Aihe: Kielet lörähti?
1
anapena
08.10.2010 22:33:23
Niinpä. Tuli Yamahasta otettua ensiasennuskielet pois, kokeiltua flatwoundeja, ja sitten ruuvasin alkuperäset takasin. Jotenkin kielten soundi tuntuu vähän tumpummalta kuin ennen. Voiko näin käydä, vai kuvittelenko?
 
Tosin mun basson soitto on vasta alkukuopissa. Tatsi, soittoasemat ja saundimieltymykset muuttuvat koko ajan. Vaikeata arvioida kovin luotettavasti tällasia asioita.
 
Yamaha BB414sen alkuperäiskielet olivat musta ihan kelvolliset, mutta nyt ne tuntuvat jopa vähän löysemmiltä kuin ennen. Tähän voi vaikuttaa sekin, että olen ruvennut välillä soittelemaan ihan toisenlaisella bassolla. Soundi ja meininki vaihtelee, polla on ihan sekasin..:) Trendi on ollut kohti keskialuevoittoisempaa pompottelua.
 
Kivaa hommaahan tää on.
anapena
09.10.2010 11:04:38
Todennäköisesti juuri näin. Vaihetaan kielet sit joskus.
kallefuture
09.10.2010 11:42:07
 
 
Sä treenaat kato niin paljo ett sormet vahvistuu. Kohta saat nostaa kieliä ja soundi vaan paranee.
Kalle -tervetuloa sormikoukkuskabaan!
"kananpaskaalahkeillaja jatkettuviskikaatukun kompastuinpihallakiikkutuoliin"-osastoa
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)