Aihe: Rockin kuolema
1 2 3 4 518 19 20 21 22122 123 124 125 126
Musta Arkipyhä
21.09.2010 20:38:49 (muokattu 21.09.2010 20:43:04)
velipesonen: Mutta asiaan. Jokin viikko sitten tässä samaisessa ketjussa kerroin että en aio kertoa mitä, tai oikeammin mikä, rock oli. Eilen ilmoitin muuttaneeni mielipiteeni sen suhteen, että voisinkin oikeastaan kertoa.
 
Tuskin jaksan odottaa.
 
No nyt siis kerron
 
Todellako?
 
Sellainen siis oli rock. Onko jokin ihme että tuollainen kaveri halutaan hengiltä? Tuollainen suunsoittaja. Rock on ruumiina arvokkaampi ja helpommin hyödynnettävissä kuin elävänä.
 
No noihin sun kirjoituksiin ei usko näköjään kovin moni sun lisäksi joten mun puolesta voit jatkaa monologiasi täällä aivan rauhassa.
 
Eikös netissä tupata sanomaan ettei trollia saa ruokkia?
"I'm a free spirit baby - olen ilmainen väkevä alkoholijuoma,vauva"
Ziggy Bubba
21.09.2010 20:41:27 (muokattu 21.09.2010 20:47:04)
 
 
velipesonen: Sellainen siis oli rock. Onko jokin ihme että tuollainen kaveri halutaan hengiltä? Tuollainen suunsoittaja. Rock on ruumiina arvokkaampi ja helpommin hyödynnettävissä kuin elävänä.
 
Miten se rock saatiin hengiltä ja kenen toimesta? Omalta kohalta on aika vaikea nähdä sellaista "kuolemaniskua", jossa homma olisi loppunut - juna vain jatkaa matkaansa, vaikka toiset ei halua mennä perille asti, mikäs siinä.
 
E: Katos.. Mainitsit jo tuon "punkin kuoleman", jota sitäkään ei koskaan tapahtunut. Punk se vasta eleleekin vakaalla pohjalla, vaikka innovaatiot olisikin harvassa. Enkä nyt todellakaan puhu Motörheadistä tai Green Daystä.
Tuoretta mainiota musiikkia: Burweed
velipesonen
21.09.2010 20:49:01 (muokattu 21.09.2010 20:53:16)
 
 
sikki-six: Miten se rock saatiin hengiltä ja kenen toimesta? Omalta kohalta on aika vaikea nähdä sellaista "kuolemaniskua", jossa homma olisi loppunut - juna vain jatkaa matkaansa, vaikka toiset ei halua mennä perille asti, mikäs siinä.
 
Tuo on erittäin hyvä kysymys, on näet erittäin todennäköistä että rockin kuolema oli itse asiassa tahallinen teko. Kuka sen siis teki? Tai ketkä? Olen jo esittänyt osittaisena vastauksena, että vaihtoehtoväki on osasyyllinen, mutta mikä heidän täsmällinen osuutensa oli "juonessa", on minullekin toistaiseksi epäselvää. Olisi ensiksi tietenkin järkevää kysyä, kuka tai ketkä rockin kuolemasta kaikkein ilmeisimmin hyötyivät, ja hyötyvät tänäkin päivänä.
 
E: Punk hyytyi uudeksi aalloksi ja hc-punk metalliksi jo ennen kuin rock varsinaisesti kuoli. Punk oli vilpitön yritys pelastaa rock, mutta yritys sotkeutui lähinnä punkkareiden omaan näppäryyteen. Eivät he tyhmiä olleet tai pahoja, olivatpahan turhan pikkunäppäriä, minkä voi toki nähdä eräänlaisena tyhmyytenäkin. Hc-soppapunkit menettivät uskonsa jopa omaan nihilismiinsä viimeistään vuonna 1984, heillä ei sisu kestänyt katsoa peliä loppuun asti eli rockin kuolemaan saakka, joka siis tapahtui kaiken todennäköisyyden mukaan 1986.
A Socially Backward Individual
Cimble
21.09.2010 21:14:41
Askr: Tämä sitten tuokin esiin mielenkiintoisen kysymyksen (joka liittyy tohon barokkiasiaankin) Nimittäin mä olen aina ajatellut, että musiikki ei elä vaan paperilla, sävellyksinä, vaan myös esityksenä ja tulkintana.
 
