Aihe: Mikä ärsyttää lempibändeissäsi
1 2 3 4 57 8 9 10 11
moottorisaha
03.12.2004 00:22:19 (muokattu 03.12.2004 00:24:15)
 
 
kitaroita on kuulemma tyyliin 7 raitaa päällekkäin...mitä vit?
 
Haastattelussa Hetfield sanoi että To Live Is To Die biisissä on helvetisti kitararaitoja, mutta rytmikitaroita (ainakin Justiceen asti) on normaalisti kolme päällekkäin. Yksi vasemmalla, yksi keskellä, yksi oikealla.
 
Niin ja tosta Metallican Blackista. Vaikka tuntuukin olevan muotia dissata sitä, niin mielestäni siinä on kuitenkin helvetin tiukkoja ja hyvällä meiningillä vedettyjä biisejä. Ja Hetfieldin ääni on ehdottomasti parhaimmillaan siinä.
kärsä
03.12.2004 01:03:43
 
 
Dream Theaterin nykylinja ärsyttää aivan sairaasti. Uuden levyn olen kuunnellut noin neljä kertaa, koska oikeasti yritin päästä siihen sisälle, tuon olisi pitänyt riittää. Mutta kun ei vaan saa samaa irti kuin SFAM:sta ja sitä vanhemmista.
 
Carcass lopetti.
 
Eternal tears of sorrow lopetti.
 
BlackStarin levyä ei ole vieläkään julkaistu tietääkseni uudelleen vaikka lupailtu on. (no ei kai bändin vika...hmm...sitähän ei ole enää.)
 
Verkkosivujen päivitys tökkii aika monella bändillä.
 
--------------------------------
Mikä muuten vaan ärsyttää:
 
- Jatkuva Hammet natina, pitisikö kohteeksi ottaa välillä joku muu(?)
- Megadethin Youthanasian osakseen saama aliarvostus – loistava levy.
 
Piece.
Life is a bummer baby.
Basil79
03.12.2004 13:16:39
pistetäänpä enemmän
 
Iron Maiden: edelleen turhat julkaisut, kuten ed hunter, ed the great, Vanhoista biiseistä(run to the hills, number of the beast2000 luvulla) sinkut. Keikoilla soitetaan aina ne tietyt kappaleet joiden tilalle olisi paljon vaihtoehtoja. Se, että kukaan ei muka tykänny blazesta.
 
Helloween: ei oikeen ole viime vuosina onnistunut säväyttämään.
Metallica: valtava suosio. Kaikki myy
Megadeth: Turhaan metallican varjossa ja kaikki muka kriitikot arvostelee mustainea edelleen sen takia, että lensi joskus vuonna kivikirves bändistä ulos. Uuden levyn arvostelut oli pelkästään sitä ex-metallicaa ja hetfield vertausta. Kukaan ei saatana viittiny edes kuunnella sitä uutta vitun albumia ennenkuin arvosteli sen.
Carcass: ainoastaan swansongista tykkään ja se onkin sitten varmaan mun top5 albumi. Eikä se tee enää levyjä, jotta vois mahollisesti saaha toisenkin levyn josta pidän.
Bruce Dickinson solo: Ei tuu levyjä!!
zzy
04.12.2004 19:32:55
Dan swanö - lisää levyä.
Iron maiden = aina samaa
Metallica - Rumpali, St. anger
Emperor = hajonnut
Sirenia = ois jättäny ekaan levyyn
Dark tranquillity = palatkaa haven/projector tyyliin.
In flames = huonontunut claymanista lähtien
 
Jep, mun mielipiteitä.
Valterr
05.12.2004 03:59:35
Ei mikään.
There is no danger of a surprise when the rangers are between us and the enemy. - General Braxton Bragg
Antti90
05.12.2004 09:57:35
 
 

Children of bodom-vähän keikkaa suomessa ja huonot kotisivut.

 
Mies Tsekkaa www.scythes-of-bodom.com hyvät sivut.
Niin. Miulla ärsyttää eniten Sonatassa uuden levyn liika Hammond soundi ja Klingenbergin tapituskatse.
Pastilli?
Type-XHP
06.12.2004 04:45:39
 
 
Dream Theater: LaBrie vetää keikoilla vokaalit överiksi.Vanhemmilla levyillä basso peitetty miksauksessa kiven alle.
Death: Arvoisa herra Schuldiner siirtyi bändinsä nimen kanssa yhdenmukaiseen tilaan, eikä täten voi tulla keikalle Suomeen.
Cynic: Levyjen määrän ja nauhoituslaadun olisi saanut vaikkapa tuplata näin alkajaisiksi.
Pain of Salvation: Uusin levy on pettymys jo toista kuukautta putkeen.
Arcturus: Osassa tuotantoa ehkä hieman liian taiteellista sisältöä minun makuuni, eikä se äänenlaatukaan vanhemmassa tuotannossa päätä huimaa.
Kalmah: Tässäkin tapauksessa on hieman valittamista ääniteknillisestä puolesta.
 
