Aihe: Miten DJ:ksi?
1
Vurki
18.03.2011 11:11:07
Morjens
 
Pitäisi saada vähän rahnaa taskunpohjalle, ja mietin että dj-keikan heittäminen voisi olla passeli homma, kun tanssimusa on kuitenkin meikäläisen juttu. Mutta kysymys kuuluu, miten tuota hommaa pääsee tekemään? Edes ihan välillä, tyyliin kerran viikossa. Jyväskylässä asustelen. Pitääkö sitä marssia baariin ja kysyä omistajalta? Jonkun dj-vuokrausfirman kautta? Ei mitään hajua.
 
Kiitän :)
Joonas O
18.03.2011 12:46:44
Kannattaa ehkä tuolta kysellä enempi, täysin dj touhuihin keskittynyt sivusto:
 
http://www.mr-dj.org/
Vurki
19.03.2011 20:34:01
Kiitos vinkistä, vaikuttaa jees sivustolta.
Barfunkel
03.05.2011 18:50:53
Kannattaa ehkä unhoittaa se rahanteko DJ-hommilla, levyihin/tiedostoihin uppoaa paljon enemmän rahaa kuin Suomessa pystyy DJ-hommilla tienaamaan. Pitää tähytä vakituiseen keikkailuun ulkomailla ja tie sinne taas vaatii mainetta, joka yleensä hankitaan julkaisuilla tai vaihtoehtoisesti n. 10 vuotta kestävällä kovalla työnteolla.
 
Ensi alkuun kannattaa ottaa selvää musiikista ja kerätä sellainen muutaman tuhannen hyvän levyn/tiedoston kokoelma, ennen kuin edes kannattaa unelmoida rahanteosta ja silloinkin se on vaikeaa. Tunnen kymmeniä ihmisiä (minä mukaanlukien) joilla on tuhansia levyjä, jotka käyttävät ison osan vapaa-ajastaan uuden musan etsimiseen ja silti he eivät tee ammatikseen keikkaa, kun ei niitä keikkoja vaan ole tarpeeksi, koska tunkua alalle on niin paljon nykyään, varsinkin kun digimaailma on tehnyt musan keräilyn vinyyliaikaa halvemmaksi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)