Tämä oli hyvin sanottu. Siinä mielessä rock elää edelleen aina kun joku sitä uskottavasti ja riittävän hyvällä otteella tulkitsee. Minusta se on aavistuksen sivuseikka, että tehdäänkö enää uutta rokkia joka vetäisi edes vähän vertoja vaikkapa 60-90-lukujen rokille. Koska eipä entisajan bänditkään aina niin omaleimaisia olleet, vaan ammentivat siitä bluesin ja rock'n rollin kaivosta niitä samoja kaavoja ja elkeitä.
 
Mutta kaiken kaikkiaan vuosikymmeniä sitten sellainen esiintyminen, edustaminen ja materiaali eivät olleet niin loppuunkaluttuja elementtejä kuin nykyään. Siinä oli uhkaa, vaarallisuutta, seksiä, hikeä, aggressiivisuutta ja röyhkeyttä ihan siinä missä herkkyyttäkin. Olen sitä mieltä, että paljon aitoa, aistillista ja sielukasta on kuollut.
 
Nykyään se seksikin tehdään rock- ja metallimusiikissa epätoivoisesti suoralla pornolla kuten hyvänä esimerkkinä Rammstein (anteeksi jos kirjoitin väärin), aggressiivisuus tehdään tukkoon paksunnetulla teollisuussaundilla ja synkkyydellä, ja röyhkeys toteutuu pelkän kaupallisuuden muodossa. Artistit eivät ole olemukseltaan ainakaan minun mielestäni oikeasti niin aitoja ja kiinnostavia kuin ennen. Pääsääntöisesti ja tarkoittaen esiintymistä, olemusta, fiilistä, persoonallisuutta ja karismaa.
 
Mutta on mielenkiintoista, että velipesonen kertoo rockin kuolleen tarkalleen 1986... Ja että hänen julistamistapansa ei perustu luokitteluun, vaikka esmeks Nirvanaa ei muka voida sanoa rockbändiksi. En itsekään luokittele tässä bändejä keillä on lupa kuulua rock-kategoriaan, mutta rock on mielestäni aistittava tunnetila, tapahtuma tai elämys. Rock voi olla mm. heavybändi, metallibändi, rockbändi, punkbändi tms. Tai se voi olla keikka, levy, biisi, esiintyminen, soittaja, meininki, ote, asenne, mutta ennen kaikkea se on se, jos joku pystyy sellaista tarjoamaan vaikuttavasti, maullisesti tai tyylitajuisesti. Enkä puhu nyt Slipknotista tai Uniklubista.
 
Ja jos joku asia on materiaalissa, esiintymisessä tai soitossa epärock, se on ylituottaminen, liian sliipattu ote, "hengettömyys" tai munattomuus. On se myös halpamaisuus ja epätoivoinen wannabeismi. Koska todelliset vanhan liiton rock-onnistujat ovat lahjakkaita ja persoonallisia wannabeismin kannattajia. :)
 
Tämä ei liity mihinkään enkä ota kantaa, mut tuossa oli eräillä vääntäjillä väittelyä sanakirjoista lainatusta materiaalista ja sen käyttämiseen liittyvistä piirteistä. Joskus luin jostain sanakirjasta Kaseva-bändistä, että se kuuluu suomirockin merkittävimpiin ilmiöihin. Onhan se todella rockia se! ;)
Wradlin
21.09.2010 21:46:28
velipesonen: ...rockin kuolemaan saakka, joka siis tapahtui kaiken todennäköisyyden mukaan 1986.
 
Tietääkseni perustelin (ja esitin faktoja, toisin kuin sinä tämän vuotesi '86 kanssa...) sinulle jo tämän topicin alkuvaiheilla, että rock ei kuollut lopullisesti vuonna 1986. Se oli kuolemassa, mutta se herätettiin henkiin joko väliaikaisesti tai pysyvästi riippuen näkökulmasta. Jos et muista mistä puhun niin kannattanee lukea aiempia viestejä.
 
Mutta syy miksi nyt kirjoitan ja tuhlaan aikaani tänne on eri, minulla on nimittäin kysymys velipesoselle.
 
