Aihe: Tulevaisuuden klassikkosynat
1 2 3 4 5
joeskeli
25.10.2010 21:13:42 (muokattu 25.10.2010 21:16:25)
Ei se nyt ole kovinkaan samankaltainen kuin vanha Minimoog, ja huomattavasti enemmän siinä on ominaisuuksia ja kontrolleja. Lähinnä Bob Moogin kuoltua alkoivat kaupittelemaan sitä "minimoogina", eikä sitä alunperin siinä soittimessakaan lukenut. Nyt kyllä uudemmissa malleissa lukee - ja isolla lukeekin.
 
Soundi ei tietysti möyri samoin kuin vanhat Moogit, mutta on se toisaalta yksi kaunisäänisimmistä elektronisista soittimista mitä on tullut räplättyä.
teroyk
28.10.2010 19:46:21 (muokattu 29.10.2010 18:55:57)
Tässä vähän minun mielipidettä asiaan:
Täysanalogisissa jo aikaisemminkin täällä mainitut Alesis Andromeda ja Moog Voyager, mutta sitten älkää unohtako Moog Taurus 3:sta.
 
Waldorfin Q+:ssa on myös klassikon ainesta hybridisyntikoiden sarjassa.
 
Ja täysdigitaalisissa Hartmann Neuronissa monine joystickeineen on jotain jota myöhemmin ihmetellään. John Bowen Solaristakin ihaillaan varmaan tulevaisuudessa. Ja Kurzweil PC3K on ehkä ainoa näistä perinteikkäämmistä digisyntikoista joka jää historiaan. Ellei edellä mainitut Yamahan FM-syntikat olekkin jo klassikko luokassa. Kawain K5000:n on oikeastaa klasikko syntikka additiivisten sarjassa.
 
(Edit: Korjasin yhden lauseen ymmärrettäväksi.)
maza
28.10.2010 20:30:05
 
 
Eiköhän Korg X5:n voi laskea hevitiluttajien klassikoksi.
 
Nord Electro (vaikka mallintaakin elektromekaanisia soittimia) on myös varmasti laite, joka 2000-luvun ensimmäiseltä vuosikymmeneltä jää tavalla tai toisella historiaan, vaikka ei soundillisesti mitään uutta sinällään tarjonnutkaan.
Matti_Ikonen
29.10.2010 11:47:41
 
 
MicroKorg. On jo nyt klassikko.
 
- MJI
http://www.myspace.com/daisyband | http://www.myspace.com/nightsatan
JPQ
29.10.2010 12:49:36
 
 
maza:
Nord Electro (vaikka mallintaakin elektromekaanisia soittimia) on myös varmasti laite, joka 2000-luvun ensimmäiseltä vuosikymmeneltä jää tavalla tai toisella historiaan, vaikka ei soundillisesti mitään uutta sinällään tarjonnutkaan.

 
osa soundeista ilmeisemmin tosin sampleja mutta ei vaikuta siihen mitä sanon eli idea "kaikki" samassa noista (elektromekkanisista) soittimista laite varmaan jää ideansa takia historiaan.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Leikari
29.10.2010 14:42:55
kohtahan tässä on jo kaikki merkit ja mallit lueteltukin ;-)
 
- -
 
Fairlight ja Synclavier ovat myös aikansa merkkilaitteita ja käsitteiksi muodostuneita. Onhan se samplerikin syntikka...
 
Pienemmissä porukoissa joku Waldorf Wave arvossaan etc..
 
Korg M1 ja 0IW?? kovilla myyntimäärillään...
 
riittääkö klassikko -luokituksen saamiseen, että on jonkinlaista arvostusta tai muuten mieliin jäänyt 5, 10 vai 20 vuoden kuluttua?
Casio Man
29.10.2010 15:55:08 (muokattu 29.10.2010 16:07:24)
Yksi neoklassikko myynnissä torilla päällimmäisenä. Pelkästään sen näkeminen ilahduttaa ja helpottaa ikävää!
 
tarkoitin tietenkin tuota Z1:stä...
teroyk
29.10.2010 18:34:44
tarkoitin tietenkin tuota Z1:stä...
 
