Aihe: Rautalankaa halvalla??
1 2 3
the Gas Fuzz
17.10.2010 13:57:35
Osta tuolta torilta joku halpa Danelectro:n skitta, kyllä sillä ainakin Link Wrayt pärähtää kepeesti. Ja eiköhän tuolta torilta löydy joku kätsy pikku combokin. Hyvässä lykyssä fyrkkaa jää vielä snadiin likööripulloon jonka voit sitten tyrkätä vaimolle ja kaikki ovat tyytyväisiä :)
Houlama Mama tsäst ö sviit tsärönana.
varakeef
18.10.2010 11:21:38
isimies: Eli halvat kitarakamat kotikäyttöön tarvitsis. Emäntä antoi budjetin 300 :), eli mitään maata mullistavaa ei kyllä saa.
 
Tästä loisto-delay: Red Repeat 60 €
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=460869
 
Kelpo putkivahvistin: Epiphone Valve Jr 65 €
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=459908
 
Jolloin stratoon jää 175 euroa. Pistä 15 euroa omistasi, niin saat tämän:
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=459354
 
Tai tämän:
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=457534
 
Tai jotain vastaavaa. Mutta sekä Epi että varsinkin Red repeat ovat hienoja koneita, joille on aina käyttöä, vaikka joskus hankkisi lisää vahvistimia, kitaroita tai efektejä.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
Chemo
18.10.2010 11:32:03
 
 
Kaikuun vielä semmoinen vinkki että Ibanez EM-5 Echo Machine on ollut rautalankamiesten keskuudessa pienimuotoisessa kulttisuosiossa kun on haluttu kivasoundista delayta vaikkapa treeniin jos treenikäytössä ei olla raaskittu käyttää nauhakaikua. (Sittemmin Boss RE-20 Space Echo on aika pitkälti ottanut valta-aseman pedaalimuotoisena nauhakaikukorvikkeena)
 
Jos tuommoinen Ibanez tulee vastaan sopuhintaan niin kannattaa korjata talteen kun ollaan erittäin pienellä budjetilla liikkeellä. Noin muuten mäkin kallistuisin edullisen pikkuputkarin ja S-S-S-mikityksellä ja vibrakammella olevan edullisen Stratokopion puoleen.
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.
isimies
20.10.2010 15:48:29
Kiitoksia vastauksista. Minkälaista mikkiä ehdottaisitte jos tulevaisuudessa mikit vaihtais?
McNulty
20.10.2010 16:34:07
isimies: Kiitoksia vastauksista. Minkälaista mikkiä ehdottaisitte jos tulevaisuudessa mikit vaihtais?
 
Mikä kitara, minkä kokoiset mikit?
Kyllähän rautalangassa hyväksi havaittuja ovat monest yksikelaiset mikit. Hyviä vaihtoehtoja löytyy Seymour Duncanilta, DiMarziolta, Fenderiltä, Bare Knucklelta ja ties vaikka kuinka monelta muulta valmistajalta.
 
Mikäli rautalanka muuttuu rankemmaksi dänkädänkäksi, niin TV Jonesit saattaisi olla passeli vaihtoehto myös. Filter-tronit, HiLo-Tronit jne.
Ristus notta täälähän on väkiä ku rumihien tanssiis!
varakeef
20.10.2010 17:18:25
McNulty: Mikäli rautalanka muuttuu rankemmaksi dänkädänkäksi, niin TV Jonesit saattaisi olla passeli vaihtoehto myös. Filter-tronit, HiLo-Tronit jne.
 
Puhumattakaan Dynasoniceista - siinä on twangia kerrakseen.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
Chemo
21.10.2010 06:30:40
 
 
isimies: Kiitoksia vastauksista. Minkälaista mikkiä ehdottaisitte jos tulevaisuudessa mikit vaihtais?
 
Esim. Kinmanillahan on varta vasten yksikelainen hurinaton Hank Marvin-setti, MUTTA: ennemmin kuin tässä tapauksessa alkaisin heitellä satalappusia mikkien vaihtoon, näkisin järkevänä fundeerata että josko sittenkin säästäisi rahat saman tien siihen pykälää-paria parempaan kitaraan - siinä todennäköisesti on paremmat mikitkin.
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.
Tsugu Way
21.10.2010 07:49:22
Chemo: Kaikuun vielä semmoinen vinkki että Ibanez EM-5 Echo Machine on ollut rautalankamiesten keskuudessa pienimuotoisessa kulttisuosiossa kun on haluttu kivasoundista delayta vaikkapa treeniin jos treenikäytössä ei olla raaskittu käyttää nauhakaikua.
 