Eli: Oletetaan, että sattuisimme törmäämään kadulla ja kysyisin sinulta "miten perustelet rockin kuoleman?".
 
Joten, ole siis hyvä ja perustele rockin kuolema.
 
Ja perustelu ei ole mielipide vaan fakta, jonka pystyt osoittamaan todeksi esimerkiksi tutkimustuloksilla, musiikkinäytteillä tai levymyynneillä. Sama se miten, kunhan perustelet sen oikeasti etkä vain kerro mielipidettäsi tai jauha täyttä paskaa jostain kulttuurin ja musiikkityylin eroista. Mikäli et pysty sitä perustelemaan, todettakoon että olet siis väärässä.
 
Saman voi mun puolesta kertoa myös herra(?) Atomic Cafe.
#81980
Ziggy Bubba
21.09.2010 22:02:34
 
 
VViltsu: Joten, ole siis hyvä ja perustele rockin kuolema.
 
Ja perustelu ei ole mielipide vaan fakta, jonka pystyt osoittamaan todeksi esimerkiksi tutkimustuloksilla, musiikkinäytteillä tai levymyynneillä.

 
Eipä tuota pysty faktapohjaisesti perustelemaan, sillä kyse on herra Pesosen mielipiteestä, vaikka se (provoilumielessä?) kuin faktana esitettäisiin. Samanlaisia totuusteoreettisia vääntöjä on saman käyttäjän kanssa käyty aiemminkin ilman mainittavia tuloksia.
Tuoretta mainiota musiikkia: Burweed
Atomic Cafe
21.09.2010 22:12:41 (muokattu 21.09.2010 22:18:13)
VViltsu: Ja perustelu ei ole mielipide vaan fakta, jonka pystyt osoittamaan todeksi esimerkiksi levymyynneillä.
 
Saman voi mun puolesta kertoa myös Atomic Cafe.

 
Happoradio pelastaa Rock 'n' Rollin
 
Suomen Virallinen Latauslista
Viikko 37, ti 14.9 - ma 20.9.2010
 
1. Love The Way You Lie - Eminem Feat. Rihanna
2. Tämä on Totta - Laura Närhi
3. Vapaa - Kaija Koo
4. Missä Muruseni On - Jenni Vartiainen
5. Jippikayjei - Cheek
6. Waka Waka (This Time For Africa) - Shakira
7. Helsinki Shagri-La - Paleface
8. We No Speak Americano - Yolanda Be Cool,D Cup Records
9. If I Had You - Adam Lambert
10. DJ Got Us Falling In Love - Usher Feat. Pitbull
11. Airplanes - B.O.B Feat. Haley Williams
12. Alejandro - Lady GaGa
13. IHMISEN PYÖRÄ - HAPPORADIO
14. Wonderful Life - Hurts
15. Normipäivä - Aste
16. Glow - Madcon
17. Kotimatkalla - Teleks
18. Club Cant Handle Me - Flo Rida
19. Tämän Kylän Poikii - Pariisin Kevät
20. I Like It - Enrique Iglesias
20. Dynamite - Taio Cruz
Ziggy Bubba
21.09.2010 22:19:46 (muokattu 21.09.2010 22:20:27)
 
 
Atomic Cafe: Happoradio pelastaa Rock 'n' Rollin
 
Onko rockin pakko pärjätä jollain latauslistalla (ja vielä just tällä viikolla) ollakseen "elossa"? Ton luettelon mukaan myös metalli on kuollut. Jebs.
Tuoretta mainiota musiikkia: Burweed
Wradlin
21.09.2010 22:20:15 (muokattu 21.09.2010 22:23:39)
Atomic Cafe: Happoradio pelastaa Rock 'n' Rollin
 
Tämäkö on se perustelu? Suomen virallinen latauslista. Voi herranjestas, kaikkea sitä...
 
Oletko oikeasti tosissasi? Rockin elämän ja kuoleman määrittävät netistä ladattujen kappaleiden määrät?
 
Näinhän se yksinkertaisesti ei voi toimia, sillä fakta on se, että rock ei ole tällä hetkellä mainstreamia lukuunottamatta muutamia isoja uusia ja vanhoja nimiä. Mutta eihän musiikin tarvitse olla mainstreamia ollakseen elossa?
 