Luulempa, että Korgilta Oasys:iä muistellaan enempi tulevaisuudessa. Saako tuollaisesta Z1:estä nykyään hyvinkin rahaa? Olen miettinyt myymistä.
teroyk
29.10.2010 18:35:52 (muokattu 29.10.2010 18:42:39)
riittääkö klassikko -luokituksen saamiseen, että on jonkinlaista arvostusta tai muuten mieliin jäänyt 5, 10 vai 20 vuoden kuluttua?
 
Ehkäpä kuitenkin tarvitaan jokin ominaisuus tai outous, jota tulevaisuuden soittimissa ei enää ole.
ganesha
29.10.2010 19:18:56
teroyk: Ehkäpä kuitenkin tarvitaan jokin ominaisuus tai outous, jota tulevaisuuden soittimissa ei enää ole.
 
moinen ominaisuus voisi olla roudauskestävyys :)
viina. hanuri. ja naiset.
JPQ
29.10.2010 20:39:16 (muokattu 29.10.2010 20:39:34)
 
 
teroyk: Ehkäpä kuitenkin tarvitaan jokin ominaisuus tai outous, jota tulevaisuuden soittimissa ei enää ole.
 
joo. ja sitten korg z1 jos rahaa olisi nyt käyttää tarjoaisin mielestäni tuosta ihan okoosti. ja uskoisin että siitä saa koska eipä ole kovin monia ihan tuon kaltaisia kokonaisuuksia. ja oasys minusta vähempi muistettava paitsi se vanha pci kortti...
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Casio Man
29.10.2010 21:11:52
Itse ostin ja sitten möin Z1:n 500:lla. Kaipaamaan jäin erityisesti x-y-pädiä! (Sellainen, btw, oli saatava, joten henkeä pidätellen odottelin Novationin uutta synaa n. vuoden ajan kun kuulin luotettavasta lähteestä uuden "lippulaiva"-synan olevan tulossa, mutta voi ei! Minusta se uus Novation oli askel taakse päin ja metsästin X-Stationin ihan X-Y-pädin takia...ja hittolainen mikä yllätys!!!! Se on varmaan, no ei nyt toki paras syna, eikä varsinkaan klassikko, mutta paras ostos, mitä olen koskaan tehnyt!)
 
Z1:ssä on kyllä muutakin herkkua. Konepellin alla hyrisee varsinkin ikäisekseen ja hintaisekseen tosi antelias moottori, eikä näin monipuolista mallinnustekniikkaa taida olla monessakaan paikassa vieläkään. Ja mä itse asiassa pidin sen peljätystä liittymästäkin. Ihan selkeä ja sujuva se on, siinä on vaan niin perseettömästi säädetttävää, mutta se on kai just tän vehkeen pointsi. Tosi hapokas kone, ei varmaan maistu kaikille, eikä liene kellekään sopiva ainoaksi koneeksi...vaikka varsinkin ulkoisilla efekteillä, jotka eivät ole Z1:n mikään erityisesti mainittava vahvuus, Z1:stä lähtee ihmeen vaikuttavia ääniä vähän joka tarpeeseen.
Prophet
30.10.2010 14:58:26
JPQ
30.10.2010 15:38:42
 
 
Itseäni tuo z1 aiika lailla aina kiinnostanut sen jälkeen kun siitä olen kuullut joskus kun se oli uutuus ajoilta lähtien. ja itsellä on vähän uudempaa quadrasynth teknologiaa räkki purkillinen sanoisin tuolle idelleen paikkansa itselläni en ole pitkään aikaan käyttänyt kun kuhan saan moniraita äänikortin pitääkin kokeilla miten kerrostuu softasynien ja juno-geen kanssa esimerkiksi. harvoja rautasyniä (siis sampelsyna puolella ei siis virtuaali analogi,tai analogi,tai fm tai additive) jota oikeasti tykkään käyttää johonkin tuossa ainakin muutama kiva soundi no yksi mielessä jotain sinnepäin kuin Dew Drops.ja siis mun laitteessa joka siis Alesis S4+. sanoisin jopa jos tuon ja eräät muut sais niin vois lähteäkin. en vaan oikein osaa hahmottaa miten tuo soundi on edes luotu. jotenkin epäilen delayta ja muutakin mutta mitä muuta koska samplet jota käytetään taitaa olla kaikki ns singlecycle osastoa.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
Leikari
30.10.2010 18:47:15
Prophet: Ensoniq VFX-SD ja ZR-76, Roland JV-90. Epäesteettisyyden perusteella nämä:
 
