Aihe: Biisien opetteleminen pianolla
1
_Teme_
22.09.2010 21:54:38
Moi! Oon 2 vuotta soittanu pianoa ja haluaisin kysyä, että miten opettelette biisejä. Tai miten opettelitte kun aloititte soiton? Oon 18v. ja aattelin kysyä, onko parempia menetelmiä kuin minun. Maikkani kyllä sanoo, että ''joo opettele noin'', mutta haluaisin saada muitakin näkökulmia. Itse kun opettelen, voi mennä kauankin ennen kun pääsee jostain kohdasta eteenpäin (ihan normaalia varmaan), mutta jotenkin vaikka vasen ja oikea käsi menee samassa rytmissä, alku tuntuu aina hankalalta. Välillä kun yrittää laskea tahteja ja sitten katsoa, mitä soittaa, niin tavallaan soittaminen alkaa toistamaan samaa yhä uudelleen. Vähän kun joku biisi tilttaa :D Esim. soitan jonkun soinnun peräti kolme kertaa, ennen kun pääsee jatkamaan. Maikka sanoi joskus, että virheistä huolimatta pitäisi jatkaa, mutta sitten menee kaikki ihan sekaisin kun yhden virheen tekee. Onko muilla ollu mitään ongelmia, että soittaminen ''tilttaa'' ja alkaa jankkaamaan samaa ääntä kokoajan? Toivottavasti ei menny liian epäselväks :)
Will0w
23.09.2010 02:29:56
kannattaa tehdä itselleen selväksi alusta lähtien aina mitä on tekemässä... harjoittelut harjoitteluina, jolloin voit ottaa väärin menneen kohdan uusiksi niin monesti että se alkaa sujumaan, mutta kannattaa myös totutella siihen, että soittaa niinkuin olisi esiintymässä jollekkin, jolloin virheen sattuessa vain pyrkii jatkamaan eteenpäin.
jos vaikkapa bändissä soittaisit ja teet virheen niin hyppäisit heti takaisin mukaan kelkkaan kuin suinkin mahdollista etkä jäisi märehtimään jotain pientä virhettä.
baron
23.09.2010 10:42:29 (muokattu 23.09.2010 10:48:40)
 
 
Jos kappaleessa on haastetta niin
1. Ensin oikea käsi joten kuten läpi
2. Sitten oikea käsi tempossa
3. Sitten vasen käsi joteskin läpi
4. Vasen käsi tempossa
5. Molemmat kädet joten kuten läpi
6. Molemmat kädet tempossa.
 
Kyllä musta treenatessa pitää saada kappale menemään oikein. Jos ei mee treeneissä, ei kannata soittaa keikalla.
Jos sen vaikean kohdan aina antaa mennä väärin tai aina ottaa uusiksi, ei sitä koskaan opi. Se pitää harjoitella erikseen, aluksi niin hitaasti että menee varmasti oikein jotta sormet oppivat oikeat liikeradat.
Keikalla sitten mennään eteenpäin tapahtui mitä tahansa.
Kyllä tietysti himassakin pitää harjoitella keikkasoittoa.
You can play any note on any chord. If it sounds "right", then it is (Mark Levine)
_Teme_
23.09.2010 19:58:42
Ok. Taidanpa kokeilla ehdotuksianne. Kiitos! :)
freeze
25.09.2010 08:13:11
komppaan continuubia... jos toteat että treenattava biisi on esim teknisesti tai jaollisesti vaikea, niin treenaat sitä HITAALLA tempolla niin kauan että se alkaa sujuvasti menemään, jolloin nostat treenitempoa.
 
Jos alotettelet, ja soinnut tuottaa ongelmia, niin sama taika toimii niidenkin reenaamiseen =) musiikissa ei ole koskaan kiire mihinkään!
Sergei Fallinen
25.09.2010 12:09:23
freeze: musiikissa ei ole koskaan kiire mihinkään!
 
paitsi lavalle ja rokkitähdeks ennen kuin on liian vanha...
Haipuma
25.09.2010 19:48:55
Sergei Fallinen: paitsi lavalle ja rokkitähdeks ennen kuin on liian vanha...
 
Khyllä! :)
"Sain eka kerran tuossa -84 ja heti perään -96. Sen jälkeen on ollut hiljaista." -Ravintelissa kuultuja
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)