Tuossapa sitten taitaakin olla kaikki metallibändit joista on valittamista muuten suuresta arvostuksesta huolimatta. Joku saattaa huomata ehkä arvostukseni sitä kohtaan että miksaus ja levytys hoidetaan kunnolla levyä tehtäessä. Näiden mainittujen yhtyeiden lisäksi pidän erittäin paljon mm. Opethista ja Gordian Knotista ja näistä kahdesta voinkin sanoa että valittamista en yksinkertaisesti vain keksi vaikka yritinkin. Cryptopsysta en vielä sanonut mitään koska olen bändiin vasta tutustumassa kolmatta kuukautta.
Siinä se sitte taisiki olla.
Ei lähde liikapaino kitaristin egosta edes sahan avulla.
brachycera
11.12.2010 12:43:00
 
 
Moneen kertaa sanottu mutta pistän silti
 
Metallica:Black Albumin jälkeen pelkää surinaa
Iron Maiden:Menemässä progempaan suuntaan
Guns `n Roses:no axl rose ainoo alkuperäisjäsen
 
tos pari esimerkkii sehän ny on ihan sevä et esimerkis 80-luvul kuoistanut maiden kehittyy ja muuttuu,mut gunnareit en kyl ymmärrä.Minkä takii tehä huonoo musaa ikään kuin pakonomasesti
 
tää ketju on muute 7 vuotta vanha
rettoP yrraH on Harry Potter väärinpäin
markku jokela
11.12.2010 12:58:48 (muokattu 11.12.2010 12:59:02)
Metallicalla alkaa olla nykyään enemmän paskoja levyjä kuin niitä hyviä levyjä ja sekös ärsyttää.
Karipiirto
11.12.2010 13:24:51
 
 
Helloween ärsyttää lähinnä siksi että nykykokoonpanon biisit ovat yleensä ponnettomia ja niistä puuttuu kaikki se, mikä teki keeppereistä niin loistavia. Pahin alamäki tuli mielestäni Dark Riden jälkeen. Uusin vähän antoi viitteitä paremmasta mutta ei vain sekään napannut.
 
Iron Maidenissa ärsyttää lähinnä se että uusin levy ei vienyt mitään biisi-ideaa yhtään pidemmälle vaan niistä jäi kuva että biisit pistettiin narulle sellaisenaan ilman että alkuperäistä biisi-ideaa olisi yhtään koitettu kehittää.
 
Jethro Tullissa harmittaa oikeastaan vain se ettei Anderson enää kykene laulamaan vanhoja biisejään äänen menetyksen myötä kunnolla mutta se ei ole oikeastaan miehen oma syy joten ei se "ärsytä".
 
Gamma Rayssa ärsyttää joissain uuden levyn biiseissä mitäänsanomattomat röpelötilusoolot, jotka eivät vie kappaletta mihinkään eikä niistä saa edes kiinni. Joissain kappaleissa taas on juuri niin loistavaa menoa kuin pitää mutta olisi noihin muihinkin vähän voinut koittaa jotain muuta kuin suihkia sinnepäin nopeesti.
"Sä osaat purra ja raapia mutta tapella et kyllä osaa." - 7 vuotias serkuntyttö pikkusiskolleen mummoni 91 päivillä.
Ihminen?
11.12.2010 15:10:51
Taidettiin mainita aiemmin, mut Children of Bodom soittaa Suomessa liian vähän. Onneks oon jo varmistanu kenttäpaikat Helsingin keikalle, liput on jo kotona :)
Finzh
11.12.2010 18:33:40 (muokattu 12.12.2010 11:53:38)
Flotsam and Jetsam: kolmoslevystä eteenpäin (when the storm comes down on eka flossulevy jossa ei esiinny Newstedin flotsamaikana tekemiä sävellyksiä) on levyiltä puuttunut se jokin, mikä nostaisi bändin paljon korkeammalle. Levyistä puuttuu siis se,mikä löytyy kahdesta ekasta levystä. Uusin levy on kyllä poikkeus, siinä on sitä jotain!
 
