Aihe: Euroviisuehdokkaat 2011
1 2 3 4 5 6
Ultrasonido
18.06.2010 11:32:42
No niin on aika miettiä millä Eurooppa valloitetaan seuraavaksi ;-)
 
Laitetaanpa listaa sellaisista uusista tai vanhoista suomalaisista orkestereista, joilla uskomme olevan mahdollisuuksia pärjätä seuraavissa euroviisuissa. Pienet perustelut kanssa.
 
Itse usko että aika olisi kypsä vaihteeksi punk-rock meiningille. Siksi toivonkin että kisoihin osallistuu Haloo Helsinki.
 
Melodista, tarttuvaa, omanlainen saundi, energistä, laulaa suomeksi ja plussana myös se että erottuu siitä geneerisestä eurohutusta ja sisältää riittävästi musiikillista substanssia, joten hirviönaamareitakaan ei tarvita..
 
Ps. Jos haluat keskustella siitä miten ketään ei kiinnosta Euroviisut/ Euroviisut on tarkoitettu vain seksuaalivähemmistöille/Euroviisut mädännyttävät "oikean" musiikkikulttuurin etc. Aloita uusi keskustelu.
"Kaikki musiikki on paskaa, ja jazz on ihan paskaa"
hapan
18.06.2010 12:11:22
Martti Servo.
Exhausted
18.06.2010 12:49:54
 
 
Pintandwefall. Valloittava bändi, suosiota riittää ympäri Eurooppaa, ja ovat kovia Euroviisufaneja.
thescientist
18.06.2010 12:56:05
Jesse.
 
Virhe.
"Cunnilingus and psychiatry brought us to this."
maelstorm
18.06.2010 13:25:10
Exhausted: Pintandwefall. Valloittava bändi, suosiota riittää ympäri Eurooppaa, ja ovat kovia Euroviisufaneja.
 
ei jumalauta.
Siivet.
Atomic Cafe
18.06.2010 14:18:19 (muokattu 18.06.2010 14:49:25)
Ultrasonido: Jos haluat keskustella siitä miten ketään ei kiinnosta Euroviisut/ Euroviisut on tarkoitettu vain seksuaalivähemmistöille/Euroviisut mädännyttävät "oikean" musiikkikulttuurin etc. Aloita uusi keskustelu.
 
Mielenkiintoisin aihe on näköjään rajattu pois vaikka eihän Euroviisuja ole tarkoitettu vain seksuaalivähemmistöille. Euroviisut kiinnostavat myös mummoja jotka haluavat kisoihin Jari Sillanpään koska se on homo ja mukava naapurinpoika.
 
Mutta vakavasti puhuen olen ollut jo pitkään sillä kannalla että ainoa järkevä vaihtoehto on Tarja Turunen jolle joku tekee Nightwish tyylisen biisin. Suomi ei pärjää eurohumpalla, tangolla, (perus)rokilla, punkilla, popilla tai edes huumorijatsilla, se tie on jo kuljettu ja nähty tarpeeksi monta kertaa. Suomi tarvitsee biisin jossa on hevivaikutteita ja se poikkeaa kaikesta muusta niin paljon että se on pakko huomata. Tarja Turusella on nimeä muuallakin kun Suomessa ja jos oopperahevillä pärjää suuressa maailmassa niin sillä pärjää myös Euroviisuissa. Biisinkään ei tarvitse näissä kisoissa olla Holopaisen tasoa, riittää että se on erottuva ja helposti nielaistava.
 
Toinen vaihtoehto on tietysti Nightwish mutta jotenkin voisin kuvitella että niitä ei saa Euroviisuihin edes pakottamalla.
Exhausted
18.06.2010 14:46:45
 
 
maelstorm: ei jumalauta.
 
ei autakaan
Prophet
18.06.2010 16:53:54
Martti Huuhaa Innanen!
Atomic Cafe
18.06.2010 17:32:39
Tällä kannattaisi kokeilla uudestaan koska ensimmäisellä kerralla olimme aikaamme edellä: http://www.youtube.com/watch?v=aHO_mFsR9Eg&feature=related
masterhat
18.06.2010 18:56:32
Exhausted: Pintandwefall. Valloittava bändi, suosiota riittää ympäri Eurooppaa, ja ovat kovia Euroviisufaneja.
 
