Aihe: Korn
1 2 3 4 521 22 23 24 2533 34 35 36 37
migi666
16.07.2010 11:30:10
 
 
Joo, aika ristiriitaiset tunteet. Lättyä ei milään jaksa kuunnella alusta loppuun ja Rayn kannuttelut ei millään nappaa kun joka väliin pitää jotain tunkea eikä groovaa ollenkaan. Tunttuu että iso pala bändistä lähti Silverian mukana.
 
Lätyllä on koitettu selvästi saada jotain vanhaa mukaan, mutta loppupeleissä lätty alkaa tuntua vaan vanhan kierrätykseltä. Untouchablesin jälkeen bändi on lähtenyt kyllä kovaa alamäkeä alaspäin.
Suoraan mennään ennen kuin käännytään vai miten se oli.
Bobana
17.07.2010 22:56:11
Pari päivää ollut tuo "Life is Peachy"-lätty kuuntelussa.
Alkupuoli on ihna ok mutta se lopun räppipaska olis voinu jäädä nauhottamata.
 
-90 luvun Korn oli sitä oikeeta.
Illalla hilpeenä kaljaa ja aamulla kalpeena hiljaa.
UltimateGreedo
18.07.2010 13:59:53
 
 
Pitää varmuuden vuoksi kuunnella levy Spotifysta ennen ostamista. Korn ja Life is Peachy levyt ovat itselle se osa Kornin tuotannosta, joka kolahtaa vähiten.
 
Olenko muuten ainoa joka tykkää Untitledistä? Mahtava levy mielestäni. Untouchablesin kanssa oma suosikkini.
ramionparas
18.07.2010 16:01:34
 
 
UltimateGreedo: Pitää varmuuden vuoksi kuunnella levy Spotifysta ennen ostamista. Korn ja Life is Peachy levyt ovat itselle se osa Kornin tuotannosta, joka kolahtaa vähiten.
 
Olenko muuten ainoa joka tykkää Untitledistä? Mahtava levy mielestäni. Untouchablesin kanssa oma suosikkini.

 
itse koko viikon fiilistellyt tuota untitlea..ihan pirun kova, ainoastaan tuo love & luxury on semmonen jota ei voi sietää..myös tuon levyn bonus dvdeestä tykkään pirusti, tuommoista toivoisi jokaisen bändin levylle..
http://www.evilpiggy.tk http://www.mikseri.net/epm http://www.myspace.com/evilpiggymachine
MKnopfler
23.07.2010 14:39:49 (muokattu 23.07.2010 14:42:25)
 
 
ramionparas: itse koko viikon fiilistellyt tuota untitlea..ihan pirun kova, ainoastaan tuo love & luxury on semmonen jota ei voi sietää..myös tuon levyn bonus dvdeestä tykkään pirusti, tuommoista toivoisi jokaisen bändin levylle..
 
Aikanaan kun Untitled ilmestyi, iski ekalla kuuntelukerralla tuo Intro aivan pirun kovaa. Nykyäänkin se on omasta mielestäni levyn paras "kappale" ja rakentaakin odotukset jollekin todella loistavalle. Tuossa introssa on jotenkin älyttömän hyvä tunnelma, sellainen "Twisted karuselli/epävireinen lasten unilaulu" -meininki, mutta levy ei kyllä tähän samaan soundimaailmaan oikein pääse. Pari ekaa kuuntelukertaa levy oli oikein mallikas, mutta seuraavilla kuuntelukerroilla levylle kävi sama juttu kuin edeltäjälleen (See you on the other side) ja jotkut biisit alkoivat kirjaimellisesti ärsyttää. En osaa selittää tätä ilmiötä, mutta nykyään esim Hypocrites on niin rasittava biisi, että sitä ei kestä kuunnella, vaikka se ekoilla kerroilla toimi oikein mallikkaasti. Samoin on käynyt esim Untitledin Love And Luxurylle. Uusinta levyä en ole vielä ehtinyt kuunnella, mutta noiden näytebiisien perusteella odotan innolla josko bändi olisi palannut takaisin siihen soundiin joka omaa korvaa miellyttää enemmän.
 
