Aihe: Sähkörumpujen muuntaminen akustisiksi ja taas sähköisiksi?
1
samumaster
21.05.2011 01:06:41
Eli tällä hetkellä omistan Roland TD-3KW:n, ja kiinnostais sellanen projekti, että myyn siitä kaiken muun paitsi symbaalit, ja sitten ostan sellasen akustisen setin johon kuuluu lattiatomi, pikkutomi, snare ja bassorumpu sekä hi-hat- ja symbaalitelineet. Ja sitten muunnan sen setin sähköiseks mesh-kalvoilla ja triguilla, ja ostan Alesis trigger IO:n ja käytän AD:n ääniä.
 
Tämänhän pitäisi olla mahdollista, mutta herää sellainen kysymys että pystyykö Rolandin symbaalit (2x CY-8, 1x CY-5)
kiinnittämään oikeisiin symbaali- ja haitsutelineisiin? Ja onko kukaan muu tehnyt vastaavanlaista projektia, jos on niin kuvia tännehetinyt ja kertokaa miten onnistui.
Olen, siis röydän.
29
21.05.2011 10:11:40 (muokattu 21.05.2011 10:13:32)
Nuo padit menee normaaleihin symbaalitelineisiin. Sinuna kyllä pitäisin ton TD3 moduulin kun se kuitenkin tukee paremmin noita Rolandin symbaalipadejä kuin Alesis. Triggereiksi rumpuihin esim. näitä http://www.thomann.de/fi/ddrum_redshot_drumtriggerset.htm
Tai jos tarttet stereotriggereitä (esim. snare) niin tosta http://www.thomann.de/fi/ddrum_d1500.htm tai http://www.thomann.de/fi/roland_rt10_s_snare_drum_trigger.htm
 
Niin selanen juttu vielä, että ton cy5 haitsun kanssa tarviit tietenkin sen polkimen (varmaan sulla FD8) jos haluat haitsua käyttää normaalisti.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)