Aihe: Ibanez AFS75trd tuunaus
1
Afterburner
29.04.2011 18:53:37
Hoi!
 
En löytänyt haulla mieleistä ketjua joten kokeillaanpa näin.
 
Tarkoitus olisi siis saada otsikonmukaisesta Ibanezista hiukan parempi..
 
Ensimmäisenä listalla ovat orkkismikkejä erottelevammat ja ehkä hiukan herkemmät mikit. Musiikkityyli on rockin, punkin ja psychobillyn sekamelskaa. Mitä mikkejä suosittelisitte? Lähtökohtana olisi humpparit ja hinta ei saisi nousta ainakaan yli 200e. Kokemusta on lähinnä les paulin mikeistä mutta viisaammat voisivat valaista sopivatko samat mikkivaihtoehdot yhtä hyvin puoliakustisiin..
 
Toinen korjauksen paikka on säännöllisen epäsäännöllisesti esiintyvä epävireisyys( erityisesti g- kielellä), eli siitä eroon pääseminen. Auttaako pelkkä satulan vaihto vai pitäisikö virittimetkin vaihtaa?
 
Kitara on muuten oikein hyvä soitaa ja ohutkoppaisena mukavan ergonominen, siksipä lähtökohtaisesti kiinnostaa tämä tuunaus kuin uuden ja kalliimman kitaran hankinta.
Mahtini murenee, kerätkää epätoivoni hedelmät!
Afterburner
30.04.2011 11:30:53
Ok, kiitos vastauksesta. Pitää kokeilla tuota mikkien säätöä. Ibanezin omat ACH1 ja 2 humbuckerithan kitarassa on, eli sellaisia mikkejä haeskelen jotka niiden paikalle sopii kokonsa puolesta.
Mahtini murenee, kerätkää epätoivoni hedelmät!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)