Aihe: Elektroniikan jelppikerho
1 2 3 4 5226 227 228 229 230421 422 423 424 425
Veepee
05.01.2011 13:47:59
Terve!
 
Nupista pimeni jokin aika sitten Accutronicsin jousikaiku, kun vahvistin ei tykännyt joustavasta lavasta ja joraavasta bändistä. Kaiun pimenemistä edelsi voimakas jousien helinä. Vahvistin toimii muuten normaalisti, mutta kaikutankki ei vain päästä pihaustakaan.
 
Nyt kiinnostaisi saada kaiku kuntoon ja mietinkin, että voinko yhdistää nupin kaikutankille meneviä rca-johtoja mihin tahansa muuhun kaikutankkiin? Tällä tavoin voisin aluksi testata, että onko itse kaikutankki rikki vai jokin muu signaalitiessä.
 
Voiko vahvistimiin yleensä vaihtaa Accutronicsin kaikutankin tilalle minkä tahansa muun kyseisen firman tankin vai onko kaikutankeissa eroja? Onko kaikutankin vaihdossa vaarana tehdä hallaa vahvistimelle? Rca-liittimin toteutettu kaikutankin liitäntä on kyllä nerokas...
 
Kyseessä Laney Lionheart 20w "a-luokassa" operoiva putkinuppi.
Kun tulee vanhaksi on yhä vaikeampaa liikuttaa ruumiinjäseniä ja erottaa niitä toisistaan.
Aki
05.01.2011 15:17:39
 
 
Boozer: Toimisikohan kuvan kytkentä tällalailla jos survoisin ts-808, ocd:n ja jonkun choruksen samaan koteloon:
 
Mikäli arvasin johtojen tarkoitukset oikein, silmään osuu vain choruksen bypass-ongelma: Jos choruksen bypass-vipu on bypass-asennossa, signaalitie saa rinnakkaisvastukseksi choruksen komponentteja. Tällöin diskantit katoaa, vola heikkenee, ja mukaan tulee choruksen kuormittamattomuudesta johtuvat suhinat. Korvaa vipukytkin DPDT-kytkimellä, jolloin saat bypass-asennossa kaikki efektien sisääntulot ja ulosannot irti signaalitiestä.
 
Ps. Kytkiksen seuraamista helpottaisi kovasti jos kirjottaisit mikä piuha on mikäkin. Eli kuhunkin efektiin kirjoitat "in", "out", "9v in", jne.
 
Veepee: Voiko vahvistimiin yleensä vaihtaa Accutronicsin kaikutankin tilalle minkä tahansa muun kyseisen firman tankin vai onko kaikutankeissa eroja?
 
Kaikki Bemarin varaosatkaan ei sovi kaikkiin Bemareihin. Kaikutankeissa on suuria eroja lähinnä sisääntulo- ja ulosottoimpedanssien kohdalla. En tiedä onko väärillä impedansseilla mahdollista hajottaa vahvistimen kaikupiirin komponentteja, mutta on mahdollista että väärästä tankista ei kuulu mitään tai kuuluu jotain hassua, vaikka kukin komponentti toimisikin. Tankki on toisaalta aika rujo komponentti, veikkaisin ongelmaksi alunperinkin esim kaiun paluun trankkuja.
"Mutta se ei ole kokonaan ontto." -Äiti
päänahka
05.01.2011 23:52:07
Aki: Tankki on toisaalta aika rujo komponentti, veikkaisin ongelmaksi alunperinkin esim kaiun paluun trankkuja.
 
Tai ehkä vika on lähtöpuolella, jos kerran jotain voimakasta helinää liittyi hajoamiseen?
Aki
06.01.2011 00:47:01 (muokattu 06.01.2011 00:47:21)
 
 
päänahka: Tai ehkä vika on lähtöpuolella, jos kerran jotain voimakasta helinää liittyi hajoamiseen?
 
Voi olla. Mutta veikkaan että voimakas helinä johtui mainitusta fyysisestä tärinästä, ja jousien kolinasta syntyneet odottamattomat jännitepiikit ja oikosulut käräyttivät kaiun paluuvahvistuksen.
"Mutta se ei ole kokonaan ontto." -Äiti
jaakkor
06.01.2011 21:43:39
Hei, tarvitsisin apuanne. Minulla on tämän mallin mukaan tehty kytkentä.
 
http://handmademusic.ning.com/photo … &albumId=4519676%3AAlbum%3A1244
 
Olen montakertaa tarkistanut kaiken, ja juuri samallatavalla pitäisi olla.
 
Voiko diagrammissa olla vikaa? Voiko minulla tulla ongelma noiden maajohtojen kanssa.
 
Niin, itse ongelma. Kaikki toimii hyvin muuten, mutta kun 3-way-swich on keskiasennossa, eli tilassa jossa molempien mikkejen pitäisi olla päällä, tulee ongelma. Jos jompikumpi volume on poispäältä, toinenkaan mikki ei pihahda. Toki miksi pitää toista nollassa jos valitsin on keskiasennossa...mutta jotenkin ärsyttää. Onko ideoita.
 
