Aihe: Jukka Tolonen
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Kontiak
09.01.2011 01:47:28 (muokattu 09.01.2011 01:48:49)
padaa@dadaa!: http://www.iltalehti.fi/popstars/2011010812970899_ps.shtml
 
Mikä on kohukitaristi? Aiheuttanut hämmennystä murtauduttuaan pentatonisesta boksista ulos?

 
Vastaus ketjuun on: Jukkis.
http://www.truthinshredding.com
Korggari
09.01.2011 23:27:15
 
 
antakkeepa sen tolosen ihan rauhassa jatkaa aloittamallaan tiellään, oli se sitte hengellistä eli ei,, onhan se kuiteskin maailman paras kitaristi ikinä !
antnis
09.01.2011 23:59:15
Korggari: antakkeepa sen tolosen ihan rauhassa jatkaa aloittamallaan tiellään, oli se sitte hengellistä eli ei,, onhan se kuiteskin maailman paras kitaristi ikinä !
 
Antaa typerysten naureskella foorumeilla, se on kuitenkin ainoa saavutus johon he pystyvät.
El Coyote
11.01.2011 19:59:51
Atomic Cafe: Jeesustelusta voidaan olla montaa mieltä mutta hienoa että mies on saanut elämänsä järjestykseen ja ulkonäkökin on kokenut muutoksen terveempään suuntaan. Ikävää että nivelet eivät taivu kitarointiin mutta voihan sitä musiikkia tehdä muullakin tavalla.
 
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkel … a+virret+ja+raitistui/1135262895306

 
Tällaiset uutiset saavat ainakin minut lähes aina miettimään, että mitenköhän pitkään parannus kestää kun vankilan seinät eivät enää säätele toimintaa mitenkään. Toivottavasti ukko jaksaa kuitenkin sinnitellä selvin päin vaikka tiukkaa taitaa ollakin.
Paska musiikki on parhaimmillaankin paskaa.
Jucciz
11.01.2011 20:33:08 (muokattu 11.01.2011 20:35:12)
El Coyote: Tällaiset uutiset saavat ainakin minut lähes aina miettimään, että mitenköhän pitkään parannus kestää kun vankilan seinät eivät enää säätele toimintaa mitenkään. Toivottavasti ukko jaksaa kuitenkin sinnitellä selvin päin vaikka tiukkaa taitaa ollakin.
 
Voihan se olla, että jos on tosissaan uskoon tullut, tietää, ettei koko taakkaa tartte kantaa yksin. Se varmasti antaa voimaa ja lohtua. Toivotan Jukalle kaikkea hyvää ja toivottavasti musiikki soi jatkossakin tavalla tai toisella. Vertailun vuoksi: B.B. King on 85-vuotias ja soittaa tiemmä edelleen. Tolonen on nuorukainen siihen verrattuna. :)
 
Tai mites vaikkapa...
 
http://growingbolder.com/blogs/ente … -worlds-oldest-musician-225498.html
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
HS
12.01.2011 15:34:35
Terve
 
Virsistä sen verran, että vallan mahtavia kitaratreenibiisejä löytyy niistä. Hyvää harjoitusta otelaudan "hahmottamiseen ja haltuun otoon".
"Soita sillain... sillain... silleen niinku... sillain... ... ... ... hyvin".
Jucciz
12.01.2011 16:28:48
HS: Terve
 
Virsistä sen verran, että vallan mahtavia kitaratreenibiisejä löytyy niistä. Hyvää harjoitusta otelaudan "hahmottamiseen ja haltuun otoon".

 
Jep. Taatusti löytyy. Lisäksi monissa virsissä on hienoa äänenkuljetusta, sillä useimmat niistä on sävelletty ajalla, jolloin äänenkuljetuksella oli vielä väliä. Kannattaa tsekata nimenomaan koraalikirjoja, joissa kaikki äänet on kirjoitettu. Sieltä vaan lukemaan neljää viivastoa yhtä aikaa ja soittamaan kitaralla... totahan kanttorit tekee jatkuvasti.
 
http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?lang=fi&isbn=9524610078
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Kontiak
12.01.2011 17:42:35
Jucciz: Sieltä vaan lukemaan neljää viivastoa yhtä aikaa ja soittamaan kitaralla... totahan kanttorit tekee jatkuvasti.
 
Kyllä ne soittaa välillä koskettimillakin.
http://www.truthinshredding.com
Jucciz
12.01.2011 17:45:57
Tonski: Ai miksei muka voi olla koraalissa kaikki äänet kahdella viivastolla?
 
