Aihe: Apua, BOSS RC-50 ja GT-10B toisiinsa kiinni?
1
AnttiR
23.07.2010 18:40:15 (muokattu 23.07.2010 18:58:34)
Yksinkertaisimmillaan kytket sillä peruspiuhalla (plugi-plugi) loopperin ulostulosta (output) efektin sisäänmenoon (input). Näin tekemäsi beatbox loopit ja muu materiaali menee efektilaitteeseen. Kuulokkeet kytket efektilaitteen kuulokelähtöön, jos siinä sellainen on. Jos ei ole kuulokelähtöä, kytke efektilaitteen ulostulo johonkin vahvistimeen. Midipiuhat voit tässä vaiheessa vielä unohtaa.
 
Midiä pitkin ei kulje ääni audiosignaalina koskaan. Midiä apuna käyttäen voidaan ohjata syntikoita tai vaikka rumpukoneita soittamaan haluttuja ääniä, mutta ääni ei kulje midikaapelia pitkin. Midin avulla laitteet voivat lähettää monenlaista kontrolliinformaatiota toisilleen. Kuten esim tempo, soundinvaihtokäsky, asetusten muokkaamista jne jne..
 
Rc50 on vallan mainio loopperi! Jos haluat rakentaa lennossa beatboxaamalla rumpukomppeja joihin tulisi erilaisia efektejä yhtäaikaa, alkaa asia menemään monimutkaisemmaksi ja tarvitset siihen vähintäänkin jonkinlaisen pienen mikserin, koska silloin loopperille äänitettävään audioon täytyy sisältyä se efekti. Eli sinun pitäisi saada mikrofoni efektilaitteeseen ja siitä efektoitu ääni loopperille. Sen jälkeen voi vaihtaa efektiin uuden asetuksen ja tehdä uudenlaisen soundin soivan päälle.
 
Toinen vaihtoehto on ohjata loopperin eri ulostuloista eri loopit ja ajaa niitä eri tavoin efektille. Molemmat alkavat kuitenkin olla melko mutkikkaita juttuja jos olet aloittelija systeemin kanssa.
 
Sen sijaan jos haluat efektoida kokonaisuutta esim kaiulla tai muulla efektillä, systeemi toimii helposti alussa mainitsemallani tavalla.
 
AnttiR
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)