Aihe: Jalkapallokeskustelu
1 2 3 4 597 98 99 100 101122 123 124 125 126
losalvaros
20.03.2011 22:52:39
Stradlin: Jotenkin älytöntä tuo Laurin ajattelu, että maajoukkuepelit olisivat jollain lailla kehityksen esteenä. Eiköhän se nuorelle pelaajalle nimenomaan olisi vain plussaa jos olisi vaikka nuo Belgiaa ja Japania vastaan pelatut höntsäilyt käynyt pelaamassa Litmasen ja kumppaneiden kanssa. Varsinkin kun kaverilla ei kokemusta miesten peleistä vieläkään pahemmin ole.
 
Ehdottomasti näin, miekin pidän A-maajoukkuetason pelejä kuitenkin hieman kovempitasoisena mittarina mitä Brittein saarten alempia sarjatasoja. Ja voisi kyllä myös kuvitella, että jos maajoukkueessa saa onnistumisia alle, vastuutakin rupeaa olemaan aivan toisella tavalla, niin maajoukkueessa kuin seurajoukkueessakin ja LDV:n oikeudet omistavassa Fulhamissakin. Lisäksi voisi luulla, että toisella tavalla esimerkiksi kykyjenetsijöitä (tai scoutteja, ihan miten vaan) liikkuu A-maajoukkuetason peleissä mitä Bournemouth - Macclesfield -matsissa. :D
 
Lauri voisi lanseerata oman sloganinsa kilpailemaan sen Tami Tammisen "win-win-situationin" kanssa: tattipoika on ajanut itsensä lose-lose-situationiin!
"It's not the size of the pencil, it's how big you write your name." - Ronnie James Dio
Lord of the strings
21.03.2011 14:12:43
Lauantaina tiedossa kauden ensimmäinen vieraspelireissu. EIF kaatoi Suomen cupissa Kolmevitosen ja tiedossa siis kiimainen EIF-HIFK -kohtaaminen ja pari bussilastillista kohti Raaseporia. Tsaijaijai koko kylmän talven joutunut tapittamaan ulkomaan sarjoja. Varma kevään merkki.
"Itsehän arvostan niin tiede- kuin panomiehiäkin" -PomppoK
Secreterial
23.03.2011 11:01:15
"Tintti" Johansson on ilta-sanomien tietojen mukaan sitten lopettanut uransa. Melko odotettu päätöshän tuo sinänsä oli, kun ei ole mitenkään vahvasti mennyt viime vuosina
 
Toinen suomalaisuutinen koskee Pasasta. Ilmeisesti "Peetu" on jättämässä Bremenin kesällä. Saas nähä mihin ura vie
 
Englannissa käy todella kova kilpailu Alex Chamberlainista. Southamptonin teinisensaatio tuntuu olevan tiukasti Unitedin ja Arsenalin kiikarissa. Huhutaan, että sopimus Unitediin on lähellä. 5 miljoonaa heti ja toiset 5 miljoonaa sitten, jos pelejä tulee tarpeeksi. Southampton haluaisi kaverin heti takaisin lainalle, mutta lehtitietojen mukaan junnulle olisi suunnitteilla ykkösjoukkueessa paikka jo ensi kaudelle.
 
Saa nähä miten Chamberlainin käy; ihme olisi jos ei kesän siirtomarkkinoilla siirry mihinkään. Niin lupaava pelaaja on kyseessä, että varmasti johonkin suurseuraan käy junnun tie.
HaloOfFlies
23.03.2011 11:42:46
 
 
http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uu … e-riskissa-ainesta-pippo-inzaghiksi
 
Valittaa tuomarille ja makaa nurmenpinnassa joka ikisestä pikku kolhusta?
It's always funny until someone gets hurt... and then it's just hilarious! S.M.A.K.-jäsen #5
Akitus
23.03.2011 13:28:57
danny: http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uu … e-riskissa-ainesta-pippo-inzaghiksi
 
Valittaa tuomarille ja makaa nurmenpinnassa joka ikisestä pikku kolhusta?

 
Tai sitten haistaa maalipaikat, jotka ilmenevät muille vasta pallon löydettyä tiensä verkkoon täydellisen viimeistelyn tuloksena.
 
Aivan helvetin ärsyttävä pelaaja Pippo on, mutta asia olisi varmasti eri, jos se olisi joskus pelannut omalla puolella.
42. www.myspace.com/sirpenth http://maihinnousu.net/a/1133
Stradlin
23.03.2011 14:05:59
danny: http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uu … e-riskissa-ainesta-pippo-inzaghiksi
 
Valittaa tuomarille ja makaa nurmenpinnassa joka ikisestä pikku kolhusta?

