Aihe: Kumulta kivivirveli
1
moderndrummer88
06.09.2010 10:41:40 (muokattu 06.09.2010 10:44:11)
http://kumu.fi/
 
Se on nyt totta. Ylpeänä esittelemme StonEdge Kumu kivivirvelin, olkaa hyvä!
 
Muutama vuosi on vierähtänyt tämän rummun kehityksessä ja nyt se on valmiina soittajien käyttöön. Rumpu on valmistettu valamalla vuolukivikomposiitista, joka on suomalainen, patentoitu keksintö. Tämä ainutlaatuinen materiaali on kovaa, kestävää, kaunista ja ennen kaikkea se antaa erittäin hienon soundin.

 
Soundin pitäisi olla jotain metallin ja puun väliltä, , täällähän joskus on arvottu sitä, että kivinen virveli ei tulisi kestämään kolhuja yms, mutta vaikuttaako tuo erilainen valmistustapa nyt siihen sitten... Hintakaan ei ole mikään älyttömän paha, alle tonniin asettuu molemmat saatavilla olevat vaihtoehdot. Ihan mielenkiintoiselta laitokselta vaikuttaa, olisi mukava päästä testaamaan, tai edes kuulla klippiä.
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
arse
06.09.2010 10:52:22
 
 
Tuommoista kun lyö kunnolla, on niin napakka saundi että rinnassa potkaisee, mutta korvat eivät kärsi! Hoitaisin ittelleni ton virvelin ihan samantien, jos pitäisi säännöllisesti käydä volumesotaa kitaristien kanssa. Tai oishan se muutenkin kiva! Ääni on tuollaisessa tosiaan harvinainen yhdistelmä "kova, muttei vittumainen".
My style is to follow the rhythm with snare (right hand) (free hand use for sure), left foot on both hi-hat and bass almost always which realistically by it self adds another layer or number (Hihat 1 bass drum 2), or rhythm lol!
markkuliini
06.09.2010 14:01:12
 
 
hansakemanelius: Roudatessa vähän kolahtaa johonkin niin halkeaa.... vai kestääkö?
 
VuolukiviKOMPOSIITTI viittais vähän tuonne kestävämpään laitaan.
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
moderndrummer88
06.09.2010 14:04:34 (muokattu 06.09.2010 14:05:15)
Tekstissä kyllä mainitaan materiaali vahvaksi
 
Tämä ainutlaatuinen materiaali on kovaa, kestävää,
 
Kiinnostaisi kovasti, että mitä tuo vuolukivikomposiitti nyt sitten tarkoittaakaan...
"Well I like drummers baby you're not my bag..."
poopi
06.09.2010 14:17:35
Hei vaan, jopas lähti!
jtpennane
06.09.2010 15:33:05
Paljon kiveä tuossa ei sinänsä ole, mutta erittäin mielenkiintoinen snare on silti kyseessä. Kumulla pyyhkii selkeesti aika hyvin.
Relatively mellow, supposedly reliable - obviously full of shit.
hollmi-5
06.09.2010 21:37:52
Olikohan tällä saitilla aiemmin ruohonleikkuusta palkkana saatu virppa rungoltaan sama? Siitä taisi joku älähtää, kun tuli juttua liian aikaisin...
 
Mielenkiintoinen materiaali, mutta mielikuva kivestä hiukan lipsahtaa mulla muovin puolelle enemmän. Vaikka ei sen nyt tietenkään pidä antaa haitata.
Soundit, piuhat ja kajarit.
eino mutku
06.09.2010 21:49:38
Kyllä siinä jonnin verran sitä kivipölyäkin on painosta päätellen, tämä siis Kumun vieraskirjasta kun "kaveri" sitä tiedusteli:

Answer : _Terve, Pro 1 -malli Dunnett-koneistolla painaa 4,48 kg, Pro 2 -malli 3,76 kg, eli kevythän se kivivirveliksi on. Alaspäin ohenevalla rungolla voidaan vaikuttaa alakalvon ja sitä kautta maton herkempään värähtelyyn. Samaa taktiikkaa käytän originaali-Kumuvirveleissäkin, joiden sisällä on yläpuolella n. 3,8 mm ja alapuolella n. 1,9 mm SoulRing-nauha.
 
Kivivirveli kuulosti niin kovalta jutulta, että pakkohan se oli toteuttaa ;)

 
Plussaa ropisee kyllä ennakkoluulottomuudesta, mutta ei tuo itselläni mitään kauheita pakko saada- fiiliksiä nostata, toisin kuin normi puu-Kumu tai esimerkiksi bambusta tehdyt Yirvelit.
jtannin
07.09.2010 09:57:54
Uudessa Riffissä testiä kyseisistä virveleistä
welho
07.09.2010 22:24:25
 
 
kesällä tollasta kopauttelin ja soundi oli tosiaan mukavan lämmin! Ei kyllä muoviselle haiskahtanut olleskaan...
bailaamisen ammattilainen!
ferodoz
08.09.2010 20:09:17
 
 
oon kuullu kyllä pelkästään hyvää palautetta, tiedä sitte siitä kestävyydestä niinkään. Eiköhän sekin selviä ajan mittaan.
Rumpali, muuten terve. VonTawast.
jazzmies
10.09.2010 14:15:17
ferodoz: oon kuullu kyllä pelkästään hyvää palautetta, tiedä sitte siitä kestävyydestä niinkään. Eiköhän sekin selviä ajan mittaan.
 
Kävin Olympiakadulla tänään, ja soittelin muutamia virveleitä. Ehdoton suosikkini niistä oli kivirumpu valuvantein. Riffi-lehden toimittaja kirjoittaa mielestäni vähän hölmösti siitä, sillä ei tuo ole mikään erikoisuutta tavoittelevan rumpu, vaan mitä mahtavin ja pätevin käyttösoitin. Siitä tuli mieleen itselleni lähinnä 20-luvun Black Beauty. Suosittelen lämpimästi niille, jotka oikeasti haluavat ensiluokkaisen virvelirummun. Koneisto oli upouusi kääntyvä Dunnett.
Pottery Is Gay!
drumm
15.09.2010 17:36:26
Onko tämä nyt Kumu vai StonEdge? Jonkinlaisesta yhteistyöstä taitaa olla kyse? Helanen vaan kasaa nämä?
Vallu-Veke
15.09.2010 20:20:25
jazzmies: Kävin Olympiakadulla tänään, ja soittelin muutamia virveleitä. Ehdoton suosikkini niistä oli kivirumpu valuvantein. Riffi-lehden toimittaja kirjoittaa mielestäni vähän hölmösti siitä, sillä ei tuo ole mikään erikoisuutta tavoittelevan rumpu, vaan mitä mahtavin ja pätevin käyttösoitin. Siitä tuli mieleen itselleni lähinnä 20-luvun Black Beauty. Suosittelen lämpimästi niille, jotka oikeasti haluavat ensiluokkaisen virvelirummun. Koneisto oli upouusi kääntyvä Dunnett.
 

 
Älä ota paineita niistä toimittajista hyvä mies. Ne on haaskalintuja.
 
Onko se muuten enemmän puu- vai metallivirveli vai siltä väliltä?
 
".... kivirumpu asettuu soundiltaan metallirummun ja puurummun väliin...."
 
Onko mainos totta?
 
Tykkään vaahteravirvelistä hieman enemmän, kuin metallivirveleistä, niin kiinnostaa. ( Tykkään toki myös Abumatic:ista ja ihan mato-ongesta) :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)