Aihe: hyvää läppäriä 400-600 hintaluokassa?
1 2
Borlag
16.09.2010 20:20:38
 
 
Vaikea jotain Samsungia on suositella kun heillä tuota historiaa ei ole käytännössä lainkaan. Onko mallivikoja, ja jos on niin kuinka paljon? Kuinka suuri osa myydyistä koneista joutuu takuukorjaukseen ja kuinka suuri osa on rikkinäisiä jo ostopaketissa? Nämä on ne kriteerit joiden perusteella muita merkkejä arvostellaan. Speksit ovat lähes yhdentekevät kun samassa hintaluokassa pyörii kaikkien valmistajien samantasoisia koneita vuodesta toiseen.
Occult_rain
19.09.2010 02:02:43 (muokattu 19.09.2010 02:07:37)
slowdive: Itellä on musakäytössä Acer ja se on kestänyt ja toiminut ihan moitteettomasti jo reilusti yli 2 vuotta.
 
Mutta niinkuin sanottu, se on pyhitetty musahommiin eli ei ole ihan jokapäiväisessä käytössä.

 
Jonkun vuoden ollut Acer-läppäri myös käytössä, mitä nyt Cubasen kanssa ei löydä usb-portteja, kuulokeulostulossa jotain kovaa muovia, ettei voi käyttää ollenkaan ja päällinen käy aika kuumana.
 
Selvä ero, kun vertaa itsekasattuun koneeseen.
 
EDIT: Päivittäisessä käytössä ja pitää kovaa ääntä.
(Voisi ottaa talteen kaikki sävellykset)
Kailis
10.10.2010 14:57:01 (muokattu 10.10.2010 14:58:23)
 
 
Snadisti menee 600 yli, mutta tää ois kova;
 
http://www.hoh.de/Notebooks/nach-Di … 00GB-HD4670-Win7HP_i7475_112283.htm
 
Aceriin en koske enää tikullakaan. Mekaanisesti aivan paskoja. Ensin hajosi kuulokeliitäntä ja nyt näytön toinen sarana.
StJerky
13.10.2010 14:32:10
LaMotta
13.10.2010 16:55:04 (muokattu 13.10.2010 16:55:29)
 
 
Puolen vuoden kokemusten nojalla ei kestävyydestä voi sanoa vielä mitään.
 
Itsellä on Asus toiminut nyt 4,5 vuotta. Siinä ajassa joku muu merkki kyykähtää jo kolmeen kertaan)B;:-------
Teille on valehdeltu niin paljon, ettette tiedä oletteko tulossa vai menossa." - Benjamin Freedman
Lego
14.10.2010 07:51:17
LaMotta: Puolen vuoden kokemusten nojalla ei kestävyydestä voi sanoa vielä mitään.
 
Itsellä on Asus toiminut nyt 4,5 vuotta. Siinä ajassa joku muu merkki kyykähtää jo kolmeen kertaan)B;:-------

 
Tätä toivotaan että kestää, päädyin muutama viikko sitten hankkimaan tällaisen:
 
http://www.multitronic.fi/?prod=A52JC-EX178V
 
Alkuun miellyttää tehokkuus ja nopeus, akun kesto ei mikään paras ole kyllä. Tositestiin pitää tuo laittaa kunhan saan kokeiltua Adoben Premiereä tällä. Jos futaa hyvin niin jää suunnittelemani uusi pöytäkone sitten hankkimati.
SWOLLEN EYE VIEW Oma bändi. Jossain Death metallin harmaalla alueella liikutaan.
LaMotta
14.10.2010 09:46:03
 
 
JAK: Tätä toivotaan että kestää, päädyin muutama viikko sitten hankkimaan tällaisen:
 
http://www.multitronic.fi/?prod=A52JC-EX178V
 
Alkuun miellyttää tehokkuus ja nopeus, akun kesto ei mikään paras ole kyllä. Tositestiin pitää tuo laittaa kunhan saan kokeiltua Adoben Premiereä tällä. Jos futaa hyvin niin jää suunnittelemani uusi pöytäkone sitten hankkimati.

 
Vaikuttaa asiapeliltä. F-Securea älä läppäriin asenna. Vakioakkujen teho ei taida tosiaan olla kovin huikea. Omassa riittää enää tehoa tunniksi. Mutta olen laiskuuttani pitänyt niitä paikallaan vaikka käytän konetta verkkovirralla. Suositusten mukaan akku kannattaa irrottaa näin käytettäessä.
Teille on valehdeltu niin paljon, ettette tiedä oletteko tulossa vai menossa." - Benjamin Freedman
Lego
14.10.2010 10:32:20
LaMotta: Vaikuttaa asiapeliltä. F-Securea älä läppäriin asenna. Vakioakkujen teho ei taida tosiaan olla kovin huikea. Omassa riittää enää tehoa tunniksi. Mutta olen laiskuuttani pitänyt niitä paikallaan vaikka käytän konetta verkkovirralla. Suositusten mukaan akku kannattaa irrottaa näin käytettäessä.
 
Juu, muistit ja prossu kuitenkin on ihan laatukamaa. Näytönohjain aivan ok. Mutta käytännössäpä tuon sitten näkee kun videota alan editoimaan että mihin tuosta loppuviimein on.
 
F-securea en kyllä laita, heti alkuun jonkun mukana tulleen virustorjunnan kokeiluversionkin poistin heti ja otin uusimman antivirin joka on todettu ihan hyväksi ja suht kevyeksi ohjelmaksi.
 
