Ruissaloon saapuvat uudistuneen kokoonpanonsa hiljattain esitellyt power metal -suosikki Stratovarius, ”Jokaiselle tulta” -kultalevykiertueensa Ruisrockiin päättävä Soul Captain Band, suomipopin kärkinimiin kuuluva Stella, juuri Euroopan rundilta palannut indie-yhtye Rubik, kesällä vain muutamilla festivaaleilla keikkaileva Ismo Alanko Teholla, Tommi Lindgrenin johdolla yleisöä hyppyyttävä Don Johnson Big Band, raskasta suomirockia soittavat Maj Karma ja Viikate, viime vuonna ilmestyneellä ”Loppuasukas”-levyllään niin Teosto- kuin Emma-palkinnot napannut Asa & Jätkäjätkät sekä viileän kaunista elektro-indietä soittava Husky Rescue.

Heinäkuun 3.-5. päivä Turun Ruissalossa järjestettävän Ruisrockin pääesiintyjinä nähdään esimerkiksi Faith No More (USA), Slipknot (USA), Mew (DEN), Disturbed (USA), Glasvegas (UK) ja Volbeat (DEN). Mukana on myös kymmeniä suosituimpia kotimaisia bändejä Tehosekoittimen, Eppu Normaalin, Children of Bodomin ja PMMP:n johdolla. Festivaalin liput ovat myynnissä Ruisrockin nettisivuilla sekä Tiketin ja Lippupalvelun toimipisteissä kautta maan.

www.ruisrock.fi

Uusimmat uutisotsikot

31.07.2025Muusikoiden.net Miitti 2025
26.07.2025Punk soi jälleen järvimaisemassa – Puntala-rock pyörähti käyntiin perjantaina
26.07.2025Ilosaarirockia juhlittiin 65 000 festarikävijän voimin
19.06.2025Muusikoiden.net Helsingin Sanomien haastattelussa
13.04.2025Muusikoiden.net Turun Sanomien haastattelussa
05.04.2025YUNGBLUD, Nessa Barrett ja erikoiskeikan soittava pehmoaino & Joensuun kaupunginorkesteri Ilosaarirockiin
18.03.2025Seuraa Nightwish Atmos Mix Breakdown -tapahtumaa suorana livestreamina
27.02.2025Brittirockin legenda Skunk Anansie rantautuu Suomeen uuden albuminsa myötä
26.02.2025ValkeaRock rokataan ensimmäistä kertaa huhtikuussa Seinäjoella
05.02.2025Ilosaarirock täydentyy kansainvälisillä ja kotimaisilla tähdillä – mukana Pete & Bas, The HU, Michael Monroe ja Sara
01.02.2025Galleriassa Sara
26.01.2025Haku käynnissä uuteen Kairanmaa Residenssiin musiikin ja äänen parissa työskenteleville
22.01.2025Kemopetrol rikkoo hiljaisuuden uudella albumilla ja kiertueella
03.01.2025Muusikoiden.net 4.0 on täällä! - Neljännesvuosisata suomalaisen musiikkiyhteisön asialla
03.01.2025Galleriassa Olavi Uusivirta
24.12.2024Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2025!
18.12.2024Muusikoiden.net uudistuu
06.12.2024Raptori palaa esiintymislavoille
23.11.2024Galleriassa Charli XCX
09.11.2024Emma-palkittu Pauanne herättää arkistonauhat eloon tulevalla albumillaan
08.11.2024Lähiöbotoxin kolmas albumi "Surullinen tapaus - sellaista on vapaus" julkaistu
03.11.2024Suomen The Music of Ennio Morricone -konserttikiertue kasvaa kolmella konsertilla
02.11.2024Legendaarinen rock-laulaja Joe Lynn Turner (USA) Suomeen keväällä 2025
01.11.2024Royalen on julkaissut Egotrippi-klassikon ruotsinkielisenä
26.08.2024Muistitietokeruu jukebokseista

Uutisarkisto (yhteensä 2293 uutista)