Aihe: Ensimmäistä hyvää kitaraa hankkimassa! Paljon>?
1 2 3
aristoteles666
06.01.2011 14:56:10
 
 
sikki-six: Mitä mä puhuinkaan velleistä ja Bentoneista? :D
 
E: Behringerin ja Thomannin yhteys kuulostaa kiinnostavalta, kerro nyt piru vie lisää.

 
kumpikin on saksasta.
no, se taisi olla siinä.
Ziggy Bubba
06.01.2011 15:19:04
 
 
aristoteles666: kumpikin on saksasta.
no, se taisi olla siinä.

 
Ja molempien nimi on Uli. Paitsi toisen Hans.
Muhevaa ja melodista postmetalsludgejyystöä: Burweed
aristoteles666
06.01.2011 15:33:45
 
 
sikki-six: Ja molempien nimi on Uli. Paitsi toisen Hans.
 
ai niin olikin
isimies
06.01.2011 15:33:45
Tollahan budjetilla saa jo kelpo vehkeet, noin meinaan jos vasta aloittelet. Kannattaa käydä kokeilemassa, eihän sitä muuten tiedä mistä pidät ja mikä istuu handuun. Sitten kannattaa selata toi tori perinpohjasesti läpi, sieltä saa hyvää kamaa halvalla.
Jos aiot pelkästään kotona soitella, niin eipä siihen tarvitse kun microcuben ja squierin/tokain pacifican tai vastaavaa.
-septimisti-
06.01.2011 15:34:17 (muokattu 06.01.2011 15:39:36)
Ja jos joku välillä keskittyis vastaamaan noihin kysymyksiin niin se auttais kaikista eniten!
 
Koitetaan vastailla. Tosin niihin kysymyksiin en varsinaisesti pysty hyvällä omallatunnolla sanomaan mitään.
 
Ihan omien vajavaisten kokemuksieni perusteella mennään. Tarkoitus ei ole mitenkään vittuilla tai päteä sen kummemmin. Sun kannattaa ensiksi koittaa saada selko siitä, mitä tarvitset ja miksi. Vai tarvitsetko. Jos uusien kamojen hankintaan ei ole mitään muuta perustetta kuin se, että uudet kamat voisi ehkä olla kivat, jos ne sattuisivat olemaan hyvät ja kivat, niin heität todennäköisesti rahasi hukkaan, tai ainakin teet sellaisia ostopäätöksiä, jotka myöhemmin tekisit toisella tavalla. Ja jos lähtökohta on se, että ne uudet kamat pitäisi saada, koska ne olisivat sitten kalliimmat kuin nykyiset, niin ollaan täysin kuutamolla. Ei offencea ja muita anglismeja, mutta tuollaista asennetta tuosta on nyt rivien välistä luettavissa. Voi olla tietysti, että tarvitsisin lukulasit.
 
Mikä sun nykyisessä kitarassa tai vahvistimessa on siis pielessä?
 
Sitten kun pystyt artikuloimaan tuohon vastauksen itsellesi, on aika kysyä sitä muilta. Prosessia vastauksen löytymiseen on tietysti lähes mahdoton läpiviedä kotioloissa sen oman kitaran ja vahvistimen kanssa, jos ei ole mitään mihin niitä verrata. Ihan loistava tapa vastausten löytämiseen onkin hiippailla pipo silmillä lähimpään musiikkikauppaan erilaisia kitaroita ja vahvistimia testailemaan.
 
Smoke on the wateria soitellessa on hyvä sitten analyyttisesti miettiä, miksi jotkin kitarat tuntuvat mukavammiltä näpeissä kuin toiset. Tsekkailet niitä kauloja ja kitaran yleistä ergonomiaa. Toisissa ne otelaudat ovat hippasen pidempiä kuin toisissa, toisissa leveämpiä ja toisissa kapeampia, toisissa enemmän lituskoja ja toisissa rinkuloisempia. Toisissa törröttää hieman isompia ja toisissa hieman pienempiä nauhoja. Myös ns. persepuolelta ne kaulat ovat kovasti erilaisia. Toisista kitaroista löytyy toisenlaisia soundeja ja mikrofoneja kuin toisista ja niin edelleen. Toiset ovat niin pirun magean näköisiä ja toisissa on kunnioitusta herättäviä ja ajattelukykyä sumentavia logoja. Toiset ovat kalliimpia ja toiset halvempia. Ja sille kauppiaalle kannattaa selittää ongelma; en oikein tiedä minkälaisen kitaran haluaisin, joten haluaisin testata monenlaisia. Jotkut kauppiaat ymmärtävät, jotkut eivät. Jotkut yrittävät lyödä kaupat lukkoon noin toisen testattavan kitaran kohdalla kahden päivän opistolla käydyn "hai"-kurssin rohkaisemina, mutta sinähän et sellaiseen hommaan lähde mukaan sitten ollenkaan.
 