Näin uutena toi akku kestää ihan ok kun koko ajan häärää, eipä nuo paperilla luvatut reilu 4 tuntia pidä kutiaan muuta kuin siinä tapauksessa kun on energy savingit päällä eikä tee mitään :) Otin kyllä käytännöksi että kun akku on täynnä niin häärään sen ilman piuhaa tyhjäksi, ehkä ei välttämättä pelasta mitään mutta varmuudeksi. En pidä turhia piuhan päässä.
SWOLLEN EYE VIEW Oma bändi. Jossain Death metallin harmaalla alueella liikutaan.
Boltsa
14.10.2010 14:25:25 (muokattu 14.10.2010 14:26:19)
JAK: Näin uutena toi akku kestää ihan ok kun koko ajan häärää, eipä nuo paperilla luvatut reilu 4 tuntia pidä kutiaan muuta kuin siinä tapauksessa kun on energy savingit päällä eikä tee mitään :) Otin kyllä käytännöksi että kun akku on täynnä niin häärään sen ilman piuhaa tyhjäksi, ehkä ei välttämättä pelasta mitään mutta varmuudeksi. En pidä turhia piuhan päässä.
 
Tuostakin on kahta koulukuntaa eli täyteen ja irti koneesta tai tyhjäksi ja irti. Itse pidän täynnä ja välillä (jos on pitkään irti niin kerran pariin kuukauteen) tyhjäksi ja uusi lataus. Auton yms akutkin säilytän tarvittaessa täyteen ladattuna, kun sellainen kutina jäänyt että täysi akku pysyisi paremmin kunnossa.
Boltsa
TheVille
14.10.2010 16:13:30
 
 
Minäkin tulin tähän threadiin ihan asioikseni varoittamaan ostamasta Aceria! Kokemusta on. Pari vuotta sitten ostin isonäyttöisen (17') aspire-läppärin, mallai en kyllä enää muista. Ensin brakas kuulokeliitäntä ja sitten muistikampa. möin tämän koneen kaverille nyt kesällä pikkuhintaan ja siitä breikkas emolevy lähes saman tien. Hävetti...
 
Lisäksi: Kone oli kovin meluisa, painava, kömpelö ja kuumeni ihan hillittömästi.
mikkojen
15.10.2010 23:00:05 (muokattu 15.10.2010 23:00:39)
TheVille: Minäkin tulin tähän threadiin ihan asioikseni varoittamaan ostamasta Aceria! Kokemusta on. Pari vuotta sitten ostin isonäyttöisen (17') aspire-läppärin, mallai en kyllä enää muista. Ensin brakas kuulokeliitäntä ja sitten muistikampa. möin tämän koneen kaverille nyt kesällä pikkuhintaan ja siitä breikkas emolevy lähes saman tien. Hävetti...
 
Lisäksi: Kone oli kovin meluisa, painava, kömpelö ja kuumeni ihan hillittömästi.

 
Höh. Mulla on sit vissiin iskeny maanantaikappale Acerista. Kolmisen vuotta on Aspire-läppärillä demoteltu täyttä päätä (tais olla joku 5100 malli ja muistiakin huimaavat 2 GB) eikä mitään mainittavaa ongelmaa ole ollut. Ulkoisena äänikorttina toimii Toneport UX1 ja that's it. Hyvin on pelannut. Oikeastaan ainoat käytännön ongelmat ovat aina tulleet usb-kiipparin tiimoilta, mutta niistäkin ongelmista on päässyt sillä että on tehnyt kosketinraidoista waveja midi/vst-raitojen sijaan. Ilmeisesti syö vähemmän tehoja tuolla tapaa. Muutoin sitten käytetyt instrumentit ovat olleetkin kitarat, bassot ja lauluraidat + rummut EZdrummerin tms kautta.
 
Tosin, en kyllä itsekään todennäköisesti seuraavaksi kotistudiokoneeksi Aceria enää osta. En nimittäin hirveästi tykkää koneen muovisesta olemuksesta. Saa pitää kuin kukkaa kämmenellä ettei se mene paskaksi (kuitenkin tämäkin on 17 tuuman näytöllä). Ehkä vanha ibm:n työjuhta päivitetyllä sisällöllä olisi paras vaihtoehto. Niissä kun se runko on melkein titaania. Tai ainakin aivan tolkuttoman kestävää kamaa.
carpe diem - memento mori
Kailis
19.10.2010 10:13:15
 
 
JAK: Tätä toivotaan että kestää, päädyin muutama viikko sitten hankkimaan tällaisen:
 
http://www.multitronic.fi/?prod=A52JC-EX178V
 
Alkuun miellyttää tehokkuus ja nopeus, akun kesto ei mikään paras ole kyllä. Tositestiin pitää tuo laittaa kunhan saan kokeiltua Adoben Premiereä tällä. Jos futaa hyvin niin jää suunnittelemani uusi pöytäkone sitten hankkimati.

 
Se miksi päädyin juuri tuohon MSI:hin Saksasta oli alumiinikotelo, firewire sekä suht hyvät prossu ja näytönohjain. alle 700 eukan. Tässä noita voi vertailla;
 
http://www.notebookcheck.net/Mobile … ics-Cards-Benchmark-List.844.0.html
http://www.notebookcheck.net/Mobile … rocessors-Benchmarklist.2436.0.html
 
Tohon hintaluokkaan joutuu aina tekemään kompromisseja. Nyt vielä tuntuu että niitä joutui tässä tapauksessa tekemään vähemmän =D
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)