Aihe: Leveämpää stereokuvaa?
1
darkus
20.04.2011 20:51:48
Moro!
 
Haluisin saada vähän leveempää stereokuvaa aikaseksi. Oon aika rankasti panoroinu rumpuja ja komppikitaroita kokonaan tai puoliks laitoihin, mut jotenki silti suppeen kuulonen.
 
Millä tollosan Devin Townsendmaisen wall-of-soundin saa aikaseks?
 
.darkus
Im the future breed, evil and mean, a fucking killing machine.
Antti1
20.04.2011 21:01:33
Kyllä se on suuresti kiinni just siitä soundivalinnasta ja miksauksen yleisestä laadusta. Panorointi on täysin laidassa silloin kun potikka on sinne käännetty, ei se ääni siitä leveämmälle enää periaatteessa mene. Täytyy olla kontrastia - jotain leveätä ja jotain kapeata, muuten suurinkaan valli ei tunnu ilman vertailukohtaa riittävän isolta.
Listen motherfucker you're about to pay your dues!
Kalmo
20.04.2011 21:29:39
Stereokuvaa levitetään jättämällä keskeltä kuuluvia ääniä pois, ei siinä mitään muuta kikkaa ole. Ja sen kun vie äärimmäisyyksiin, niin kuulostaa ihan tyhmältä, eli sopiva kompromissi. Jos rummutkin kuuluvat äärilaidoilta, niin ei mielestäni kovin fiksulta voi kuulostaa.
 
Jos mukana on esim. tuplattuja kitaraitoja, niin ne pitää siirtää muutama millisekunti eroon toisistaan ennen panorointia.
 
Pitää muistaa, että stereokuvan tarkkaan sommitteluun tarvitaan myös kunnon kuuntelutila, laadukas äänikortti ja kunnon kaiuttimet.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
jannu
20.04.2011 22:12:11 (muokattu 20.04.2011 22:12:28)
Wombin kautta löytyi varsin mielenkiintoinen artikkeli stereokuvasta ja panoroinnista:
http://www.moultonlabs.com/more/pri … ultitrack_mixing_the_phantom_image/
"You really can't be jealous of something you can't fathom." -Nigel Tufnel
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)