Aihe: Miksei sitä vahvistinta, efektiä, kitaraa, vehjettä saa enää!
1 2 3 4
jniska
27.01.2011 10:04:50
Jucciz: Warmothin kamathan ovat todella laadukkaita, ei mitään valittamista sen perusteella, mitä olen testannut niitä: sekä kauloja että runkoja. Taitaa olla vaan kyse siitä, että Kricen on pakko itkeä tästä aiheesta ihan periaatteesta, vaikka sopivia vaihtoehtoja olisi vaikka kuinka.
 
Osta ihmeessä Warmoth ja jos ei omat säästöt riitä, vippaa äidiltäsi puuttuvat roposet.

 
Muutamaa Warmothin kaulaa on tullut näpelöityä ja laatu on parempi kuin monessa tuotantokitarassa. Viimeistely ok.
Laiha Lissu oli paras.
Jucciz
27.01.2011 10:48:59 (muokattu 27.01.2011 10:50:53)
jniska: Muutamaa Warmothin kaulaa on tullut näpelöityä ja laatu on parempi kuin monessa tuotantokitarassa. Viimeistely ok.
 
Kyllä Warmoth mun kokemuksieni mukaan pesee edullisemmat Fenkut laadussa: American Standardit, American Deluxet (okei, eihän nuokaan enää mitään halpiskeppejä ole hinnoista päätellen, mutta halvempia kuin vaikkapa American Vintage -sarja) yms., meksikolaisista puhumattakaan.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Krice
27.01.2011 11:20:46
 
 
Warmothin builder olettaa, että soloist on aina 25,5"-skaalainen. Ehkä niille pitäisi vain lähettää sähköpostilla kuva kitarasta ja speksit, kun tuolla builderilla hommasta ei tule mitään. Haluaisin myös, että runko on noin 10% pienempi kuin normaalisti.
Pluto
27.01.2011 11:37:52 (muokattu 27.01.2011 11:38:02)
Krice: Warmothin builder olettaa, että soloist on aina 25,5"-skaalainen. Ehkä niille pitäisi vain lähettää sähköpostilla kuva kitarasta ja speksit, kun tuolla builderilla hommasta ei tule mitään. Haluaisin myös, että runko on noin 10% pienempi kuin normaalisti.
 
Neck builder -osiosta löytyy mahdollisuus tilata kaula 24,75" -skaalalla, ja kertovatpa vielä tällaistakin:
 
"If you are building a custom guitar you may choose from the three scales we offer and our standard bodies will accept these necks perfectly.."
 
Eli uskoisinpa, että vaikka soloist-rungon spekseissä lukee oletuksena, että skaala on 25,5", niin kylläpä siihen vain heiltä tilattu lyhytskaalainenkin kaula sujahtaa. Mutta ehkä tässä nyt on jo tarpeeksi menty aiheesta ohi muutenkin...
Dillon, you son of a bitch!
rrroope
27.01.2011 11:47:52
Japanin fendereitä ei enää kai Euroopasta saa :( onneksi ehdin sen telecasterin ostaa aikanaan. mahtavia classic-malleja hyvällä hinta-laatusuhteella.
ilopertti
27.01.2011 12:02:10
 
 
Krice: Siis Warp Factor? Minulla on tuollainen kertynyt nurkkiin. Kauhea fiasko. Ei ihme että valmistaminen lopetettiin hyvin nopeasti ja pedaalia myytiin ulos 20 eurolla.
 
Mitenhän sä sitä purnukkaa oot koittanu käyttää? Yks parhaimmista säröpurkeista mitä vastaan on tullu. Toimii kuin junan vessa stoner yms. henkisessä kamassa.
 
-alppu
"xxxxxx: sää oot kyllä suomen mick mars"
KooAa
27.01.2011 12:37:36
Eilen meinasin kirjoittaa että "pillua" mutta häveliäänä miehenä jätin kirjoittamatta.
Linja tiukkenee.
oamkbonor
27.01.2011 12:58:06
Ei muutakun kitara- tai vahvistinrakentajan luo ja tilaa haluamansa mukaisen värkin. Kaikkea saa mitä osaa pyytää.
Karvamammutti
27.01.2011 12:59:39
ilopertti: Mitenhän sä sitä purnukkaa oot koittanu käyttää? Yks parhaimmista säröpurkeista mitä vastaan on tullu. Toimii kuin junan vessa stoner yms. henkisessä kamassa.
 
