Aihe: Euroviisuehdokkaat 2011
1 2 3 4 5 6
Atomic Cafe
19.06.2010 18:01:10 (muokattu 19.06.2010 18:08:14)
Ainoa kerta kun Suomi on voittanut Euroviisut tapahtui kansanäänestyksellä ja varmaa on että yksikään ammattilaisraati ei olisi Lordia kisoihin päästänyt. Tässä(kin) asiassa luotan huomattavasti enemmän kansaan kun asiantuntijoihin.
BondakeBunny
19.06.2010 18:04:38
 
 
Minkähän takia näihinkin paskakisoihin on joka vuos suomesta saatava joku? Ihan sama ois antaa olla muutama vuos väliä tai vaikka kokonaan lopettaa tuo pelleily.
Totuus on sitä, mitä minä sanon sen olevan
Jormaz
19.06.2010 18:06:02
Souvarit & Lasse Hoikka (& Jari Isometsä?)
 
Karpaasi on jätkä raju.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
itsy
19.06.2010 18:10:51
kloppis: Laittaisivat vaikka HIMin tai The Rasmuksen sinne, vaikken mikään fani olekkaan! Tai Amoprhis, Disco Ensemble jne.
 
Voisivat muusikonretkut suorittaa kansallisvelvollisuutensa, eivät varmaan edes armeijaa ole ehtineet käymään hippeilyiltään. Presidentiltä voisi lähteä komento kansainvälisen brändäyksen nimissä.
oivoi
Ultrasonido
19.06.2010 18:17:51 (muokattu 19.06.2010 18:21:49)
kloppis: Laittaisivat vaikka HIMin tai The Rasmuksen sinne, vaikken mikään fani olekkaan! Tai Amoprhis, Disco Ensemble jne.
 
No juu Disco Ensemblehän ei kyllä jättäs ketään kylmäks. Epäilen vaan etteivät alennu tai siis ole kiinnostuneita lähtemään Euroviisuihin.
 
Avoimeen kilpailuun 2011 demoja voi lähettää demoja vaan elokuun 2010 loppuun asti, joten keskustelu ei sikäli ainakaan liian aikaista ole, semminkin jos täällä on kiinnostuneita osallistujia.
"Kaikki musiikki on paskaa, ja jazz on ihan paskaa"
Atomic Cafe
19.06.2010 18:25:59 (muokattu 19.06.2010 18:31:46)
Ultrasonido: Avoimeen kilpailuun 2011 demoja voi lähettää demoja vaan elokuun 2010 loppuun asti, joten keskustelu ei sikäli ainakaan liian aikaista ole, semminkin jos täällä on kiinnostuneita osallistujia.
 
Tuo haiskahtaa ihan siltä että itse olet osallistumassa tai vähintäänkin harkitset sitä.
Lennu
19.06.2010 18:27:24
 
 
Atomic Cafe: Tuo haiskahtaa ihan siltä että itse olet osallistumassa tai vähintäänkin harkitset sitä.
 
Täytyy myöntää, että olen.
My life is like an Opel-highway.
Jeszse
19.06.2010 20:10:48
BondakeBunny: Minkähän takia näihinkin paskakisoihin on joka vuos suomesta saatava joku? Ihan sama ois antaa olla muutama vuos väliä tai vaikka kokonaan lopettaa tuo pelleily.
 
Lolpanisin+++. Uskomatonta paskaa koko viisuilu.
Ultrasonido
19.06.2010 23:44:38
No ei ihan niin laimea tapahtuma taidakkaan olla kuin olin ajatellut, kun sentään herättää jotain tunteita. Vielä jos saadaan Suomesta kerrankin oikeasti hyvä artisti ja ennen kaikkea hyvä biisi, niin tapahtuman paskuushan vähenee heti noin 3 prosenttiyksikköä. ;-)
"Kaikki musiikki on paskaa, ja jazz on ihan paskaa"
yellow
21.06.2010 18:27:45
Sepi Kumpulainen, Petri Nygård, Paska, M.A.Numminen. Kyllä lähtee.
Röntgen-Jeesus
21.06.2010 19:53:38 (muokattu 21.06.2010 19:54:03)
 
 
Lähetetään sinne pahvilaatikko jonka sisässä on yltä päältä paskassa oleva muovipussi. Näin pysymme kisojen vaatimalla tasolla, mikä on toki onnistunut aiemminkin umpisurkeita bändejä lähettämällä. Tämä vaan tulisi halvemmaksi ja saisi hyvät naurut.
Rob Halford on homo.
Ultrasonido
21.06.2010 20:05:19 (muokattu 21.06.2010 20:07:14)
Tuli mieleen, et jos tosiaankin joka maa tekstittää toistensa esitysten sanat, niin Absoluuttinen nollapiste voisi olla lyriikoiden puolesta aika kiinnostava. Olis siinä ihmisille jossain Kroatiassa miettimistä, että noinko se oikeesti sano. Musiikillisesti AN tosin on usein aika laimeaa. Toisin kuin tuo pussillinen paskaa-ehdotus.
"Kaikki musiikki on paskaa, ja jazz on ihan paskaa"
StJerky
22.06.2010 09:23:39
yellow: M.A.Numminen
 