Nämä meidän katkeroituneiden mulkkujen "mene kauppaan testaamaan" kehoitukset saattavat tietysti kuulostaa jo niiin nähdyiltä ja tylsiltä, ja niinhän ne kyllä ovatkin. Vaihtoehtoisesti voit tietysti olla ajattelematta isosilmäisiä kissanpentuja ja lähteä mukaan katalogishoppailun ja merkkihysterian aalloille. Tässä tapauksessa voisin suositella sinulle esimerkiksi ylläkin mainostettua "tokain pacificaa". Unohda ne hintalaput, merkit ja keskity siihen mikä oikeasti olisi sulle hyvä. Fight the power ja karta hippejä.
 
"Andykin soittaa tällä!"
 
"Olen kuullut juttua ja itsekin vähän miettinyt, että nämä ei varmaan ole niin laadukkaita kuin nämä, jotka olisivat varmaan tosi kovia, onko joku koittanut näitä tai niitä toisia, kuinka paljon se oli parempi?"
 
"Putkikoineiden dynamiikka on ylivertaista koska ne kompressoi ääntä."
Avattu huone kaikille tampereen m.nettiläisille. Liity ihmeessä Linkki.
the-Antero
06.01.2011 16:02:32
 
 
Antti1: Bugera ei ole Thomannin tuote.
 
haha, totta joo....mutta Bugera on silti Behringerin valmistama
Musiikki ei tunne rajoja, eivätkä kitaristit tunne nuotteja.
ViK
06.01.2011 16:29:04 (muokattu 06.01.2011 16:29:28)
the-Antero: haha, totta joo....mutta Bugera on silti Behringerin valmistama
 
Tää on kyllä semmonen salaliittoteoria että Bugera ois Thomannin merkki että kannattaa laittaa foliohattu päähän niin kaikki on hyvin. :D
AllRightNow
06.01.2011 16:33:22
-septimisti-: Mikä sun nykyisessä kitarassa tai vahvistimessa on siis pielessä?
 
No eihän mun kitarassa/vahvistimessa mikään pielessä ole, olihan se aluksi ihan huippu, mutta kyllä pikkuhiljaa on alkunu tekeen mieli vähän tasokkaampaa kitaraa, kuin Harley Benton: 100€ kitarapaketti ja ei todellakaan sen takia, koska hinta on ollu ton 100€ tai siksi, että se on Harley Benton vaan ihan sen takia, että se on yksinkertaisesti huono kitara, jota oon jo sen verran soitellut, että sen kamala soundi ja kaikki muutkin huonot ominaisuudet alkaa kyllästyttämään ja muutenkaan ei jaksa harjoitella enää sellaisen paskan kanssa, että kyllä on aika hankkia se uus ja parempi kitara.
 
Kiitos hyvistä vastauksista, lisää vaan! Se ainakin mietityttää edelleen, että kuinka paljon niissä fenderin eri stratocaster malleissa sitten voi olla eroja ja onko ne yamaha pacificat/squierit/tokait samaa tasoa soitettavuudeltaan ja ominaisuuksiltaan niiden oikeiden fenderien kaa, se ei mua kiinnosta mistä materiaaleista ne on valmistettu?!
Kontiak
06.01.2011 17:55:18 (muokattu 06.01.2011 17:55:34)
Jucciz: Jos kerran kysyjä ei kerro edes, mitä musaa aikoo soittaa, kai sitä voi ehdottaakin ihan mitä vaan.
 
Näyttäisi jucciksella olevan taas elämän peruskysymykset pinnalla.
http://www.truthinshredding.com
Pluto
06.01.2011 18:36:08
Tää palsta jaksaa viihdyttää vuosikymmenestä toiseen.
Dillon, you son of a bitch!
Jucciz
06.01.2011 18:53:14
Kontiak: Näyttäisi jucciksella olevan taas elämän peruskysymykset pinnalla.
 
Sulla ne taas näyttävät vuodesta toiseen olevan jossain aika syvällä pinnan alla. Dig deeper, Watson.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Terihteeri
06.01.2011 18:54:02 (muokattu 06.01.2011 18:55:45)
Joo kyllähän tonnilla saa jo vaikka mitä. Itse samassa tilanteessa ostaisin joko käytetyn H&K Edition Tuben tai Blackstar HT-20 vahvistimeksi, ja kitaraksi käytetyn japanilaisen Fenderin tai Tokain.
Uutena jos pitää saada, hommaisin tuon H&K:n (Thomannilla melko edullinen tällä hetkellä, http://www.thomann.de/fi/hugheskett … r_edition_tube_25th_anniversary.htm ) ja kitaraksi Fenderin '50/'60/'70 classic player straton tai Tokain AST-50.
ReBeat
06.01.2011 19:15:22
 