 
Pippo on varmasti iljettävin pelaaja ikinä, mutta silti en pistäisi pahakseni jos Suomen maajoukkueeseenkin edes vähän samantyylinen pelaaja kärkeen saataisiin.
"those damn krauts deserve to be hit by a earthquake tsunami for nuking pearl harbor" - Jack Simmering
Lord of the strings
23.03.2011 14:15:38
Pippo on täydellinen hyökkääjä = kusipää joka tekee ihan vitusti maaleja.
"Itsehän arvostan niin tiede- kuin panomiehiäkin" -PomppoK
M-Juhana
23.03.2011 20:11:49
 
 
Rops'illa alkaa oleen pukukoppi aika tyhjä.
Jos intternetissä ei olisi pornoa, siinä olisi vain yksi sivu. -joku laini telkkusarjassa-
DJKaaos
23.03.2011 20:42:20
M-Juhana: Rops'illa alkaa oleen pukukoppi aika tyhjä.
 
Ovat kuulemma sulkemassa Ropsia ja Tampere Unitedia nyt sarjasta. Jännä nähdä, että missä muodossa tuleva kausi pelataan. Joukkueita olisi vain 11, jos nuo seurat suljetaan sarjasta ja AC Oulun tilanne ei muutu. Ilmeisesti yksi mahdollisuus on AC Oulun nostaminen takaisin.
Minä olen minä.
M-Juhana
23.03.2011 20:45:10
 
 
djKaaos: Ovat kuulemma sulkemassa Ropsia ja Tampere Unitedia nyt sarjasta. Jännä nähdä, että missä muodossa tuleva kausi pelataan. Joukkueita olisi vain 11, jos nuo seurat suljetaan sarjasta ja AC Oulun tilanne ei muutu. Ilmeisesti yksi mahdollisuus on AC Oulun nostaminen takaisin.
 
Veikkausliiga on kohta kuin muinainen DDR'n kiekkosarja. Kaksi joukkuetta ja 62 kertainen sarja.
 
Varmaan HJK ja Honka.
Jos intternetissä ei olisi pornoa, siinä olisi vain yksi sivu. -joku laini telkkusarjassa-
loituma
23.03.2011 21:03:05
Espanjassa 13 joukkuetta suunnittelee nyt lakkoa seuraavalle kierrokselle. Jos tämä toteutuu niin loppukauden ohjelma meneekin sitten hieman sekaisin. Pääsiäisenä olisi tarkoitus matkustaa Camp Noulle väijymään Osasunaa vastaan pelattavaa kamppailua, ja kyllä lievästi sanottuna vituttaisi jos nyt reissun päätarkoitus jääkin toteutumatta.
http://maihinnousu.net/a/1885
Lord of the strings
25.03.2011 22:28:10
Suomi löi Turkin talvimaajoukkueiden kohtaamisessa 1-0. Ottelun ainokaisen teki Riku Riski.
"Itsehän arvostan niin tiede- kuin panomiehiäkin" -PomppoK
Secreterial
26.03.2011 22:58:56
Mielenkiintoisia huhuja päävalmentaja-asiasta!
 
Paatelainen on ilmeisesti nyt ehdolla uudeksi A-maajoukkueen päävalmentajaksi! Lähteenä toimii BBC, linkki alhaalla. Kyllä meikälle kelpaisi! Tarjolla olisi ollut ilmeisesti paikka Scuntcorpen valmentajana, mutta Mixu haluaa neuvotella maajoukkuepestistä.
 
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/12860198.stm
kozmik
27.03.2011 15:30:35
 
 
Secreterial: Paatelainen on ilmeisesti nyt ehdolla uudeksi A-maajoukkueen päävalmentajaksi!
 
Tuon BBC:n jutun mukaan Kilmarnock olisi valmis siihen, että Paatelainen ryhtyisi maajoukkueen osa-aikaiseksi valmentajaksi. En ole ihan varma, että osa-aikainen valmentaja on se mitä nyt kaivataan...
 
Ja sitten päivän huonot uutiset. Owen Hargreavesin olkapää meni ilmeisesti sijoiltaan treeneissä. Nivelsiteiden epäillään menneen. Taas kerran uusi isku, kun mies oli jälleen pääsemässä pikku hiljaa pelikuntoon.
 
http://www.guardian.co.uk/football/ … 6/owen-hargreaves-manchester-united
 
Näinköhän kaveri lopettaa uransa kesällä? Joko miehellä on ihan uskomattoman surkea tuuri tai sitten kroppa on kerta kaikkiaan niin romuna, ettei kestä. Tuskin kuitenkaan nähdään Manun paidassa enää koskaan. Sääli, hyvä pelaaja on kyllä kyseessä.
"Pimeinä aikoina uskonto sopii parhaiten ohjaamaan ihmisiä, aivan kuten sokea mies on paras opas säkkipimeänä yönä... Mutta kun päivä koittaa, on typerää käyttää oppaina sokeita vanhuksia." -Heinrich Heine
Secreterial
27.03.2011 16:42:53
kozmik: Ja sitten päivän huonot uutiset. Owen Hargreavesin olkapää meni ilmeisesti sijoiltaan treeneissä. Nivelsiteiden epäillään menneen. Taas kerran uusi isku, kun mies oli jälleen pääsemässä pikku hiljaa pelikuntoon.
 
http://www.guardian.co.uk/football/ … 6/owen-hargreaves-manchester-united
 
Näinköhän kaveri lopettaa uransa kesällä? Joko miehellä on ihan uskomattoman surkea tuuri tai sitten kroppa on kerta kaikkiaan niin romuna, ettei kestä. Tuskin kuitenkaan nähdään Manun paidassa enää koskaan. Sääli, hyvä pelaaja on kyllä kyseessä.