Voivod: Piggy otti ja kuoli eikä bändi vissiin Suomeen enää tule. Uutta levyäkään tuskin tulee vaikka Away on kertonut bändin nauhotelleen Dan "Chewy" Morgrainin kanssa jotain biisejä...
 
Metallica: Lerssin rummuttelut ja Hemmetin levy levyltä huononevat wahwahin täyteiset soolot. Livepuolella bändi on kyllä selvästi petrannut ja 2009 Meksiko keikka onkin kivaa kuunneltavaa.
Death Magnetic ei ollut huono,mutta olisi voinut olla paljon parempi! Levy kuitenkin valoi muhun uutta uskoa.
 
ja vielä pyhästä ankeriaasta sanon seuraavaa:
Huono soundi ei tarkoita etteivätkö biisit olisi huonoja. Nämä ovat mielestäni loistavia biisejä kyseiseltä levyltä:
 
Frantic
St.anger
Shoot me again
The unnamned feeling
all within my hands
 
somekind of monster on ihan mukava mutta ei yllä edellä mainittujen tasolle.
 
Loput biisit ovatkin sitten täyttä kuraa, erityisesti dirty window! paskat lyriikat ja paska riffi! muissa huonoissa biiseissä on sentään hyviä kohtia.
 
E: okei my world on ihan mukava
Kersu
11.12.2010 22:13:57
 
 
Deicide: Ei teheny ennään kolmannen levyn jälkeen niin kovia levyjä. Siitä huolimatta kovin death metal -bändi maailmassa, ja kolme ekaa levyä kamppailee kaikkien aikojen kovimpien dödislevyjen kärkipäässä.
 
Death: Chuck kuoli ihan liian nuorena, ja sillä ois ollu vielä vaikka kuinka paljon annettaa ihan varmasti. Lisäksi DiGiorgio ois saanu bassotella useammalla levykkeellä.
 
Megadeth: Ei oo mikään levy napannu oikein RIPin jälkeen, ei edes Countdown kokonaisuudessaan.
 
Stone: Ne ei ois saanu koskaan lopettaa.
 
Slayer: Liikaa liian kovia kappaleita.
 
Opeth: Ne ois saanu jatkaa My Arms-Still Life -linjaa mielestäni.
"Ananas on 'no' sanana." -Sikisijä
Terry Pantheras
11.12.2010 23:59:21
Alice In Chains ei ole käynyt Suomessa sitten 90-luvun omalla keikalla.
MASTEROID ~~ stoner doom metal ~~ MYSPACE
Mad-Mike
12.12.2010 01:18:16
Axel Rudi Pell: Ei tuu Suomeen vähäisten fanien takia
Running Wild: meni ja lopetti
Metallica: tyyli muuttunut aivan tyystin
-Half Step Down-
emBBo
12.12.2010 01:40:55
 
 
Dream Theater: Ei yhtään piisiä mitä ei jaksaisi kuunnella
Megadeth: saisi tulla lisää plättyjä
Metallica: justicen jälkeinen tuotanto kusee pahasti
Maiden: alkaa toistaa itseään
Cannibal Corpse: Barnes parempi ku Fisher :<
Dying Fetus: ei huonoja biisejä uudella levyllä
vois jatkaa :
M4ss3 m/
12.12.2010 01:43:35 (muokattu 12.12.2010 01:51:43)
All That Remains: Soittaa hirveän huonosti livenä
Killswitch Engage: Nykyinen laulaja ei vedä vertoja edelliselle
Aftershock: Ei ole enää toiminnassa ja kitararaidat soitettu miten sattuu
Dream Theater: Rumpali lähti ja Petrucci soittaa liian hyvin
Slipknot: Meno laimentunut vuosi vuodelta ja basisti sekoili huumeitten kanssa ja kuoli
Shadows Fall: Liian vähän hyviä biisejä ja parhaat biisit soitettu miten sattuu
Fear Factory: Nykyinen kokoonpano huono verrattuna vanhaan
boy of satanus: Liian vähän biisejä
....ieeesssssss
Krice
12.12.2010 10:38:36
 
 
En tiedä onko Bal-Sagoth lopettanut vai ei. Kuitenkin parhaimpia neoklassisen metallin edustajia.
Drakon
12.12.2010 11:10:34
Itseäni ärsyttää että lempibändini kitaristi käyttää liian vähän wahia ja rumpali polkee liikaa tuplilla.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)