Edittiä:
 
http://www.soundi.fi/node/8734
#81980
Atomic Cafe
21.09.2010 22:29:55 (muokattu 21.09.2010 22:35:09)
VViltsu: Tämäkö on se perustelu? Suomen virallinen latauslista. Voi herranjestas, kaikkea sitä...
 
Oletko oikeasti tosissasi? Rockin elämän ja kuoleman määrittävät netistä ladattujen kappaleiden määrät?
 
Näinhän se yksinkertaisesti ei voi toimia, sillä fakta on se, että rock ei ole tällä hetkellä mainstreamia lukuunottamatta muutamia isoja uusia ja vanhoja nimiä. Mutta eihän musiikin tarvitse olla mainstreamia ollakseen elossa?
 
Edittiä:
 
http://www.soundi.fi/node/8734

 
Itsehän sinä niitä myyntilistoja kyselit, älä minulle itke jos tulos ei miellytä. Ei minua ole koskaan listat kiinnostaneet hevon helvettiäkään mutta ajattelin auttaa kaveria hädässä.
Toveri
21.09.2010 22:31:59
 
 
Mä oon kyllä aidosti iloinen siitä, että rock on kuollut, kuopattukin. Nyt voi sitten ilomielin keskittyä kaikkeen hyvään musaan.
matkalla on odotellaantavaraa saapvukasi saksa holanitoiosta.
Wradlin
21.09.2010 22:35:38
Atomic Cafe: Itsehän sinä niitä myyntilistoja kyselit, älä minulle itke jos tulos ei miellytä. Vastaavia listoja voisin lähetellä ison nipun sieltä sun täältä. Tuolla latauslistalla on 100:n biisin joukossa kolme rockbiisiä (Iron Maiden ja Mokoma). Toki Soundin lista on rockpainotteinen ja Rumbasta löytyy vielä vähän lisää mutta ne ei kerro valtaväestön suhtautumisesta rockmusiikkiin hönkäsen pölläystäkään.
 
En minä itke, jos sattuisin itkemään en tekisi sitä sinulle kiitos vain. Yleensä kuitenkin näillä ns. myyntilistoilla tarkoitetaan "oikeita" ja "kunnollisia" listoja, ei Suomen (joka on loppujen lopuksi helvetin pieni maa maailmalla, jos et satu sitä ymmärtämään) yhden viikon latauslistaa... Oikeasti sitä järkeä vähän käyttöön?
 
Lisäksi tuo Soundin lista ei ole Soundin oma vaan maailmanlaajuinen kaiken kattava lista, kannattaa lukea ennen kuin alkaa heittelemään itsensä outoon valoon saattavia kommentteja:
 
International Federation Of The Phonographic Industry (IFPI) on listannut viime vuoden myydyimmät albumit maailmanlaajuisesti. -Soundi.fi
 
As you can see.
 
Eli kumpihan on uskottavampi? The Voicen suomalainen yhden viikon nettilatauslista vai maailmanlaajuinen, virallinen albumien vuoden ajan myyntilista?
#81980
Atomic Cafe
21.09.2010 22:42:10 (muokattu 21.09.2010 22:50:50)
VViltsu: Yleensä kuitenkin näillä ns. myyntilistoilla tarkoitetaan "oikeita" ja "kunnollisia" listoja, ei Suomen (joka on loppujen lopuksi helvetin pieni maa maailmalla, jos et satu sitä ymmärtämään) yhden viikon latauslistaa... Oikeasti sitä järkeä vähän käyttöön?
 
Kelpaako tämä vai onko Britannia liian pieni maa?
 