onks nää nyt sun frendei vai mitä helvettii? karmeeta paskaa ja huonoa vitsiä ihan minkä tahansa lasien läpi katsottuna/katsomatta, joten ennemmin sit stalingrad cowgirls, jos tarvii nuorta mimmienergiaa tonne laittaa.
 
muistan elävästi sen, kuin yks bändiläinen (olisko ollu crazy pint....... ) myi demojaan provinssirockissa joskus ehkä 2005. siin oli x-box biisi ja monta muuta tahattomasti koomista kipaletta. no vitsi väsyi nopsasti, ja lensikin vuorokauden luukutuksen jälkeen törnäväjokeen.
 
mut siit rispektit, et joku näist mimmeist osallistu ylex:n puolmaraton haasteeseen, vaik tää muistaakseni feidaskin sen.
''On moraalitonta antaa tyhmien ihmisten pitää rahansa''
jarkkkk
18.06.2010 22:30:13
Kotiteollisuus. Miks ei?
miten ajetaan grungeparta? -haulikolla. "Neekerit, homopopparit ja muut hipit jamittelevat. hewy äjjät vaan mulkoilevat toisiaan ja virittävät kitaroita kilpaa alemmas." -Jawski
-Lassi-
18.06.2010 23:21:36
Ari Peltonen
Sergei Fallinen
18.06.2010 23:59:59
Atomic Cafe:
Toinen vaihtoehto on tietysti Nightwish mutta jotenkin voisin kuvitella että niitä ei saa Euroviisuihin edes pakottamalla.

 
eikös ne oo kerran jo pyrkinytkin?
Jag
19.06.2010 02:48:01
 
 
masterhat: onks nää nyt sun frendei vai mitä helvettii? karmeeta paskaa ja huonoa vitsiä ihan minkä tahansa lasien läpi katsottuna/katsomatta, joten ennemmin sit stalingrad cowgirls, jos tarvii nuorta mimmienergiaa tonne laittaa.

 
Kyllähän noista Pintandwefall on se raikkaampi ja omaperäisempi. Tietysti musiikkiin voi suhtautua monella eri tapaa. http://www.youtube.com/watch?v=l1L6C1noV48
 
En kyllä itse Pintandwefallia viisuihin lähettäisi.
Ultrasonido
19.06.2010 12:59:29
Tosta Nightwish-ehdotuksesta tulee mieleen, että eikö se tavallaan oo sitä mitä Euroviisut on ollut jo täynnä monta vuotta; eeppistä, teatraalista, sentimentaalista vollotusta. Niin ku sellasta perus euroviisukamaa, missä on lisänä vaan särökitarat yms.
 
On kiva kuulla millasta saundimaailmaa ihmiset Euroviisuihin haluaa. Sitten loppu viimein kuitenkin ratkaisee se onnistunut sävellys, eikä niinkään bändi. Yhdellä biisillähän siellä kilpaillaan.
 
Hauskahan tätä on miettiä, vaikken itsekään kyseistä musiikkitapahtumaa mitenkään vakavasti ota. Omanlaistaan viihdettä silti.
"Kaikki musiikki on paskaa, ja jazz on ihan paskaa"
Atomic Cafe
19.06.2010 16:45:49
Sergei Fallinen: eikös ne oo kerran jo pyrkinytkin?
 
Tuota en muistanutkaan, taisivat tosiaan Tarja Turusen kanssa yrittää joskus kauan sitten.
kloppis
19.06.2010 17:15:20
Laittaisivat vaikka HIMin tai The Rasmuksen sinne, vaikken mikään fani olekkaan! Tai Amoprhis, Disco Ensemble jne.
Little Savage
19.06.2010 17:22:41
Uh ,onpa aikasta miettiä tätä kysymystä. Suomen ongelma euro viisuissa on se että Suomen kansa tykkää sellasesta mikä euroopassa ei lyö läpi. kaikki eppu normaalit sun muut saa unohtaa... Parempi esiintyjä voisi esimerkiksi asiantuntija raadin avulla valikoitua.
ÄÄ TÄKÄ TÄKÄ TÄKÄ TÄÄ. Anna sakkoa saatana.
marleh
19.06.2010 17:55:43
Vuonna 2000 kansahan olisi lähettänyt Nightwishin kisoihin, mutta ammattilaisraati oli toista mieltä:
 
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=8&ag=75&t=373&a=6545
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)