Aihe: Ongelma äänittämisen kanssa.
1
Erska88
03.05.2011 21:32:47
Moro! Elikkkäs hommasin tommosen Presonuksen usb Audioboxin ja siihen aktiivimonitorit kylkeen suunnitelmana äänitellä kitaroita bassoja ja pianoja koneelle.
Ongelmat alkoivat välittömästi, kun torppaan kitaran tohon kiinni ni hianosti kyl soi kitara monitoreista nätisti ilman mitään latenssia tms. mutta kun pitäs saaha jotenki äänitettyä, koneeseen raidoille. Softana oon käyttäny fruity loopsia sekä studio one -ohjelmaa mikä tuli presonuksen pömpelin mukana. Mutta ku perkele koneelle ei näy kuinkaan noi kitaran värinät vaan semmonen tasanen matala viiva ja ku yrittää nauhottaa sisään jotain ni ei kuulu mitään (tai jos pistää volaa ronskisti ni kuulee äänen karmeella ekstrarohinakohinalla jossain kaukana) Elikkäs kitara soi kivasti kyl koneen kautta kaiken tän hardwaren läpi mutta koneelle en saa äänitettyä mitään. Oon yrittäny säätää koneen oman äänikortin kaa yms kaikkee mahollista mitä voi vitutuksissaan räpeltää muttei enää rahkeet riitä. Tässä alkaa haaveet musiikkiteknologian koulutusohjelmasta mureneen lapasiin ku ei perkele osaa ees simppeleimpiä äänittämiseen liittyviä seikkoja. :D
 
veikkaisin että ongelman ratkaisu on nappulan tai hiirenklikkauksen päässä mutku ei osaa ni ei :D
 
Jos joku tietää samantein tai ees on jotain osviittaa et mikä menee vituiks ni kerro ihmeessä jos pääsisin vie tässä elämässä jotain purkittaan kotonani..
 
Käyttis on Windows 7 jossa on itessään joku asrockin emolevyn integroitu äänikortti mut eiks sen kaiken äänittämisen pitäs mennä ton usbhärpättimen ajurien kautta eikä niitten wintoosan omien. Oivoi mää murenen tähän alaselkää tukevaan tietokonetuoliin.. :S
Janzu78
04.05.2011 11:22:12
 
 
Olikos sulla se inst / mic - nappi käännetty oikealle? Juutuupista löyty tällanen video, liekö siitä jotain apua:
 
http://youtu.be/gcYe3ZKt2fo
http://www.youtube.com/user/kb1629 | http://soundcloud.com/rationalizer
Aki
22.05.2011 18:51:11
 
 
Olethan valinnut äänitysohjelman asetuksista äänilaitteeksi tuon Presonuksen?
"I think Bigfoot IS blurry, that's the problem. It's not the photographer's fault." - Mitch Hedberg
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)