Aihe: Fractal audio - Axe-FX
1 2 3 4 515 16 17 18 19122 123 124 125 126
ReBeat
10.07.2010 02:19:50
 
 
Alkaa oleen aika tylsää kun kohta niin monella nimimiehellä on toi sama laite vahvistimena. Varmaan jokaisella vielä sama uusin softa aina sisällä. Missä on persoonallinen lähestymistapa enää sitten. Jampat alkaa olemaan kuin jotain matrix-klooneja ja kaikki muna katoaa koko musiikkiteollisuudesta. Vai hä?
Kivijalka
10.07.2010 04:12:34
ReBeat: Alkaa oleen aika tylsää kun kohta niin monella nimimiehellä on toi sama laite vahvistimena. Varmaan jokaisella vielä sama uusin softa aina sisällä. Missä on persoonallinen lähestymistapa enää sitten. Jampat alkaa olemaan kuin jotain matrix-klooneja ja kaikki muna katoaa koko musiikkiteollisuudesta. Vai hä?
 
Kyllähän nimimiehet voisivat tuon Axe-FX:n sisältämät vahvarit ja efektit hommata nytkin sormiaan napsauttamalla "alkuperäisessä muodossaan", mutta kuulostavat silti erilaisilta soittaessaan. Lisäksi heebojen näpit ja niiden erot sekä rajoitteet pitävät touhun varmasti vaihtelevana tulevaisuudessakin. :)
A million miles from nowhere, Dragon Lance burns hot. By the fire of a horse's ghost, a minnow would be lost... Cha-cha-changes... Tits... A fish... A fish with tits. Titty fish.
Frankster
10.07.2010 13:45:38
ReBeat: Alkaa oleen aika tylsää kun kohta niin monella nimimiehellä on toi sama laite vahvistimena. Varmaan jokaisella vielä sama uusin softa aina sisällä. Missä on persoonallinen lähestymistapa enää sitten. Jampat alkaa olemaan kuin jotain matrix-klooneja ja kaikki muna katoaa koko musiikkiteollisuudesta. Vai hä?
 
Kyllä se muna on aina ollut käsissä (pun intented :D) ja soitetuissa nuoteissa, ei siinä minkä läpi ne soitetaan.
Mikko L
14.07.2010 02:17:28
 
 
ReBeat: Alkaa oleen aika tylsää kun kohta niin monella nimimiehellä on toi sama laite vahvistimena. Varmaan jokaisella vielä sama uusin softa aina sisällä. Missä on persoonallinen lähestymistapa enää sitten. Jampat alkaa olemaan kuin jotain matrix-klooneja ja kaikki muna katoaa koko musiikkiteollisuudesta. Vai hä?
 
No eihän se nuin mene ollenkaan. Ensinnäkin jokainen Axe-Fx patch kuulostaa aivan eriltä riippuen kitarasta. (ja soittajasta) Sitten sen lisäksi joka ikinen itse tehty patch ei todellakaan kuulosta samalta ja vahvistinsimulaatioita on kohta jo melkein sata joista jokainen on käyttökelpoinen ja jokaisessa on se 50 eri säätöä mitä voi muuttaa. Tässä on nyt suuremman luokan sekoitus Line6 vahvistimiin. Ei se nyt ole niin että kaikki käyttää sitä yhtä vahvistinmallinnusta ja kuulostaa täsmälleen samalta.
 
Uusin softa on huono asia? Huhhuh... uusimman softan mukana tulee aina joku viisi uutta vahvistinta ja paranneltua simulointia esim. viime kerralla koko presencesäätö pistettiin uusiksi.
 
Muna katoaa musiikkiteollisuudesta? Missä se muna nyt on? :D Ja persoonallinen lähestymistapa vahvistinvalinnassa on kyl meikästä aika tyhmä tapa ilmaista asia. Ottaa nyt kuitenki huomioon sen että Suomen hyllyssä ei oo ku jotain kymmentä eriä vahvisinmerkkiä niin kuinka "persoonallinen" lähestymistapa se sitten on ku pitää valita Marshallin ja Bugeran väliltä? Axen luoma valikoima on melko paljon suurempi.
 