Edit. Samoin Hushabye on nykyään korviaraastavaa jollottelua, vaikka se ehkä juurikin tuohon mainitsemaani "Vinksahtanut tuutulaulu" teemaan pyrkiikin. Ekoilla kuuntelukerroilla sekin toimi kyllä ihan hyvin mutta useammat kerrat pilasivat kappaleen. Jännä juttu, hyvin jännä
www.myspace.com/fiftyfiveband
M4ss3 m/
23.07.2010 19:59:25
ramionparas: itse koko viikon fiilistellyt tuota untitlea..ihan pirun kova, ainoastaan tuo love & luxury on semmonen jota ei voi sietää..myös tuon levyn bonus dvdeestä tykkään pirusti, tuommoista toivoisi jokaisen bändin levylle..
 
Love & Luxury varmaan paras biisi koko levyltä. :D No ei nyt ehkä ihan paras, muttei kyllä huonoinkaan. Paras biisi koko bändin tuotannosta on kyllä I'm Done tai Got The Life.
nahkalipsi
25.07.2010 10:36:36
Bobana: -90 luvun Korn oli sitä oikeeta.
 
Täysin samaa mieltä.
Roses are red, violets are blue. All by base are belong to you
hermanhez
25.07.2010 12:09:38
Muuten voisin kompata, mutta Untouchables ilmesty 2002, joten en voi... ;)
jos metsään haluat mennä nyt niin takuulla yllätyt...
Ziggy Bubba
25.07.2010 14:16:00
 
 
hermanhez: Muuten voisin kompata, mutta Untouchables ilmesty 2002, joten en voi... ;)
 
Jep, ihan samaa mieltä. Debyytti on yhä se kovin, varmaan osittain myös nostalgiasyistä - anyhoo, aina toimii. Life Is Peachy on pikkasen epätasanen, mutta ihan asiallinen levy kuitenkin.
 
Follow the Leader taas edustaa ihan erilaista soundimaailmaa, varsinkin rumpujen osalta - jostain syystä Davidin soittokin on suorempaa ja tylsempää tossa.. Täytebiisejä on tällä levyllä ihan helvetisti, en tajua miten tota voi kukaan pitää KoRnin huippuhetkenä. Alun parit huippubiisit toimii toki, muuten aika hiljaista. Issues oli tästä selkeä parannus, vois sanoa vaikka "mustaksi hepaksi" bändin tuotannossa.
 
Untouchablesilla bändi sitten onnistui uudistumaan komeesti, tosi jännää soundimaailmaa, vaikka ite en näin ns. tuotetusta menosta usein tykkää - tässä toimii hienosti. Monta ässäbiisiä on kanssa mahtunut mukaan, vaikka onhan tämäkin jokusen täytebiisin takia vähän ylipitkä.
 
Uudemmilla levyillä ne huippuhetket on aikas vähissä, aivan ylituotettua soundia parilla levyllä. Taitaa bändin huippu olla saavutettu, mutta voihan näistä uusistakin kiksejä vielä saada, uskotaan näin :)
Tuoretta mainiota musiikkia: Burweed
Fantasmic
18.04.2011 20:09:31 (muokattu 18.04.2011 20:10:25)
Korn julkaissut nettisivuillaan uuden Skrillexin kanssa tehdyn biisin.Aika viihdyttävää paskaa ainakin itselle: http://www.youtube.com/watch?v=vQUU_VHWHPw&feature=related
Tuon biisinhän voi siis ladata Kornin sivuilta ilmatteeksi.
M4ss3 m/
18.04.2011 22:01:44
Fantasmic: Korn julkaissut nettisivuillaan uuden Skrillexin kanssa tehdyn biisin.Aika viihdyttävää paskaa ainakin itselle: http://www.youtube.com/watch?v=vQUU_VHWHPw&feature=related
Tuon biisinhän voi siis ladata Kornin sivuilta ilmatteeksi.