 
AllRightNow: onko ne yamaha pacificat/squierit/tokait samaa tasoa soitettavuudeltaan ja ominaisuuksiltaan niiden oikeiden fenderien kaa
 
No sanotaan että esim. 800-sarjan Pacificat, jos käytettynä löytäisit, ei ole samaa tasoa kuin saman hintaiset Fenderit... vaan todennäköisesti se on noin viisi kertaa soitettavampi ja materiaalisilta ominaisuuksiltaan kolme kertaa laadukkaampi.
-septimisti-
06.01.2011 19:23:11 (muokattu 06.01.2011 19:23:59)
Ne erot ovat aika suhteellisia. Jollekulle esimerkiksi kaulan erilainen profiili voi olla iso asia, toinen taas ei välttämättä edes huomaa sellaisia juttuja. Ja toisaalta taas toiset huomaavat eroja sellaisissakin jutuissa, joissa ei eroja ole. Jos löydään kitara käteen ja kohta uudestaan sanoen, että vaihdoin siihen mikit äsken, eikö olekin parempi soundi, niin suurin osa porukasta kuulee sen eron, oli ne mikit vaihdettu oikeasti tai ei.
 
Näistä lähtökohdista siis on vaikea sanoa onko niitä eroja paljon vai vähän. Aika samasta muotistahan ne pitkälti on kaikki rakennettu, isommat erot varmasti huomaa jo speksilistasta. Se onko stratocasterissa humbuckermikit tallassa ja vielä vaikka keulassakin on tietysti jo iso ero verrattuna perinteiseen. Ja esimerkiksi läpirunkoinen tai muuten vain järkevästi muotoiltu kaulaliitos on iso ero verrattuna perinteiseen epämiellyttävään mötikkäratkaisuun.
 
Soitettavuudesta on mahdoton sanoa mitään muuta kuin että 100 euron harley benton voi helposti olla omiin sormiini parempi "soitettavuudeltaan" kuin kahden tonnin fender. Erilaiset ratkaisut laitteen rakenteessa ja toisaalta työnjälki määrittelevät tämän asian. Ja ne aidot eivät ole millään tavalla ihmeellisempiä kuin kopiot.
 
Sanoisin vielä lopuksi, että jos et ole tyytyväinen harrikkasi soundiin/soitettavuuteen/muihin asioihin, niin voi hyvinkin olla, ettet löydä näihin asioihin apua toista samanmallista kitaraa hankkimalla. Eli kyse ei ole välttämättä soittimen laadusta, vaan siitä, ettei se vain ole niin sanotusti sinun juttusi. Itseäni vituttaa stratoissa yleensä talla, virittimet, lapa, kaulaliitos, nauhat sekä mikit ja muu elektroniikka. Vaahterakaulaisissa vituttaa yleensä myös vaahterakaula.
 
Apropoo. Kannattaa harkita muitakin kuin perinnesoittimia. Testaamaan testaamaan.
Avattu huone kaikille tampereen m.nettiläisille. Liity ihmeessä Linkki.
isimies
06.01.2011 19:45:43
Kiitos hyvistä vastauksista, lisää vaan! Se ainakin mietityttää edelleen, että kuinka paljon niissä fenderin eri stratocaster malleissa sitten voi olla eroja ja onko ne yamaha pacificat/squierit/tokait samaa tasoa soitettavuudeltaan ja ominaisuuksiltaan niiden oikeiden fenderien kaa, se ei mua kiinnosta mistä materiaaleista ne on valmistettu?!
 
No jonkun mielestä harley benton voi olla parempi soittaa kuin fender, se on ihan miehestä/naisesta kiinni. Suurin ero ehkä on näissä ns. "halpiksissa" ja "kunnon" vehkeissä laadullisesti. Eli paremmat tallat, puuosat, mikit ja virittimet yms. Suosittelen vain käymään musiikkiliikkeessä testaamassa mikä istuu käteen. Harley Bentonin jälkeen tietysti melkein mikä tahansa kitara istuu käteen paremmin ja kuulostaa paremmalta. Testaamisella se löytyy.
Hi-Power
06.01.2011 20:05:03 (muokattu 06.01.2011 20:07:07)
 
 
http://www.keminmusiikki.fi/cat/product_details.php?p=3013
Tosta kitara ja vahvari sitten vaikka samasta kaupasta..esim
http://www.keminmusiikki.fi/cat/product_details.php?p=2754

Toki tehoa ei ole kuin "vain 5W" mutta kyllä sillä alkuun pääsee ja alle tonniin menee..
 
Oli samassa putiikissa tollanen 1W:nen versio. Oliskohan sellanen kova sana eli onko kukaan kokeillu???
 
PS. olihan siellä käytettynä oikeen sellanen full juttu saudeista en sitte tiä..
http://www.keminmusiikki.fi/cat/product_details.php?p=3449
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)