Aihe: Open Labs NAMMeissa..
1
Synastikki
11.01.2011 17:03:23
 
 
http://openlabs.com/SoundSlate-PRO.html
tuollainen uutuus tulee ulos.. Taitaa pistää rajusti kampoihin Receptorille tuo ainakin..
Music is an agreeable harmony for the honor of God and the permissible delights of the soul. kalamies #51 >-)))>
Casio Man
11.01.2011 17:20:48
Jahas. No Open labsin Karma tulee kanssa varmaan sitten. Steven Kay vinkkasi foorumeillaan, että Kronos ei toki ole Nammien ainut magee juttu.
artha61
12.01.2011 16:24:24
viksa: ...
Toi hardware/software -kombinaatio Receptorin tapaan on kyllä hyvä konsepti, soisi yleistyvän isompien valmistajienkin keskuudessa niin saattais laitteiden hinnatkin tulla vähän inhimillisemmälle tasolle...

 
Itse innostuisin vielä enemmän, jos nää valmistajat keksisivät yhdistää vanhaa ja uutta tekniikkaa eli laite olisi jonnii sortin hybridi.
 
Eli olis toisaalta avoimen arkkitehtuuriin laite, johon saa synat/samplerit/jne softana ja firmistä sekä rautaakin vois tarvittaessa päivittää - toisaalta laitteessa olisi hyvä olla (esim. korttipaikassa) analogiset filtterit tms. ja vaikkapa putkiaste (putkikompuraa, hiukka putkisäröä sopivaan paikkaan jne).
Tämä siitäkin huolimatta, että esim. analogifilttereiden DSP-mallinnukset ovat kehittyneet - parempi olis olla molemmat eli se vanha kunnon analogi myös mukaan... =)
Käyttis tietty jokin luotettava/nopea esim. Linux-pohjainen (windows VST:t vaikkapa Wine:n avulla).
 
Käyttöliittymäänkin voisi satsata eli riittävästi potikoita, liukuja sekä kosketusnäyttö, jotta käyttö jouhevaa (eli muutakin kuin hiiri, näppis, tietokonenäyttö - ei niitä etenkään keikalle viittis raahata...).
 
Mutta en hengitystä pidättele - isot valmistajat rahastaa vielä moneen kertaan tuottaen kerta toisensa jälkeen "samaa rautaa" hieman uusituilla soundeilla, softalla, kotelolla jne.
En allekirjoita - kunhan totean
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)