-alppu

 
Siitä on ilmeisesti haettu jotain Marshall-henkistä pörinää tms. Ei se semmonen sillä onnistu. Hyvä miina siihen omaan juttuunsa on kyllä.
"Me? The 13th Duke of Wybourne? Here? At a farm? Unattended? With my reputation? They must be absolutely stark raving bonkers!" NA NA NA NAA NA NA NAA NA NA NAA NA!
Entropia666
27.01.2011 13:02:24
 
 
Whammy WH1 alkuperäisillä piireillä.
Yleisesti varmaan Charvelien japani-importtien tasoiset muut importit?
Rokkifotoja www.haje.fi
Mr. Speed
27.01.2011 18:25:15
Krice: Eikä varmaan laatukaan.
 
Höhöhöhöhöhöhöhö...
 
Yhtä hauska kommentti ku et Räbbänä ois joskus ajanut partansa.
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen. http://www.youtube.com/watch?v=VmZ35VCV978
Wradlin
27.01.2011 18:29:35
Krice: Eikä varmaan laatukaan.
 
Eiköhän kaikki tuohon hintaluokkaan menevät soittimet ja osat, mukaanlukien Warmoth, ole vähän sellaisia välimallin soittimia. Eivät huonoa laatua mutta eivät täydellistäkään.
 
Eiköhän se oo niin että Custom Shopin laatua saa tuohon hintaluokkaan vain varastamalla tai rakentelemalla itse. Eikä kaikilla (minullakaan) riitä siihen taidot... Jos ei sopivaa mallia löydy niin kannattenee tyytyä johonkin kompromissiin ainaisen nettivalittelun sijasta?
Zap the son of a bitch again...
Space_Ace
27.01.2011 21:52:41
Eikä kaikilla (minullakaan) riitä siihen taidot...
 
Aika vaatimattomsti sanottu:D
 
Eniveis, miks JCM 800:sten valmistus lopetettiin sillom joskus?
Toi mnetin avatarin koko on selkeesti suunniteltu tissejä varten. Itsehän en tissikuvia tuijottele.
Wespa
27.01.2011 22:02:15
Space_Ace: Eniveis, miks JCM 800:sten valmistus lopetettiin sillom joskus?
 
Virallisem Marshallin kannan mukaan siitä lähti liian vähän säröäm. Totuus on tuolla ulkona.
"Malmsteen and I broke up over religious reasons... He thought he was God, and I didn't agree... Blackmore's God!" - Joe Lynn Turner
Wradlin
27.01.2011 22:34:17
Space_Ace: Aika vaatimattomsti sanottu:D
 
Ainakin sen piti kuulostaa vaatimattomalta. Tosin en tiedä tarkoitinko siinä rakentamista vai varastamista... :D
Zap the son of a bitch again...
Ultrasonido
28.01.2011 08:46:46
Kiinankeisari: BOSSilla olis muutamakin pedaali jota voisivat harkita uusiotuotantoon, esim. joku analogikaiku (DM-2 reissue vaikkapa) olis poikaa eikä aina vaan niitä cosm-mallintavia hevisäröjä.
 
On tullut sellainen käsitys että mm. analogiset delayt ja kaiut on nykyään järjestään turhan kalliita oli ne sit uusia "putiikkipurkkeja" tai vanhoja "keräilypurkkeja". Onks jotkut niistä tosiaan niin kalliita tehdä?
Mikään ei ole niin viisas kuin insinööri, paitsi majava kun se osaa sukeltaa sateelta suojaan.
Wespa
28.01.2011 10:48:12
Ultrasonido: On tullut sellainen käsitys että mm. analogiset delayt ja kaiut on nykyään järjestään turhan kalliita oli ne sit uusia "putiikkipurkkeja" tai vanhoja "keräilypurkkeja". Onks jotkut niistä tosiaan niin kalliita tehdä?
 
Niitä analogikaikuihin tarvittavia tiettyjä komponentteja ei ole valmistettu enää vuosikymmeniin, ja NOS-varastot alkavat jo ehtyä. Syy on näinkin yksinkertainen, kehitys ajoi analogikaiuista ohi, vaikka niiden soundi onkin tietyssä mielessä paljon "parempi" kuin digitaalisen vaihtoehdon.
"Malmsteen and I broke up over religious reasons... He thought he was God, and I didn't agree... Blackmore's God!" - Joe Lynn Turner
Jii-Gee
28.01.2011 12:42:57
 
 
KooAa: Eilen meinasin kirjoittaa että "pillua" mutta häveliäänä miehenä jätin kirjoittamatta.
 
Kyllä sitä vielä saa.
 
Kattoos kun Kaikkea saa mitä osaa pyytää.
" You Are The Chief..You Are The King Of The Circus Clowns "
Sensonic
28.01.2011 12:43:22
Kaikki ADA:n valmistamat kamat ja Digitechin GSP-2101.
 
Onneksi on tullut "haalittua" itselleen kaksi GSP-2101:stä, ADA MP-1, MP-2 ja Pitchtraq.
Yngwie Malmsteen: "Some people say 'less is more'. That's bullshit. Less is less and more is more."
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)