 
Ainakin varmasti vakavasti harkitsee uran päättämistä; niin vaikeita ovat viime vuodet olleet. Tällä kaudella taisi sen 2 minuuttia pelata, ennenkuin loukkaantui jälleen.
 
Unitedin paidassa Hargreavesia ei tulla enää todennäköisesti näkemään. Ovi on auki, ja jos joku haluaa miehen ottaa, niin ilmeisesti ilmaiseksi saa. Paha polvivammahan miestä piti pitkään sivussa, eikä sen jälkeen ole kyllä hyvin enää mennyt. Varsinkin kun monesti käy niin, että kun on pitkään loukkaantuneena ja palaa kentille, niin sitten menee jokin toinen paikka paskaksi.
 
Hyvä pelaajahan Hargreaves ehdottomasti on, mutta aika Unitedissa käy vähiin.
kozmik
27.03.2011 16:48:50
 
 
Secreterial: Unitedin paidassa Hargreavesia ei tulla enää todennäköisesti näkemään. Ovi on auki, ja jos joku haluaa miehen ottaa, niin ilmeisesti ilmaiseksi saa.
 
Sopimus päättyy kesäkuussa, joten jos ei jatkosopimusta tehdä (eikä varmaan tehdä...) niin vapaa agenttihan miehestä tulee. Jos olisin manageri, niin en kyllä ottaisi tuollaisen loukkaantumishistorian omaavaa kaveria joukkueeseen muuta kuin sellaisella sopimuksella, että palkkaa maksetaan vain pelattujen minuuttien mukaan. Eikä joukkueelle velvoitteita hoitaa mitään loukkaantumisista aiheutuvia kustannuksia.
"Pimeinä aikoina uskonto sopii parhaiten ohjaamaan ihmisiä, aivan kuten sokea mies on paras opas säkkipimeänä yönä... Mutta kun päivä koittaa, on typerää käyttää oppaina sokeita vanhuksia." -Heinrich Heine
Secreterial
27.03.2011 16:58:39
kozmik: Sopimus päättyy kesäkuussa, joten jos ei jatkosopimusta tehdä (eikä varmaan tehdä...) niin vapaa agenttihan miehestä tulee. Jos olisin manageri, niin en kyllä ottaisi tuollaisen loukkaantumishistorian omaavaa kaveria joukkueeseen muuta kuin sellaisella sopimuksella, että palkkaa maksetaan vain pelattujen minuuttien mukaan. Eikä joukkueelle velvoitteita hoitaa mitään loukkaantumisista aiheutuvia kustannuksia.
 
Just hoksasin tuon sopimuksen loppumisen. Eli melko varmasti lähtee Unitedista, koska en jaksa uskoa uuteen sopimukseen. Todennäköisesti sitä olisi jo tarjottu.
 
Michael Owenille huhuttiin Unitediin liittyessä juuri tuollaista sopimusta, että rahaa tulee pelattujen pelien mukaan. Hyvä valintahan se on, kun loukkaantumisherkän pelaajan ostaa.
losalvaros
27.03.2011 18:49:12
Mites HJK ja Jari Litmanen tässä asiassa? :)
"It's not the size of the pencil, it's how big you write your name." - Ronnie James Dio
DJKaaos
27.03.2011 19:50:31
Secreterial: Michael Owenille huhuttiin Unitediin liittyessä juuri tuollaista sopimusta, että rahaa tulee pelattujen pelien mukaan. Hyvä valintahan se on, kun loukkaantumisherkän pelaajan ostaa.
 
Myös Ole Gunnar Solskjaer pelasi viimeiset pari vuotta siten, että palkka määräytyi pelattujen pelien perusteella.
 
Vaikka tiedettiin, että Michael Owen on linnunluu, niin silti käy kaveria sääliksi. Kahden vuoden sopimus aikoinaan Unitediin ja sitä kautta mahdollisuus havitella puuttuvaa liigamestaruutta. United saattaa voittaa mestaruuden hyvinkin tällä kaudella, mutta en usko, että Owen saa mestaruuteen vaadittavaa kymmentä ottelua kasaan tällä kaudella.
Minä olen minä.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)