Aihe: Putkiradio vahvistinkäyttöön
1 2
-rokkijumala-
09.07.2010 22:11:24
Löysin vintin perukoilta kaksi vanhaa putkiradiota. Toinen on Helkama HR-3D, josta ainakin yhden putken lasikupu rikki (el 84) ja muutakin vikaa saattaa olla. Toinen taasen ASA 697, jossa pari isoa sähköpiuhaa palanut poikki, siis varmaan jonkun sortin oikosulku. Jälkimmäisestä löysin vastaavan näköisen putken kuin helkaman rikkoutuneen, mutta sen tunnuksesta ei saa enempää selville kuin el-kirjaimet. Saanko siis helkamasta toimivan siirtämällä tuon putken vioittuneen tilalle?
Sax-pappa
10.07.2010 09:48:48
-rokkijumala-: Löysin vintin perukoilta kaksi vanhaa putkiradiota. Toinen on Helkama HR-3D, josta ainakin yhden putken lasikupu rikki (el 84) ja muutakin vikaa saattaa olla. Toinen taasen ASA 697, jossa pari isoa sähköpiuhaa palanut poikki, siis varmaan jonkun sortin oikosulku. Jälkimmäisestä löysin vastaavan näköisen putken kuin helkaman rikkoutuneen, mutta sen tunnuksesta ei saa enempää selville kuin el-kirjaimet. Saanko siis helkamasta toimivan siirtämällä tuon putken vioittuneen tilalle?
 
ASA:ssa ei ole EL84 putkea. Siinä on pääteputkena EL41, joten siitä ei korvaavaa tuon rikkoutuneen tilalle löydy.
Sax-pappa
18.07.2010 22:01:37
-rokkijumala-: Noniin
 
Sain nyt uuden putken rikkoutuneen tilalle. En kuitenkaan uskaltaisi heti kytkeä verkkoon joten mitä pitää tarkastaa ennen käyttöönottoa? Yleismittarilla kait jotakin mutta mitä?

Eipä siitä paljoa pysty mittailemaan ennen verkkoon kytkemistä. Tietysti voi tarkastaa ettei verkkojohto ole aivan oikosulussa tai oikarissa runkoon. Tuossahan on sulake sekä verkon ensiöpuolella, että suurjännitteessä tasasuuntaussillan jälkeen. Nuokin voi katsoa, että ovat ehjät ja arvoltaan suht koht oikeat.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)