Aihe: Matkakorvausten periminen
1
Diz
18.03.2004 11:31:41
 
 
Miten pikkubändin kannattaa periä noita matkakorvauksia keikkapaikoilta? Oman bändini kohdalta homma on tähän asti toiminut varsin suullisesti, järjestäjälle ollaan annettu kuitteja mm. bensatankkauksista ym.
 
Kirjallinen selvitys olisi varmaan hyvä tehdä mutta minkälainen lappunen siitä tarvitsee tehdä että se on pätevä? Matkareitti, kilometrit, auto sekä henkilömäärä olisi varmasti hyvä käydä ilmi. Tietysti suoritustili ja tilinhaltija.
 
Meillä ei bändin taholta ole mitään toiminimeä vaan toimitaan ihan yksityishenkilöinä, eihän tälläisestä mitään veroja lähde? Ajattelin jos tulevia keikkoja varten teen oikein kunnon lapun jonka sitten luovutan keikkapaikalla järjestäjälle. Toimisiko tälläinen menettely?
http://www.cyanvelvetproject.tk
haist vittu sit
18.03.2004 11:44:32 (muokattu 18.03.2004 11:46:40)
tuota varten meillä on ollut jotain matkalaskukaavakkeita valmiiksi. en nyt tiedä mistä niitä saisi. kuitteja ei ole tarvinnut, kun on menty yleensä ihan virallisten kilometrikorvausten mukaan, eli 38 senttiä/km. veroja ei matkakorvauksista makseta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)