Aihe: Gary Moore ja kelttirockin paluu :D
1 2 3
arppah8
17.06.2010 10:05:50
 
 
Tämä oli hieno uutinen kun vähän aikaa sitten sain asiasta vihiä. Hardrock-Moore on itselleni yksi kovimpia juttuja ikinä ja äijän soittoa on fanitettu siitä asti kun itse kitaraan tartuin joskus 24 vuotta sitten. Toivottavasti biisimatsku ei tule aiheuttamaan pettymystä. Ja hienoa että Neil on saatu mukaan. Odotellaan innolla!
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30.
kvhl
17.06.2010 10:09:57
Sama täällä tosi mukavaa jos tulis ns rock pitoisempi levy ! Odotellaan uutisia!
-Cale
17.06.2010 10:18:55
Mahti homma! Viimeaikojen blues -nypläily ei ole ollut koskaan meikäläisen mieleen, ja olenkin pitkään jo toivonut Mooren palaavan kunnon materiaalin pariin. Hieno juttu että Neilkin on takaisin remmissä!
 
Mitäköhän ne puheet on ettei Moore itse olisi niinkään piitannut aikanaan tuosta hard rock -touhusta, jos kerran mies on nyt jossain määrin palaamassa siihen?
MarkoA
17.06.2010 10:20:40
arppah8: TToivottavasti biisimatsku ei tule aiheuttamaan pettymystä. Ja hienoa että Neil on saatu mukaan. Odotellaan innolla!
 
Suosittelen käymistä youtubessa. Sieltä löytyy käyttäjän frusciantefreak1994 tallentamana (pelkkä ääniraita) kohtuu selkeällä soundilla nuo kolme uutta biisiä. Ihan tarttuvia vetoja mun mielestä. Samaten löytyy Neilin taustalaululla varustettuna Military man, Thunder rising, Blood of Emeralds, Over the hills and far away samaiselta Ruotsin keikalta. Ihan tuntuu homma toimivan. Erityisesti Military man on vähintään yhtä hyvän kuuloinen kuin se on sillä vanhalla 87 live videolla.
Positiivista sen olla pitää!!!
MarkoA
17.06.2010 10:23:33
-Cale:
Mitäköhän ne puheet on ettei Moore itse olisi niinkään piitannut aikanaan tuosta hard rock -touhusta, jos kerran mies on nyt jossain määrin palaamassa siihen?

 
Muistan lukeneeni haastattelun joskus 1990, jolloin Moore kertoi kysyneensä siihen että oli tärkeämpää olla iso tukka ja paljon meikkiä, että kelpas minnekkään. Ja Mooren naamalla...hmm..
 
Ja saahan sitä toki mielipidettään muuttaa. Jos johonkin kyllästyy niin se voi 20 vuoden jälkeen alkaa taas tuntua kivalta?
Positiivista sen olla pitää!!!
BigPapa
17.06.2010 10:24:21 (muokattu 17.06.2010 10:29:31)
 
 
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
arppah8
17.06.2010 10:24:48
 
 
-Cale: Mitäköhän ne puheet on ettei Moore itse olisi niinkään piitannut aikanaan tuosta hard rock -touhusta, jos kerran mies on nyt jossain määrin palaamassa siihen?
 
Niinhän Moore taisi sanoa aikoinaan ettei muka ollut kotonaan tuon hardrockmatskun kanssa. Höpöhöpö :) Ja täytyy käydä tsekkaamassa nuita tuubipätkiä viimeistään kun pääsee töistä kotio.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30.
MarkoA
17.06.2010 10:29:02
BigPapa: Tää oli hienoo aikaa:
 
Sanos muuta. Tuolla Corridors levyllä ja sen aikaisilla live vedoilla Moore ottaa aika paljon irti perus Strato & Marshall yhdistelmästä!
Positiivista sen olla pitää!!!
mrk
17.06.2010 10:42:20
MarkoA: Ja saahan sitä toki mielipidettään muuttaa. Jos johonkin kyllästyy niin se voi 20 vuoden jälkeen alkaa taas tuntua kivalta?
 
