Uutiset
Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.
03.10.2008 - Damn Seagulls äänittää parhaillaan uutta albumia
Damn Seagulls on parhaillaan studiossa viimeistelemässä kolmatta pitkäsoittoaan, joka julkaistaan ensi vuoden helmikuussa. Äänitykset alkoivat syyskuun alussa Porvoossa Studio Mankussa ja Vuosaaren Hästholmenissa. Yhtye vastaa itse sekä levyn äänittämisestä että tuottamisesta lukuun ottamatta Disco Ensemblestä tutun Miikka Koiviston tuottamia lauluosuuksia. Albumin miksaa Jussi Jaakonaho, joka tunnetaan aikaisemmista töistään muun muassa Egotripin, Jonna Tervomaan ja 22-Pistepirkon parissa. Levyn ensimmäinen single julkaistaan vielä lokakuun aikana.
Toistaiseksi nimeämättömän albumin valmistelut alkoivat miehistönvaihdoksen vuoksi haasteellisissa merkeissä, mutta nyt bändi tuntee olevansa elämänsä kunnossa. "Bändihän ei ole mitään ilman rumpalia ja se, että me ei vielä toukokuussa tiedetty kuka saadaan levylle soittamaan, teki levyn teosta tosi haasteellista. Me silti työstettiin biisejä ja tehtiin duunia tietämättä kuinka käy. Kaikki kääntyi kuitenkin mahtavan Olli Krogeruksen myötä parhain päin. Tällä hetkellä tilanne on se, että meidän bändi on onnellisempi ja kovemmassa iskussa kuin koskaan ennen”, kommentoi Damn Seagullsin saksofonisti-kosketinsoittaja Niko Kangas.
Damn Seagulls on uransa aikana julkaissut kaksi pitkäsoittoa, ”One Night at Sirdie’s” (2005) ja ”Soul Politics” (2007). Jo debyytin kohdalla kriitikot povasivat bändille loistavaa tulevaisuutta, ja viimeistään kakkosalbumi sinetöi Damn Seagullsin aseman kotimaisen soul-rockin kärkinimenä. ”Soul Politics” kipusi julkaisuviikollaan suoraan Suomen virallisen albumilistan kärkikymmenikköön, ja levy sai poikkeuksetta ylistäviä arvioita.
Yhtye on myös ottanut ensiaskeliaan kansainvälisellä keikkarintamalla. Kokoonpano vieraili hiljattain Norjassa ja Venäjällä, jossa se esiintyi samalla yhdellä maan suurimmista nuoriso- tv-kanavista. Tässä kuussa Damn Seagullsille on luvassa vielä keikka Popkomm-tapahtumassa Berliinissä. Yhtyeen kuulumisia voi seurata koko tämän syksyn MySpacesta löytyvästä videoblogista.
www.damnseagulls.com
www.myspace.com/damnseagulls
www.fullsteamrecords.com
Uusimmat uutisotsikot
› Uutisarkisto (yhteensä 2290 uutista)