Uutiset
Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.
01.09.2008 - Paajasen & Pedro Hietasen levy ilmestyy 3. syyskuuta
Laulaja-lauluntekijä Paajasen sekä tuottaja-muusikko Pedro Hietasen yhteistyö käynnistyi reilu kaksikymmentä vuotta sitten. Tuolloin Hietanen vieraili soittajana Paajasen tuottamissa levyprojekteissa ja Paajanen puolestaan teki lyriikoita EMI:n tuotantopäällikkönä aloittaneen Hietasen projekteihin. Pitkän yhteistyötauon jälkeen kaksikko aloitti tämän levyn teon myötä jälleen hedelmällisen yhteistyön, jossa osapuolten vahva ammatillinen kunnioitus toistensa töitä kohtaan sekä luova hulluus ovat synnyttäneet mitä herkullisimman lopputuloksen. Paajanen ja Hietanen aloittivat levyn äänitykset viime tammikuussa Soundtrack Studiossa, minkä jälkeen kappaleiden lopullisen muodon alkaessa hahmottua valtaosa levyn muista muusikoista kutsuttiin projektiin mukaan. Levyllä musisoivat mm. konkarimuusikot Luri Luokkala, Lare Murtomaa sekä Maria Hänninen.
"Mies joka tiesi liikaa" -albumilla kuullaan yhteensä kolmetoista kappaletta. Osa sävellyksistä on syntynyt jo vuosia sitten, uusimmat puolestaan kuluvana vuonna. Kappaleista tällä levyllä primitiivisemmässä muodossa kuultava Sokea mies ruusun toi ilmestyi jo muutama vuosi sitten promosinglenä saaden positiivisen vastaanoton osakseen. Muut kappaleista ovat suurelle yleisölle uusia tuttavuuksia.
Paajasen edellinen sooloalbumi on vuonna 1979 julkaistu kulttiklassikoksi kohonnut Psyko. Sen jälkeen mies on julkaissut satunnaisesti yhtyejulkaisuja sekä muutamia yksittäisiä soolosinglejä. Myös artistin varhaiset levytykset on siirretty cd-aikaan viime vuonna ilmestyneen Psyko - Kaikki levytykset 1977–1980 -kokoelman muodossa. Oman tuotannon lisäksi Paajanen on kirjoittanut lauluja monille muille artisteille rockin, laulelmamusiikin ja iskelmän saralta.
Pedro Hietanen on vaikuttanut lukuisilla suomalaisilla klassikoiksi muodostuneilla levyillä Wigwamin ja Topi Sorsakosken levyistä lähtien. Miehen omia julkaisuja ovat hyvin menestyneet Pedro´s Heavy Gentlemanin albumit sekä Pirkka-Pekka Peteliuksen kanssa tehdyt projektit. Aktiivisesti Hietanen on tehnyt yhteistyötä myös mm. M.A. Nummisen ja Ritva Oksasen kanssa.
"Mies joka tiesi liikaa" julkaistaan syyskuun 3. päivänä. Levyn materiaalia on mahdollisuus kuulla seuraavan kerran livenä levyn julkaisupäivänä Helsingin Semifinalissa, jossa esiintyy myös Rocketin kautta elokuun lopulla debyyttialbuminsa julkaissut folk-yhtye Hi-Lo & In Between.
Sekä uuden levyn materiaalia että hieman vanhempaa Paajanen-tuotantoa on kuultavissa myös MySpacen kautta osoitteessa: http://www.myspace.com/maunopaajanen
Uusimmat uutisotsikot
› Uutisarkisto (yhteensä 2293 uutista)