Tai jos huomaa kuinka muutkin saman aikakauden hardrock-jäänteet tekevät hyvää tiliä comeback-kiertueillaan...
"Short On Long Term Goals"
Icy-Sun
18.06.2010 14:47:58
Ja Suomeen vielä keikkaa niin on hyvä. Itselleni iskee myös Mooren blues-hommat. Oikeastaan ehkä pikkuisen paremmin, mutta olisihan se hienoa jos keikoilla kuulisi Wild Frontieria ym. Levykin täytynee ostaa.
Beyond here lies nothing...
arppah8
18.06.2010 15:06:51
 
 
Noi A wild one ja Days of heroes kuulostivat ainakin ihan hyvältä. Peukku.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30.
ruusteri
19.06.2010 00:43:25
arppah8: Noi A wild one ja Days of heroes kuulostivat ainakin ihan hyvältä. Peukku.
 
Kyllä vain!
 
Blues-jutut ei ole iskeny mutta 80-luvun Moore on loistavaa kamaa, etenenkin Wild Frontier ja After the War levyt. Nyt vaan samanlaista taas!
"Damn good coffee, and hot!"
StJerky
19.06.2010 11:43:36 (muokattu 19.06.2010 11:44:19)
arppah8: Noi A wild one ja Days of heroes kuulostivat ainakin ihan hyvältä. Peukku.
 
Piisin nimissä haiskahtaa Phil Lynott. Se tietenkin hyvä merkki. Mooren parhaat on aina olleet Thin Lizzy -kopioita. Mistäs nuo löytyy?
arppah8
19.06.2010 11:55:55
 
 
StJerky: Piisin nimissä haiskahtaa Phil Lynott. Se tietenkin hyvä merkki. Mooren parhaat on aina olleet Thin Lizzy -kopioita. Mistäs nuo löytyy?
 
Joo, ellen väärin ymmärtänyt tekstejä niin jälkimmäinen ihan kertoi Philistä suoraan ainakin. Youtubessa nuitten pitäisi olla.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30.
Mad-Mike
19.06.2010 22:25:22
Hienoa hienoa...vaikka pidän myös herran blues-aikakauden levyistä niin kyllä tuo rock kolahtaa enemmän..toivotaan nyt vaan et sais ulos samantasoista musiikkia kuin esim Wild Frontier-lätty on.
-Half Step Down-
Regalis Apertura
20.06.2010 12:22:32
Mooren Sweden Rockin settilista:
 
http://www.setlist.fm/setlist/gary- … val-solvesborg-sweden-63d42617.html
 
Hmm missä Victims Of future? Rockin' Every Night? End Of The World? Wishing Well? Murder In The Skies? Monista muista klassikoista puhumattakaan... Ja pitihän sinne pari bluesbiisiäkin ujuttaa mukaan vaikka hardrock-setistä oli puhe... Pieni pettymys ainakin meikäläiselle tuo setti.
 
PS. Oliko muuten kukaan täältä paikan päällä tsekkaamassa Moorea?
BigPapa
20.06.2010 13:23:45
 
 
Regalis Apertura: Mooren Sweden Rockin settilista:
 
http://www.setlist.fm/setlist/gary- … val-solvesborg-sweden-63d42617.html
 
Hmm missä Wishing Well? Monista muista klassikoista puhumattakaan...

 
Tää on kyllä hieno Free klassikko...
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
Lennu
20.06.2010 16:30:22
 
 
Eb-tuning: Hienoa hienoa...vaikka pidän myös herran blues-aikakauden levyistä
 
Sama homma. Olihan herran panos blues-muzakille suunnilleen yhtä merkittävä, kuin Gutenbergin panos kirjapainoalalle :)
My life is like an Opel-highway.
-Cale
20.06.2010 20:39:36
BigPapa: Tää on kyllä hieno Free klassikko...
 
Minusta tuo ei ole kyllä kovin onnistunut coveri, ainakaan Freen alkuperäiseen verrattuna.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)