Tässä nyt esimerkkiä mun nauhotuksista: http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=1054252
 
Tuossa on enimmäkseen Mesan vahvistimia ja yksikään soundi ei kuulosta täsmälleen samalta. Siinä on myös vertaus oikean Dual Recton ja Axen Dual recton välillä ja suurin osa arvasi väärin tehtyäni asiasta pollin.
 
Koitan hellän kohteliaasti sanoa ettet tiedä mistä puhut.
Kaiken voi oppia kunhan vaan lopettaa harjoittelemisen.
ReBeat
14.07.2010 03:59:34
 
 
Eiku mua vaan ällöttää se visio minkä näen mielessäni... että joka kotipajassa ja studiossa on kohta Axe-Fx ja sitten hiirikäsi kovana runkataan rapeinta säröä softasta irti ja otetaan kilpakäyttöön ne samat uusimmat hienosäädöt ja erikoisefektit mitkä on tulleet uusimman firmware-päivityksen mukana. Youtube täyttyy esittelyvideoista, joissa on soittaja sekä välkkyvä musta koppa pöydällä. Kaikki nuorisometalli kuulostaa kohta vielä enemmän samalta "studiomasteroidulta" kuin tänä päivänä (jos mahdollista). Säätömahdollisuuksia voi olla tuhat, mutta loppujen lopuksi niistä ruuvataan muutama sama soundi, joissa ei vahingossakaan ole mitään luonnollisen kuuloista kiertoa ym. rohinaa. Ynkkä pudistelis päätään tuollaisen vieressä ja sanois "ei... ei näin". Jos sen naama ilmestyy joskus Axe-Fx sivustolle, niin se on tehnyt sen ihan huumorilla ja nauraa kavereidensa kanssa jossain mökillä kaljoitellessaan. "Some stupid fucking beat-box with all that shit but none of the spirit of live in eighties... but they paid..... yeah, Mike you know how sad that really is...". Missä on muna, kun kitara on piuhalla kiinni superprosessorissa ja soundi menee jonain vitun floating point operaatioina suoraan raidoiksi multi-raituriin? Kyllä jotain on menetetty jo aikaa sitten. Lopun aikoja elellään kun rock-kitarismi on menettämässä kasvot. Aidot vahvistimet on juttu mikä luo ihan eri lailla kokonaisuutta. Rolling Stones ja Axe-FX.... hoho. Olis aika koomista. Mitä nyt oon katellut näitä "kääntymisvideoita", niin aika monessa kyllä rivien välistä saa vielä selvästi kuulla, että puhtaasti käytännöllisyys on syy tuon käyttöön ottamiseen (osa-aikaisesti). Ei soundi ja fiilis. Love'n peace, great great Summer 2010...
Twinkle
14.07.2010 04:46:56
ReBeat: Missä on muna, kun kitara on piuhalla kiinni superprosessorissa ja soundi menee jonain vitun floating point operaatioina suoraan raidoiksi multi-raituriin?
 
Kun kerran kulliin päästiin, niin on tässä valoisakin puoli. Ehkä jopa jossakin välissä ihmisten pitää kasvattaa virtuaalista kikkeliään esittelemällä laitteidensa sijasta vaikka sävellyksiään tai soittoaan.
Terry Pantheras
14.07.2010 10:15:58
Twinkle: Kun kerran kulliin päästiin, niin on tässä valoisakin puoli. Ehkä jopa jossakin välissä ihmisten pitää kasvattaa virtuaalista kikkeliään esittelemällä laitteidensa sijasta vaikka sävellyksiään tai soittoaan.
 
Haha! :D Yes indeed!
MASTEROID ~~ stonerdoomin westlife ~~
ballfish
14.07.2010 16:02:00
Kontiak: Hieman on Peterinkin kamaläjä hoikentunut:
 
http://www.youtube.com/watch?v=Ryx85EM913k
 
Ja silti homma toimii ja kehuja tulee.