Mauri Antero olisi itse asiassa aika hyvä idea. Kielimiehenä voisi laulaa vaikka kaikilla kielillä ja jonkun pisteen vetäisi siitä syystä kaikilta.
mima
22.06.2010 13:44:37
 
 
Ultrasonido: Tuli mieleen, et jos tosiaankin joka maa tekstittää toistensa esitysten sanat, niin Absoluuttinen nollapiste voisi olla lyriikoiden puolesta aika kiinnostava. Olis siinä ihmisille jossain Kroatiassa miettimistä, että noinko se oikeesti sano. Musiikillisesti AN tosin on usein aika laimeaa. Toisin kuin tuo pussillinen paskaa-ehdotus.
 
Hämmästyttävää. Oletko tutustunut yhtyeen tuotantoon kunnolla? Mielestäni Nollapiste on yksi niistä harvoista suomalaisista yhtyeistä, joiden musiikki ei ole laimeaa.
 
Itse aiheeseen: Turisas voisi olla tiukka euroviisuedustaja.
Mitä humbucker sanoi singlecoilille? "Kuis hurisee?"
Ultrasonido
22.06.2010 20:40:33
mima: Hämmästyttävää. Oletko tutustunut yhtyeen tuotantoon kunnolla? Mielestäni Nollapiste on yksi niistä harvoista suomalaisista yhtyeistä, joiden musiikki ei ole laimeaa.
 
Itse aiheeseen: Turisas voisi olla tiukka euroviisuedustaja.

 
Tarkoitin laimealla varmaankin sellaista tiettyä hiukan nasaalia, monotonista ja joskus pitkäveteistä pohjavirettä joka em. yhtyeellä on etenkin lauluosuuksissa, vaikka sanoitukset toimisivatkin. Ei koske kyllä koko tuotantoa ja sointukuluiltaanhan musiikki on jopa progehtavaa toisinaan. Pidän etenkin Soita kotiin, Elvis -tyylisistä reippaammista kappaleista.
 
Uusi tuttavuus tuo Turisas, kun on tuo Viikingiheviskene aika vieras ;-) Kyllähän tuota vois monet äänestää. Tuollainen nostalgiahevi olisi kenties kovaa kamaa Suomen lisäksi esim. Venäjällä ja Espanjassa. Ja larppaajat varmaan ympäri Eurooppaa diggaa. Tosin se Teräsbetoni käyttää vähän samanlaista tematiikkaa, eikä ne nyt niin kauheen hyvin pärjänneet.
"Kaikki musiikki on paskaa, ja jazz on ihan paskaa"
Jormaz
24.06.2010 12:20:54
Ihan sama kuka, kunhan on räiskyvä homo. BB-Nino euroviisuihin. Varma voitto.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
Muovinen
01.09.2010 11:05:25
 
 
Noh, onko kukaan mnettiläinen osallistunut viisuihin avoimen haun kautta? Täällä on paljon puhetta paskakisoista yms. mutta onko kukaan tehnyt elettäkään sen eteen, että kisoihin saatais tarjolle sitä "parempaa musiikkia"?
 
Hakuaikaa oli alunperin elokuun loppuun asti, mutta sitä on nyt pidennetty 8.9. asti, koska YLEn sähköinen hakulomake ei oikein ottanut toimiakseen. Vielä on siis aikaa! ;D
 
Itellähän on biisi lähössä postiin ;)
Herbaliser
01.09.2010 12:49:34
ukko idänmies
01.09.2010 14:54:50 (muokattu 01.09.2010 14:55:19)
Muovinen: Noh, onko kukaan mnettiläinen osallistunut viisuihin avoimen haun kautta? Täällä on paljon puhetta paskakisoista yms. mutta onko kukaan tehnyt elettäkään sen eteen, että kisoihin saatais tarjolle sitä "parempaa musiikkia"?
 
Hakuaikaa oli alunperin elokuun loppuun asti, mutta sitä on nyt pidennetty 8.9. asti, koska YLEn sähköinen hakulomake ei oikein ottanut toimiakseen. Vielä on siis aikaa! ;D
 
Itellähän on biisi lähössä postiin ;)

 
Olen kerran lähettänyt karsintoihin biisini. Ei aiheuttanut jatkotoimenpiteitä.
 
Tänä vuonna piti taas laittaa, mutta jäi tekemättä, syystä jos toisestakin. En muuten tiennyt että hakuaikaa oli pidennetty. Nyt voi taas viikon raapia hiuksia että pitäiskö vai eikö pitäis, pitäiskö vaiko eikö pitäis?
 
Eiköhän siellä Maki Kolehmainen kumppaneineen ole taas kuitenkin semmoisella biisiryppäällä mukana, että muut jäävät rannalle ruikuttamaan. Se hiekkalaatikko on niin pieni, ettei sinne mahdu ulkopuoliset leikkimään, vaikka miten on avoin haku.
Ei elämästä enää edes juovu.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)