Voi kai ne ollakin tai ehkä onkin... ehkä huono sanavalinta, mut tosiaan neljää melodialinjaa saa parhaimmillaan yhtä aikaa seurata.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Jucciz
12.01.2011 17:46:07
Kontiak: Kyllä ne soittaa välillä koskettimillakin.
 
No kovimmat jätkät joo.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Tonski
12.01.2011 17:58:16
 
 
Jucciz: Voi kai ne ollakin tai ehkä onkin... ehkä huono sanavalinta, mut tosiaan neljää melodialinjaa saa parhaimmillaan yhtä aikaa seurata.
 
Näinhän se menee. Kaikki koraalit, mistä on tullu tehtyä analyysiä tai tyyliä mukailtua musaopiston kenraalibassotunneilla/teoriajutuissa on ollu bassoviivasto + melodiaviivasto eli siis alhaalla F-avain ja ylempänä G-avain. Yleensä vielä haja-asettelussa niin, että basso ja tenori on sijoitettu f-avaimella varustetulle viivastolle, altto ja sopraano ylemmälle viivastolle.
Jucciz
12.01.2011 18:04:19 (muokattu 12.01.2011 18:04:48)
Tonski: Näinhän se menee. Kaikki koraalit, mistä on tullu tehtyä analyysiä tai tyyliä mukailtua musaopiston kenraalibassotunneilla/teoriajutuissa on ollu bassoviivasto + melodiaviivasto eli siis alhaalla F-avain ja ylempänä G-avain. Yleensä vielä haja-asettelussa niin, että basso ja tenori on sijoitettu f-avaimella varustetulle viivastolle, altto ja sopraano ylemmälle viivastolle.
 
Juu, oishan se hölmöä tehdä neljä viivastoa, jos kahdellekin mahtuu ilman, että tulee ahdasta/sekavaa. Ja olemalla tarkka nuottien varsien suunnista voidaan toki risteävätkin melodiat kirjoittaa suht hyvin samalle viivastolle.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Mahti
22.06.2012 13:05:05
Pakko nostaa ketju.
 
Lainasin kirjastosta Hysterican nuottikirjan ja sen kanssa on tässä pakerreltu, mutta tietääkö kukaan saisiko jostain Ramblinia nuotinnettuna tai tabeina? Oispa niin hianoo sitä soitella.
Jokainen paistaa omat makkaransa
Bald Anus
17.02.2013 22:09:24
 
 
Onko Hysterica -nuottikirjassa levyn kaikista biiseistä nuotit? Kaipailisin näet Djangon nuotteja, kun otin treenauksen alle ja ajattelin pääsykokeissa soittaa. Taustabändille kun täytyy lähettää nuotit.
sääh
petteri m
22.02.2013 22:40:15
El Coyote: Tällaiset uutiset saavat ainakin minut lähes aina miettimään, että mitenköhän pitkään parannus kestää kun vankilan seinät eivät enää säätele toimintaa mitenkään. Toivottavasti ukko jaksaa kuitenkin sinnitellä selvin päin vaikka tiukkaa taitaa ollakin.
 
Noin psykologisesti ajatellen tuntuisi ilmeiseltä että eräs addiktio on vaihtunut toiseen. Entinen päihderiippuvainen onkin nyt riippuvainen kaikesta siitä röhnästä mitä hurahtaminen tuo tullessaan. Paljon vähemmän tuhoisaa on tietysti tämä uskonto-oopiumi kuin vaikkapa piri, rikoksia ei tule tehtailtua samaan malliin ja puukkokin saattaa pysyä typessa vähän paremmin. Kuviteltu jumalolento korvien välissä on parempi kuin todellinen ruisku roikkumassa käsivarresta.
johjeli
21.02.2014 00:12:46
Nostetaan nyt tätä vanhaa ketjua hieman.
 
Kaipailisin ramblinin tabeja tai nuotteja.. Mahtaakohan mistään löytyä?
jpjanhun
21.02.2014 18:07:42
 
 
petteri m: Noin psykologisesti ajatellen tuntuisi ilmeiseltä että eräs addiktio on vaihtunut toiseen. Entinen päihderiippuvainen onkin nyt riippuvainen kaikesta siitä röhnästä mitä hurahtaminen tuo tullessaan. Paljon vähemmän tuhoisaa on tietysti tämä uskonto-oopiumi kuin vaikkapa piri, rikoksia ei tule tehtailtua samaan malliin ja puukkokin saattaa pysyä typessa vähän paremmin. Kuviteltu jumalolento korvien välissä on parempi kuin todellinen ruisku roikkumassa käsivarresta.
 