Britannian singlet viikolla 38, Top 20
 
1. (1.) Alexandra Burke featuring Laza Morgan - Start Without You
2. (3.) Taio Cruz - Dynamite
3. (2.) Katy Perry - Teenage Dream
4. (5.) The Script - For the First Time
5. (4.) Olly Murs - Please Dont Let Me Go
6. (7.) Eminem featuring Rihanna - Love the Way You Lie
7. (14.) Usher featuring Pitbull - DJ Got Us Fallin in Love
8. (8.) Katy B - Katy on a Mission
9. (9.) Flo Rida featuring David Guetta - Club Cant Handle Me
10. (-) Shontelle - Impossible
11. (11.) Yolanda Be Cool & Dcup - We No Speak Americano
12. (12.) Brandon Flowers - Crossfire
13. (6.) McFly - Party Girl
14. (24.) The Wanted - All Time Low
15. (13.) Roll Deep - Green Light
16. (10.) Ke$ha - Take It Off
17. (16.) Travie McCoy featuring Bruno Mars Billionaire
18. (15.) Alesha Dixon - Drummer Boy
19. (19.) Swedish House Mafia featuring Pharrell - One (Your Name)
20. (34.) Enrique Iglesias featuring Pitbull - I Like It
disarm
21.09.2010 22:47:14
Voisko olla niin että valtaosalle nykyajan nuorisoa ns classic rock genre ei tarjoa muuta kuin tylsää ja pitkästyttävää vanhusten nostalgiaa. Kuka nuori oikeasti haluaa kuunnella vanhempiensa levyjä? Ei millään klassikkobändeillä tai -biiseillä ole niille mitään merkitystä. Latauslistoilta puuttuu rock koska suurin nuorisosta jotka musiikkia lataa ei ole kiinnostunut siitä.
Wradlin
21.09.2010 22:47:59 (muokattu 21.09.2010 22:49:51)
Atomic Cafe: Kelpaako tämä vai onko Britannia liian pieni maa:
 
Britannian singlet viikolla 38, Top 20

 
Ihan mielenkiinnosta, onko sulla jonkinlainen ymmärtämisen ongelma? Miksi ainoat myyntilistat on mielestäsi jonkun tietyn viikon lataus- tai singlelistoja?
 
Oletko kuullut albumeista, tai jopa ajan yksiköstä jota kutsutaan vuodeksi? Ihan mielenkiinnosta kysyn kun ei näytä menevän jakeluun.
 
Ja edelleen, olen jo sanonut ja myöntänyt että rock ei ole mainstreamia. Joten luonnollisesti rockpainotteisia viikottaisia listoja on turha etsiä Suomesta, Iso-Britannaista tai Intiasta. Hankala ymmärtää? Pitää nähdä kokonaiskuva.
 
Sattuipa tällainen silmiin... Pienen Suomen vuoden 2010 myydyimmät levyt:
 
http://www.ifpi.fi/tilastot/kultalevyt/2010
 
15 levyä joista 5 on (näennäisesti) rockia. Ei loistava, ei paha.
 
...
 
Niin halusitkos perustella sen rockin kuoleman vielä jotenkin?
 
E: Ainiin, Suomen tämän hetken _virallisella_ singlelistalla on toisena sellainen yhtye kuin Mokoma.
#81980
Atomic Cafe
21.09.2010 22:52:26 (muokattu 22.09.2010 00:30:05)
Niin mutta sinähän pyysit myyntilistoja, ei kai se minun syy ole jos ne eivät miellytä. En minä ole niistä listoista tehnyt mitään johtopäätöksiä suuntaan tai toiseen. Voisin lähettää vastaavia listoja pilvin pimein USA:sta Venäjän kautta Kiinaan mutta sitä on kai turha tehdä koska sinun mielestä ne ovat vääriä listoja joilla ei tee yhtään mitään koska Soundista ja muista rocklehdistä löytyy parempia.
Cimble
21.09.2010 22:58:20
Atomic Cafe: Isi näyttää mitä on rokki
http://www.youtube.com/watch?v=Q3-rf4EgAm8

 
Mitäs ihmeen pappojen tarjoilemaa siistiä ja kevyttä viihdeshowta tämä oli? ;)
 
No mutta, myöskin makuasioita, että mikä on kunnon rokkia. Enkä tarkoita, että parasta tai aidointa. Kaikki kunnioitus rockn' rollin and bluesin and jazzin mustille juurille, mutta kyllä minä monesti kunnon rokiksi miellän valkoisen miehen varastaman ja lähinnä 60-80-luvuilla rankentaman rock'n rollin. Ja tärkeä merkitys ainakin mulle tässä on se rujous, mikä ei ole kuten perinteinen mustan miehen letkeä soul tahi groove näiden pelkästä hyveellisyydestä huolimati.
 