Kiitos etukäteen.
Zeeboo
06.01.2011 21:58:12
jaakkor: ...Voiko diagrammissa olla vikaa? Voiko minulla tulla ongelma noiden maajohtojen kanssa.
 
Niin, itse ongelma. Kaikki toimii hyvin muuten, mutta kun 3-way-swich on keskiasennossa, eli tilassa jossa molempien mikkejen pitäisi olla päällä, tulee ongelma. Jos jompikumpi volume on poispäältä, toinenkaan mikki ei pihahda. Toki miksi pitää toista nollassa jos valitsin on keskiasennossa...mutta jotenkin ärsyttää. Onko ideoita.
 
Kiitos etukäteen.

 
Ei ole vikaa. Kun mikkivalitsin on keskiasennossa ja jompikumpi volume on nollasaa, on se nollilla olevan potikan keskiliuku (se napa, josta tulee piuha kytkimelle) oikosulussa maihin. Koska mikkivalitsin kytkee mikit (ja niiden volumet) rinnan, on se toinenkin mikki "nollilla".
 
Parannus keinona voisi kokeilla vaihtaa kummankin volumepotikan liukujen ja mikiltä tulevat piuhat keskenään. Siis tuon kytkiksen punaiset piuhat kummallakin volumepotikalla. V1:ssä täytyy vaihtaa myös tonelle menevä piuha keskinapaan. Tämä voi kasvattaa hurinoita, mutta tällä tavalla volumet toimivat toisiaan sulkematta.
White men can't Monk
jaakkor
06.01.2011 22:00:32
Kiitos: Zeeboo
 
http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Switches/i-1217.html
 
Tässä taitaa olla tuossa sivun keskivaiheella oleva alternative volume control wiring vähän sama asia.
Zeeboo
06.01.2011 22:03:43
jaakkor: Kiitos: Zeeboo
 
http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Switches/i-1217.html
 
Tässä taitaa olla tuossa sivun keskivaiheella oleva alternative volume control wiring vähän sama asia.

 
Näyttäisi oleva sama jutta. Vanhoissa Les Pauleissa volumet on kytketty näin.
White men can't Monk
jaakkor
06.01.2011 22:35:36
Zeeboo: Näyttäisi oleva sama jutta. Vanhoissa Les Pauleissa volumet on kytketty näin.
 
Toimii! Kiitos!
Veepee
07.01.2011 10:40:31
Aki: Voi olla. Mutta veikkaan että voimakas helinä johtui mainitusta fyysisestä tärinästä, ja jousien kolinasta syntyneet odottamattomat jännitepiikit ja oikosulut käräyttivät kaiun paluuvahvistuksen.
 
Helinät tulivat nimenomaan jousista, sellaista tavallista jousikaiun räsähtelyä, kun vahvistin kolahtelee.
 
Onko tuo kaiun paluuvahvistus yleensä vahvistinkorjaajan paikattavissa?
Kun tulee vanhaksi on yhä vaikeampaa liikuttaa ruumiinjäseniä ja erottaa niitä toisistaan.
Aki
07.01.2011 11:09:21
 
 
Veepee: Onko tuo kaiun paluuvahvistus yleensä vahvistinkorjaajan paikattavissa?
 
Asiansa osaavan korjaajan, toki. Olen itsekin korjaillut tuontyyppisiä rikkoja. Korjaajan pitää tietysti ensin kartoittaa ongelmakohta tarkemmin ja varmemmin, tuo paluuvahvistus on tällä hetkellä pelkkä etäinen arvaus.
"Mutta se ei ole kokonaan ontto." -Äiti
Jaava
07.01.2011 12:57:39
Rakensin BYOC overdrive 2 pedaalin tossa toissapäivänä. Pedaali toimi hyvin ja soundasi hyvältä, mutta nyt on ilmennyt ongelma.
Oikeastaan tämä oli alusta lähtien, mutta se ei ollut ongelma alussa.
 
Kun pedaalin inputtiin ei ole kytketty mitään, kuuluu voimakasta hurinaa ja rapsahtelua, joka menee tasaisessa tahdissa. Se yleensä katoaa, kun inputtiin kytkee piuhan, joten soittaessa se ei ollut ongelma. Nyt kuitenkin se ei yhdellä kerralla heti kadonnutkaan ja ajattelin, että parempi olisi korjata asia.
 
Joten kertokaa joku viisaampi, mikä on mennyt pieleen.
''Miten voi olla jano, vaikka on juonut koko yön?''
Boozer
12.01.2011 17:23:15 (muokattu 13.01.2011 14:53:51)
Toimisikohan tällainen looper pedaali:

Tube screamer ja OCD ois molemmat yhtäaikaa päällä jalkakytkimen on asennossa.
 