 
Nyt meni kyllä Kornin maine minun silmissä kun johonkin dubstep ripuliin sotkeentui.
M4ss3 m/
19.04.2011 08:35:33
Twist: En kyllä tiedä miksi maine NYT menisi, aina välillähän ne tekee jotain yhteistyötä jonkun kanssa... hiirestä elefantti sanoisin minä.
MUTTA, biisi ei nyt siltikään vakuuta, kuulostaa kivalta mutta tuo "shut the fuck up,get up"... vähän angstia.

 
No nyt meni ainakin MINUN KOHDALLA maine, koska satun vihaamaan dubstepiä. Vielä jossain määrin ymmärsin sen kun se laulaja koitti jotain räppiä vääntää pari vuotta sitten kun olihan siinä soittamassa Slipknotin kitaristi Jim Root, mutta tuota en kyllä sulata.
nahkalipsi
19.04.2011 15:49:15
Ei vittu mikä tätä bändiä vaivaa???
Roses are red, violets are blue. All my base are belong to you
ramionparas
19.04.2011 16:31:15
 
 
tuli radiosta tänään coming undone biisi..ei saakutti, voiko tylsempää biisiä olla, uh..ton takia muistaakin heti miten heikko toi syotos on..
http://www.evilpiggy.tk http://www.mikseri.net/epm http://www.myspace.com/evilpiggymachine
Alphie
19.04.2011 19:25:58
Meikästä tuossa piilee ihan siisti idea. Ite oon kovasti myös Dubstepin ystävä ja saundimaailma iski kyllä. Biisi vaan ei ole kovin hääppönen...
Fantasmic
19.04.2011 21:13:38 (muokattu 19.04.2011 21:15:43)
M4ss3 m/: No nyt meni ainakin MINUN KOHDALLA maine, koska satun vihaamaan dubstepiä. Vielä jossain määrin ymmärsin sen kun se laulaja koitti jotain räppiä vääntää pari vuotta sitten kun olihan siinä soittamassa Slipknotin kitaristi Jim Root, mutta tuota en kyllä sulata.
 
No johan siellä on aikaisemminkin räpätty.Feattasihan Follow the leaderillä Fred Durstikin joten en nyt tiedä voiko kauheasti pointsit enää tippua. :D
Itsekään en kyllä dubstepistä kiihotu sen erityisemmin mutta kyllä tuo on kovasti soittolistalla nyt pyörinyt.En pistäisi yhtään pahakseni vaikka Skrillex remixaisi kokonaisen levyn Kornia.
 
Miten sinusta muuten tuon Got moneyn teki jotenkin "ymmärrettävämmäksi" teki se että siinä kitaroi Jim Root?
Twist
20.04.2011 06:49:07
Enpä ole tässä oikeastaan pariin vuoteen (ihan rehellisen rehellisesti!) kuunnellut Kornia lainkaan.. Nyt jostain kumman syystä Issues ja Untouchables ovat todella kovia levyjä.
Harmi etteivät soita jotain vanhoja helmiä niin paljon... NOH sen kanssa pitää elää.
Seuravaa levyä odotellessa...
Oops, I twisted again...
M4ss3 m/
20.04.2011 11:20:16 (muokattu 20.04.2011 11:22:07)
Fantasmic:
Miten sinusta muuten tuon n teki jotenkin "ymmärrettävämmäksi" teki se että siinä kitaroi Jim Root?

 
No se nyt on vaan ihan oma mielipiteeni, että se räppibiisi ei ollut lähellekään niin kuraa kuin joku dubstep ja Jim Rootin kitarointi vaan lievittää sitä. En nyt tiiä miten sen voisi ymmärtää paremmin, ehkä vähän huono sanavalinta. Ehkä tuon räppäämisen siinä mielessä voi juuri ymmärtää, että onhan Kornilla ollut aiemminkin vähän räppitaustaa kuten yhteistyö Fred Durstin kanssa.
 
Ihan sama, jaksa tapella bändistä mitä en edes oikeastaan kuuntele.
M4ss3 m/
03.05.2011 22:28:34
Kukaan menossa kesällä katsomaan? Itseä pyydettiin mukaan, mutta vähän se keikkapaikka hämmentää kun näytti joltain ahtaalta yökerholta.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)