Itselläni on kyseinen purkki. Kymmenen vuotta sitten sen hankin. Jonkun aikaa soitelin, mutta tarpeettomana jäi laatikkoon. Pitkään käytin multiefektilautaa. Nyt keikkasettiimme on tullut jotain rautalankaa mukaan, enkä Bossin laudasta löytänyt miellyttävää viivettä. Kaivoin vanhan Echo machinen laatikosta ja viime keikalla löin sen looppiin. Ja voi saatana, että soundasi hyvältä! Nyt eilen toisen bändin blues-treeneissä käytin kanssa ja kyllähän mahtimausteen sai hendrix-tyylisiin sooloihin. Hätäisesti tuli kokeiltua myös työpaikalta lainassa ollutta Bossin DD seiskaakin. Nopealla pyörittelyllä ei kyllä monin verroin kallimmalla Bossilla viivesoundi parantunut minun korviini. Toki nyt monin verroin monipuolisempihan tuo DD7 on. Mutta hintakin on jotain 150-180e.
 
Jaa - enpä oo tienny, että EM-5 on ollut suosiossakin. Heppoinen rakenne ja muovikuoret hämää. Taidanpa luottaa sitten edelleenkin omiin korviini ja jättää nyt hetkeksi kalliimpien viiveiden hankinnat myöhempään..
Jos se ei svengaa, se ei ole minkään arvoinen. (Duke Ellington)
Chemo
21.10.2010 10:01:39
 
 
Riverman: Heppoinen rakenne ja muovikuoret hämää.
 
Niinpä, tuo on sen aika epäuskottavan näköisen pedaalisarjan yllätyshelmi. Tuossahan on sitten vain yhden äänipään kaiku, joten Pulliaishenkisiä säksätysrytmejä ei tuolla saa aikaiseksi.
 
Ja juu, omiin korviin kannattaa lähinnä luottaa, eikä hintalappuihin tai ns. yleisiin totuuksiin =D
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.
erty
21.10.2010 10:25:03
Tuo em-5 on kohtuu haluttua tavaraa ulkomaan foorumeillakin. Just oli torilla yks ~50e hintaan ja meni kyllä heti kaupaksi. Satanenkaan ei ois musta yhtään päätön hinta, ihan varmasti joku sen silloinkin ostas.
Toinen loistava echo/delay on Sib! mr. echo, jota näkee myös torilla sillon tällön. Paskat kytkimet, mut ne on helppo vaihtaa.
Chemo
21.10.2010 10:56:32
 
 
Riverman: Tuosta pullias-soundista on täällä varmaan kymmeniä ketjuja, mutta kerroppa (tai mikseipä muutkin voi kertoa) rautalanka-surf-asiasntuntijana, että kuinka vetäisit helpoiten (halvalla) säksätykset Apacheen ja ehkä pariin muuhunkin Marviniin?
 
Asiantuntija ja asiantuntija, mutta soittelenhan mä The Shadowsiakin aika paljon treenimielessä taustanauhojen (tai siis tausta iPodin ja PA:n) kanssa. Hawks-keikoilla sitä matskua ollaan vähän väistelty kun niitä tunnetuimpia biisejä soittaa niin moni; jokusella viimeaikaisella ollaan kuitenkin soitettu Lost City/Atlantis-kombinaatiota.
 
Käytän noissa jokseenkin aina Boss RE-20 Space Echon nelosohjelmaa. Siinä on mun mielestäni varsin passeli hinta/laatusuhdekin ja poljin kulkee näppärästi laudassa mukana. En siis ole lähtenyt tutkimaan orkkislevytysten kaikuja, ja toisintamaan niiden tyyppejä ja säätöjä. Covereiden orjallinen pienoismallintaminen, tai coverit ylipäätäänkään, ei ole bändin ns. juttu.
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.
isimies
29.10.2010 15:01:36
Kiitos vastauksista. Mukaan tarttui käytettynä tokai ast-33 ja roland cube 30x. Ihan tyydyttävästi tuolla agentsia vetää, ja jos piru tulee olkapäälle ja pitää ruveta lampaita tappamaan, niin onnistuu tuolla vahvarilla tuokin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)