Ite olen käyttäny nyt ihan kokeilumielessä CaptureFlux 6 , joka on täysin ilmainen ja sillä saa kaapattua kuvaa videokamerasta ja samalla voi äänet ottaa muualta kuin videokamerasta esim. vaikkapa tietokeen Line In liitännän kautta tulevasta äänestä (Line In liitäntään sitten voi tuoda ääntä vaikka pikku-mikseristä jne.) Tai no jos on vaikka jokin räkkivehje kotosalla USB:llä niin voi siitäkin sen soittamansa äänen kaapata ja kuvat sitten videokamerasta (tai siis tässä tapauksessa tuosta Canonin digikamerasta).
Ei ainakaan menetä mitään jos noita ilmaissoftia kokeilee eli vaikkapa alla olevat:
CaptureFlux 6 löytyy sivustolta
http://www.download.fi/audio_video/videonkaappaus/ (tuolta nyt löytyy paljon muutakin), noissa on ihan ok esittelyt noista ohjelmista.
Sitten on esim. ilmaisohjelma kuten VirtualDub, jolla myös pystyy tekemään samoja juttuja ja onhan noita muitakin.
Yksi sivusto lisää
http://keskustelu.afterdawn.com/group_view.cfm/2 (tuollakin on asioita käsitelty ja löytyy softistakin
Itellä myös kokeilussa sellainen kuin AVS Video Editor mutten ole vielä kauheasti kokeillu, asentanut tuossa n. pari viikkoa sitten eikä ole kiireiltään kerennyt hirveästi katsoa mutta vaikuttaa helpolta ja ok softalta päällisin puolin. (ei hirveen kallis softa mutta maksullinen kuitenkin).
Jos sitten etsit oikein hemmetin hyvää maksullista ohjelmaa (tosin maksaa) niin Sony Vegas Pro on sellainen
http://sony-vegas-pro.finnish.toggle.com/ tuolta voi siitä lukea ja tuon kyllä saa hankittua aika monesta paikkaa jos on rahaa ja vertailu varmaan kannattaa, on tuosta 30 päivän kokeiluversiokin saatavilla.
Katteleppa noista jos ois apuja.
PS. kandee sitten myös hieman varautua ajallisesti noiden softien käyttöön koska niissä pitää sitten yleensä säätää hieman asetuksista itselleen sopivaa kuten mistä ääni kaapataan ja mistä kuva tulee, mihin formaattiin tiedoston tallentaa (esim. Avi, WMA jne.). Mutta antoisaa puuhaa on sitten omaa soittoa ottaa videolle kun vetelee vaikka jonkun taustaraidan päälle kunnon soolot ja on ihan hyvä tapa myös tavallaan zekata sitä omaa soittoa ja miltä se kuullostaa ja voi jopa nähdä ehkäpä omia soittollisia kämmejäkin tai missä voisi parantaa.
Kivaa puhaa joka tapauksessa
Edit: unohtu mainita että on tullut kokeiltua tuota Windows Liven elokuvatyökalua jolla voi myöskin jotain tehdä mutta aika syvältä tuo on jos pitäisi olla mahdollisuuksia sitten valita mistä ääni ja kuva tulee eli ei ole kyllä ns. paras vaihtoehto asetuksien ym. suhteen, helppo käyttönen muuten kyllä.
Edit: Vielä lisää asiaa, eli jos jollakulla on joku hyvä ilmainen mitä kannattaa käyttää oman soittovideon tekemiseen niin kertokaa ihmeessä kun nämä asiat kiinnostaa varmasti monia.