Mutta valkoisten varastamista juurista ja jalostuksista ihan vaikka muutamana esimerkkinä Black Sabbath, Hurriganes, Wishbone Ash, Thin Lizzy (no valkoisten ja valkoisten), Iron Maiden, Led Zeppelin, AC/DC ja Lynyrd Skynyrd. Ja viimeisimpiä esille ponnahtaneita suuria olivat nimiä Gnr, Metallica ja Nirvana. Enkä tarkoita, että mikään näistä kaikista olisi enää välttämättä yhtään rock, vaikka olisikin vielä toiminnassa. Bändin/bändiläisten ikä ja nykyisemmän ajan luonne tekee tehtävänsä. Mutta en näe, että 90-luvun jälkeen olisi enää juurikaan tullut mitään vahvaa, juurevaa, vaikuttavaa ja sielukasta rockbändiä perinteiseen malliin. Heavyrock on 2000-luvulla synkkää metallia ja rock on liukuhihnapoppia. Eikä mikään jää elämään tai tee lähes pysyvää vaikutusta niinkuin monet retrobändit. Tai no ehkä Idols-Pete Parkkonen, joka pelasti rockin. Muahahahaa! ;)
 
En silti voi sanoa, että rock on täysin kuollut. Aitoa, perinteistä ja vaikuttavaa rockia on olemassa niin kauan, kuin asiasta ymmärtävillä ja siitä nauttimaan pystyvillä ihmisilla on mahdollisuuksia saada tuota huumetta jonkun kanavan kautta.
 
Eikä kukaan sanoa faktana kummanko kaltainen tulkinta on enemmän rock. Se riippuu siitä, miten määritellään ja mitä on rock. Ja sehän on yksi ongelmista tässä ketjussa:
 
http://www.youtube.com/watch?v=vPQuJxfKPrQ&feature=related
 
http://www.youtube.com/watch?v=KlbwqqzT6Xw
Wradlin
21.09.2010 23:02:26
Atomic Cafe: Niin mutta sinähän pyysit myyntilistoja
 
Etkö nyt jumalauta voi käsittää että muitakin listoja on olemassa kuin viikottain uusiutuvat latauslistat ja singlelistat? Tiedätkö mikä on "single" ja mikä on "albumi"? Ilmeisesti et. Harmittaa puolestasi mikäli näin on...
 
...sitä on kai turha tehdä koska sinun mielestä ne ovat vääriä listoja joilla ei tee yhtään mitään koska Soundista ja Rumbasta löytyy parempia.
 
Edelleen, Soundilla ei ole mitään tekemistä sen listan kanssa. Ole hyvä ja lue se linkki. Kiitos. Sama lista löytyy lukemattomista muista medioista jos osaat käyttää asiaa nimeltään "Google".
 
Rumbasta en ole puhunut koskaan muusikoiden.netissä. Piste. Keksi parempia juttuja äläkä syytä toisia omista virheistäsi.
 
Ei tällaista paskaa jaksa, perustelkaa asiat tai kertokaa niiden olevan mielipiteitä. Tai menkää vanhat immeiset nukkumaan. Tai soittamaan Beatlesia. Tai Ganesia. Tai itkekää itsenne uneen halaillen vanhaa Deep Purplen kiertuepaitaa.
 
http://www.youtube.com/watch?v=rlA3Fa5bgig
 
Jos amerikka taittuu niin linkin kappaleen alussa on hieno intro rockin asenteesta. Ja se on vuodelta 1988. Pätee edelleen, sanon minä.
#81980
Cimble
21.09.2010 23:05:44
Atomic Cafe: Happoradio pelastaa Rock 'n' Rollin
 
Höpöhöpö! Tuota listaa kun katselee, niin kyllä Jenni Vartiaisessakin on enemmän puhdasta rock'n rollia! :)
 
Mutta jos rockmiellyttävyydestä (oma keksimä termi) puhutaan, niin Happoradion kuivuus on musiikin tosikkoudessa ja keinonäppäryydessä. Enkä edes ala listamaan enää tässä nykytuottamismuotin ja bisnesluonteisuuden aiheuttamia ongelmia. Eivät ne tosin ole ongelmia bändille ja hyvä niin, onnea heille.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)