Chorus lähtis päälle jalkakytkimen off asennossa.
 
http://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/1994.jpg
Let there be rock
RrRailo
12.01.2011 17:56:10
 
 
Olen tyhmä ja haluan viisastua. Auttakaa minua siis löytämään mieluiten suomenkielisiä, elektroniikan rakentamiseen liittyviä opuksia, joissa selvennetään eri komponenttien toimintaa ruohonjuuritasolta asti niiden hyödyntämiseen eri sovellutuksissa suht selkokielisesti. Tarkoitus olisi oppia sen verran, että ymmärtää jotain esim. kitarapedaalien toimintatavoista ja vahvistimien sielunelämästä.
 
Kiitos etukäteen.
Deathlegendary whippin'
blaekie
12.01.2011 23:50:56 (muokattu 12.01.2011 23:59:10)
 
 
RrRailo: Olen tyhmä ja haluan viisastua. Auttakaa minua siis löytämään mieluiten suomenkielisiä, elektroniikan rakentamiseen liittyviä opuksia, joissa selvennetään eri komponenttien toimintaa ruohonjuuritasolta asti niiden hyödyntämiseen eri sovellutuksissa suht selkokielisesti. Tarkoitus olisi oppia sen verran, että ymmärtää jotain esim. kitarapedaalien toimintatavoista ja vahvistimien sielunelämästä.
 
Kiitos etukäteen.

 
Tuo on vanha kirja, mutta kyllä sillä alkuun pääsee , mitä perusteisiin tulee -> http://www.juvekim.fi/productcard.php?id=215367&type=books , kannattaa kysyä kirjastosta , josko vielä löytyisi, ja varmaan sieltä löytyy muitakin vastalkajan kirjoja.
 
ja kyllähän netistä löytyy suomalaista juttua muualtakin kuin täältä . Tuossa hyvä linkkilista -> http://www.makupalat.fi/Categories. … ef6cd24-f438-46b0-b52c-7d431c91583a
Nii onkii ... vai oliko sittenkään .. ja jos onkii , nii entäs sitten ...
päänahka
13.01.2011 09:56:27
Boozer: Toimisikohan tällainen looper pedaali:

Tube screamer ja OCD ois molemmat yhtäaikaa päällä jalkakytkimen on asennossa.
 
Chorus lähtis päälle jalkakytkimen off asennossa.
 
http://muusikoiden.net/dyn/users/82372.jpg

 
Toimis. Ilmeisesti tuohon kytkimen keskiriville laittaisit ledeille piuhat kun siihen on vedetty maajohto?
Boozer
13.01.2011 10:40:44 (muokattu 13.01.2011 14:54:10)
päänahka: Toimis. Ilmeisesti tuohon kytkimen keskiriville laittaisit ledeille piuhat kun siihen on vedetty maajohto?
 
juu siinä ois ledin paikka keskirivillä. saiskohan tuohon vielä jotenkin laitettua SPDT vipukytkimen joka kytkee choruksen samaan ketjuun tube screamerin ja ocd:n jälkeen.
 
http://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/1994.jpg
Let there be rock
stw307
15.01.2011 11:19:43
Boozer: juu siinä ois ledin paikka keskirivillä. saiskohan tuohon vielä jotenkin laitettua SPDT vipukytkimen joka kytkee choruksen samaan ketjuun tube screamerin ja ocd:n jälkeen.
 
http://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/1994.jpg

 
Ei SPDT, mut tämmönen tuli mieleen:
Boksin sisään jos haluat kytkeä:
DPDT 1. Vaihtokytkin Chorus input - OCD out väliin 2. Vaihtokytkin Chorus out - OCD out väliin, mutta edellisen jälkeen.
 
Silloin fuutsvitsin ollessa 808/OCD -asennossa katkaisija kytkee kooruksen signaaliketjun väliin. FS:n toisessa asennossa katkaisijan kääntö... öö... taitaa mykistää koko systeemin. Näin juuri heränneenä pitäis piirtää tuo, että tajuais itsekin sen kunnolla, mut vasta puol pannua kahvia juoneena en taida jaksaa, sorry.
Gibson SG: Siinä on KAKSI VIELÄ ISOMPAA soololovea. Mutta tämänkin pelin hinta on niin helvetillinen, että vain kovimmat saatananpalvojat ostavat tämän. -HikiPedia
poppamies
15.01.2011 13:04:30
 
 
Liikapatti: Oon ihan uuno näissä vahvareihin liittyvissä elektroniikka-asioissa. Elikkästen ois siistiä koota Madampin G2-vahvari. Kitissä näyttäis olevan kaikki tarvittava, paitsi kotelo ja bottom plate. Kaiutin uupuu tietty myös.
 
Kysymys kuuluukin, että minkälainen tuo bottom plate käytännössä oikein on??
http://www.musikding.de/product_info.php/info/p795_Kit-Madamp-G2.html
 
Kiitos gurut!!
 
-Miikkis

 
Bottom plate=pohjalevy
kansi alapuolelle ettei pääse sormilla sähköihin käsiksi. Jos vehkeelle tulee muuten kotelo niin bottom plate on täysin turha. Sen takia puuttuu.
G strings are for strippers
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)