http://www.vintagesynth.com/roland/jw50.php
 
http://www.vintagesynth.com/misc/qs.php
 
http://www.vintagesynth.com/yamaha/ys200.php

 
jos olisi joutavaa tilaa niin juuri rumimmat pitäisi ostaa vaikka epäkuntoisina - so. muutaman kympin aina vehjeksestään enintää maksaisi
 
mutta tuo Alesis kyllä on livenä ihan tyylikäs
Vessajono
30.10.2010 19:02:51
teroyk: Luulempa, että Korgilta Oasys:iä muistellaan enempi tulevaisuudessa. Saako tuollaisesta Z1:estä nykyään hyvinkin rahaa? Olen miettinyt myymistä.
 
Oasys muistetaan varmaan lähinnä sen takia ettei sen käyttämiseen ole varaa kenelläkään muulla kuin Rudessilla ja Holopaisella. Kun ne sai omansa ilmaiseksi.
 
Hevipuolella taitavat jo olla X5D, Triton ja Trinity klassikoita. Konemusapuolella sitten ehkä M1 ja Wavestation. Ja kaipa 01/W on sekin jostain syystä jonkinlainen klassikko.
 
Roland JV-1080 on selkeästi tuleva klassikko, vehje kuitenkin määritti aika paljon 90-luvun soundia. Uudemmista laitteista ehkä V-Synthiä tullaan vielä muistelemaan?
"On tietysti monta tapaa huvitella mutta eihän vanhaa kunnon känniä voita mikään muu kuin krapula." - Petri Walli || http://felisdomesticus.org
Leikari
31.10.2010 07:59:55
viksa: Uudemmista laitteista ehkä V-Synthiä tullaan vielä muistelemaan?
 
ehkäpä jotkut muistelevat, mutta on ollut liian marginaalissa, että muodostuisi klassikoksi - - minä en tiedä, että onko kenellekään oikein avautunut mikä siinä on niin ihmeellistä hintansa perusteeksi
JPQ
31.10.2010 13:16:17
 
 
viksa: Oasys muistetaan varmaan lähinnä sen takia ettei sen käyttämiseen ole varaa kenelläkään muulla kuin Rudessilla ja Holopaisella. Kun ne sai omansa ilmaiseksi.
 
Hevipuolella taitavat jo olla X5D, Triton ja Trinity klassikoita. Konemusapuolella sitten ehkä M1 ja Wavestation. Ja kaipa 01/W on sekin jostain syystä jonkinlainen klassikko.
 
Roland JV-1080 on selkeästi tuleva klassikko, vehje kuitenkin määritti aika paljon 90-luvun soundia. Uudemmista laitteista ehkä V-Synthiä tullaan vielä muistelemaan?

 
tuo 01/w koska jean-michel jarrella on chronologie levyssä harvoja korgin syniä
mitä käytellyt. ja jv-1080 varmasti kyllä klassikko hyvä laite itseasiassa aikoinaan haave studioni runko.ja trinity taitaa olla myös humppa leriissä...
ps. haave studio oli (se oli aikaa kun rautaa vain mietin) päätinpä pistää:
roland jv1080 + orkesteri kortti ehkä muitakin
nord lead
alesis qs6.1 + classical + sanctuary kortit.
ps. kohtuu pieni setti siis.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
The Player Of Key Notes
31.10.2010 19:19:37
Jammun FS1R on just saanut uuden ainakin graafisesti hienon editorin (ZeeEdit), joten hankala ohjelmointi vois ehkä helpottua.
 
Ensoniq TS-10 oli monella tapaa aikaansa edellä mutta laittoivat siihenkin liian vähän aaltomuotomuistia, joten se hävisi sitten siinä soundissa joillekin aikalaisilleen. Luinko jostain, että Ensoniq ois tulossa takaisin jotenkin? Toivottavasti.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)