 
No mutta, niillä kunnon kamoilla se haluaisi vetää muttei ole varaa roudata =D
"Vaikka ajatus 170 euron pitsasta Simpeleellä, kera omien PA-kamojen, eräänä maanantaina houkuttelee, tämä ilmoitus kuulunee torille." -moderaattori
Kontiak
14.07.2010 23:46:54
ballfish: No mutta, niillä kunnon kamoilla se haluaisi vetää muttei ole varaa roudata =D
 
Juu, ei sanonut hylänneensä entisiä, mutta sanoiko sen vain siksi, että Suhrin kanssa on yhteistyö menossa. ;) Tuntuu vain näinä aikoina, että itse kullakin on hieman "omituisia" sponssisopimuksia:
 
http://www.youtube.com/watch?v=wK94hGI1FZo
 
:D
Twinkle
15.07.2010 06:21:24
ballfish: No mutta, niillä kunnon kamoilla se haluaisi vetää muttei ole varaa roudata =D
 
huomaa myös, että se oli laittanut live-rigiinsä myös sen Polytunen, joka m.netin raadin mielestä on täysi susi. Oli sillä siellä joku line6 myös, mutta sehän on jo valmistajan puolesta täyttää kekkulia vaikken nyt tiedäkään mikä laite se nimenomaan oli.
 
Ymmärtääköhän tuo jätkä noista vehkeistä mitään.
HeavyMachinery
15.07.2010 10:04:46
 
 
Tulevaisuudessa on varmaan sellaisia Specialistejä jotka tienaa rahansa ohjelmoimalla noihin AXE FX:n isoille artisteille heidan halumiaan soundeja jotka imitoi niiden vanhoja rigejä.
Pardy : "Varallisuus on vaan järjestelykysymys"
Shredator
15.07.2010 10:51:18
 
 
ReBeat: Eiku mua vaan ällöttää se visio minkä näen mielessäni...
 
Juurikin näin. Old School kunniaan. Plussan arvoista avautumista! +++
Nomen est omen.
Kivijalka
15.07.2010 11:28:01
HeavyMachinery: Tulevaisuudessa on varmaan sellaisia Specialistejä jotka tienaa rahansa ohjelmoimalla noihin AXE FX:n isoille artisteille heidan halumiaan soundeja jotka imitoi niiden vanhoja rigejä.
 
Hihii, "sound guyn" määritelmä muuttuu aikojen mukana. :P
A million miles from nowhere, Dragon Lance burns hot. By the fire of a horse's ghost, a minnow would be lost... Cha-cha-changes... Tits... A fish... A fish with tits. Titty fish.
HeavyMachinery
15.07.2010 11:35:01
 
 
Kivijalka: Hihii, "sound guyn" määritelmä muuttuu aikojen mukana. :P
 
Todennäkiösesti niille kitara teknikoille ketkä hallitsee noi kamat on hommia tulevaisuudessa.....
Pardy : "Varallisuus on vaan järjestelykysymys"
Grugi
15.07.2010 12:00:41
Ja todennäköisesti moni tulee siirtymään takaisin oikeisiin vahvistimiin.
SDMF
HeavyMachinery
15.07.2010 15:25:07
 
 
Grugi: Ja todennäköisesti moni tulee siirtymään takaisin oikeisiin vahvistimiin.
 
Mulla on vähän sellain fiilis että EI. Syy sihen on korvamonitoroinnin. Ne jotka Käyttää IEM niin tietää miltä se kitara kuulostaa sieltä ja sinne kun ajetaan AXE FX tyylistä kamaa niin se ei ero siellä kuuntelussa on vähäinen.
Pardy : "Varallisuus on vaan järjestelykysymys"
F_Lame
15.07.2010 17:41:39
Twinkle: huomaa myös, että se oli laittanut live-rigiinsä myös sen Polytunen, joka m.netin raadin mielestä on täysi susi. Oli sillä siellä joku line6 myös, mutta sehän on jo valmistajan puolesta täyttää kekkulia vaikken nyt tiedäkään mikä laite se nimenomaan oli.
 
Ymmärtääköhän tuo jätkä noista vehkeistä mitään.

 
Taisi olla tämä se line6-laatikko:
 
http://www.thomann.de/fi/line6_relay_g50.htm
"When they say less is more, that is bullshit. Less is less and more is more. Simple as that." -Yngwie Malmsteen
Kontiak
15.07.2010 19:21:26
Grugi: Ja todennäköisesti moni tulee siirtymään takaisin oikeisiin vahvistimiin.
 
Oikeisiin?
Grugi
15.07.2010 19:40:35
F_Lame: Taisi olla tämä se line6-laatikko:
 
http://www.thomann.de/fi/line6_relay_g50.htm

 
Kyllähän noi toimii, hinnakkaita ovat vaan perkeleet.
SDMF
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)