-kovastipa on uskonnollista puhetta.. nimittäin kova on uskosi tähän mainitsemaasi "jumalolennon olemattomuuteen". Mitään kunnollisia todisteitahan sulla ei nimittäin ole tähänkään suuntaan. Toki sulla on oikeus ilmaista mielipiteesi, mutta se on nimenomaan mielipide, eikä missään nimessä faktaa. Oma mielipiteeni, jonka itsekin voin tässä ilmaista, on että näkemyksesi edustaa tyypillistä ns. "räkänokkafilosofiaa".. eli uppoaa moneen ville 15v. - heeboon varmasti kuin häkä, kuten myös monet "nopein kitaristi on paras kitaristi" - jutut.
Kampela77
21.02.2014 18:54:20
jpjanhun: -kovastipa on uskonnollista puhetta.. nimittäin kova on uskosi tähän mainitsemaasi "jumalolennon olemattomuuteen". Mitään kunnollisia todisteitahan sulla ei nimittäin ole tähänkään suuntaan. Toki sulla on oikeus ilmaista mielipiteesi, mutta se on nimenomaan mielipide, eikä missään nimessä faktaa. Oma mielipiteeni, jonka itsekin voin tässä ilmaista, on että näkemyksesi edustaa tyypillistä ns. "räkänokkafilosofiaa".. eli uppoaa moneen ville 15v. - heeboon varmasti kuin häkä, kuten myös monet "nopein kitaristi on paras kitaristi" - jutut.
 
Heitän heti tähän alkuun, että eihän jonkun asian olemattomuutta voi todistaa. Kyllä se todistustaakka on siellä toisella puolella, jos näitä asioita ylipäätään haluttaisiin lähteä todistelemaan. Mutta mä vetäydyn taustalle ja käyn hakemassa pop corn-ämpärin.
Interviewer: "So Frank, you have long hair. Does that make you a woman?" Frank Zappa: "You have a wooden leg. Does that make you a table?"
jpjanhun
21.02.2014 19:22:10 (muokattu 21.02.2014 19:29:51)
 
 
Kampela77: Heitän heti tähän alkuun, että eihän jonkun asian olemattomuutta voi todistaa. Kyllä se todistustaakka on siellä toisella puolella, jos näitä asioita ylipäätään haluttaisiin lähteä todistelemaan. Mutta mä vetäydyn taustalle ja käyn hakemassa pop corn-ämpärin.
 
-no riippuu vähän asiasta. kyllä esim. matematiikassa voidaan osoitaa jonkin tapahtuman olemattomuus/mahdottomuus.. tosin matematiikassakin on koulukuntia jotka eivät esim. hyväksy epäsuoraa todistusta tai joku voi väittää etteivät kaikki perustavat aksioomat ole tosia tms. (ja historiassa onkin pidetty joskus vääriä olettamuksia aksioomina).
 
-niin, sanoin tähän että jos "jumalolennon olemattomuutta" rupeaa väittämään niin kyse on siis omasta uskomuksesta, aivan samoin kuin väite "jumalaa ei ole" (=eräs ateistinen näkemys) on uskomus joka ei perustu faktoihin vaan olettamuksiin/uskomuksiin/uskoon. Sensijaan toteamus "en tiedä onko jumalolentoa vai ei" (=ymmärtääkseni tyypillinen agnostikon näkemys) ei esitä väitettä mihinkään suuntaan EIKÄ SIIS SISÄLLÄ TODISTUSTAAKKAA. Jos siis esittää väitteen "jumalolentoa ei ole" on kyse USKOSTA/USKOMUKSESTA, eikä faktasta, ja sinällään tämän väitteen faktana pitäminen SISÄLTÄÄ TODISTUSTAAKAN. Käytännössä väitän että tätä todistustaakkaa ei ole yhtään kukaan pystynyt suorittamaan, vaikkakin erilaisia nollatutkimuksia, jotka "tieteen kumileimasin" voi joskus olla leimannutkin, epäilemättä löytyy.
 
-Tässä siis oma perusteltu näkemykseni asiasta, jonka ilmaisemiseen mulla on tietty oikeus. Mutta enpä taida jaksaa jauhaa tästä enempää. Halusin vain tuoda tämän näkökannan esille vastapainoksi tyypilliselle ATEISTI-USKOVAISELLE kannalle.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)