Aihe: Sooloskaba 202 äänestys
1
latuska90
22.05.2010 21:11:11 (muokattu 25.05.2010 01:25:21)
 
 
14 osallistujaa, joten 6 pistettä on jaossa.
 
HUOMIO! Äänestysaikaa on jatkettu!
 
Äänestysaikaa ke 26.5.2010 klo 21.00 asti
 
ÄÄNESTYS :
Osallistujat voivat halutessaan kommentoida antamansa pisteet.
Myös muut äänestämiään sooloja kommentoivat voivat äänestää, vaatii kirjautumisen Mnettiin.
 
PISTEET :
Äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
Pisteet voi jakaa niin kuin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa max 3 pistettä. Vain kokonaisia pisteitä saa antaa!
 
ÄÄNESTYSAIKA JA MUUT EHDOT :
Äänestys on voimassa 5 - 7 päivää.
Itseään ei saa äänestää.
Osallistuminen skabaan velvoittaa myös äänestämään.
Jos osallistuja ei äänestä hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa.
 
SOOLOTIEDOSTON NIMEÄMINEN :
Nimeä soolotiedostosi siten, että käyttäjätunnuksesi on siitä selvästi havaittavissa.
 
SOOLOSKABAN KOMMENTIT :
Kaikki äänestysketjuun kuulumattomat kommentit Sooloskabojen jälkipyykki -threadiin, ei äänestyshreadiin.
 
VOITTAJALLE:
Skaban voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
Jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.
 
Nämä säännöt tulee laittaa jokaisen sooloskaban aloitusketjuun.
 
Osallistujat:
 
1. AiGee: http://www.mikseri.net/playsong.php?id=424874
2. latuska90: http://maihinnousu.net/s/7762
3. velsa: http://maihinnousu.net/s/7764
4. tono: http://www.mikseri.net/playsong.php?id=424916
5. gary field: http://maihinnousu.net/s/7767
6. BigPapa: http://maihinnousu.net/s/7774
7. Ekespylly: http://www.mikseri.net/playsong.php?id=425014
8. PepeD: http://maihinnousu.net/s/7783
9. karik: http://www.turnipsi.com/mp3/sooloskaba202-karik.mp3
10. opaa: http://maihinnousu.net/s/7807
11. Uhosakke: http://maihinnousu.net/s/7809
12. Chunga: http://users.tkk.fi/jjjaatin/chunga_Soolokisa202.mp3
13. Krice: http://koti.mbnet.fi/paulkp/guitar/mp3/Krice_soolo202.mp3
14. tahtah: http://www.mikseri.net/playsong.php?id=425294
"Ihminen on sekin akustinen instrumentti, kun sen virittää niin se soi kuin enkeli." - Albert Järvinen
karik
22.05.2010 22:44:37 (muokattu 22.05.2010 23:07:15)
 
 
AiGee: Näppärää soittoa, joka kulkee hyvin ja kertoo tarinansa, jossa on paljon asiaa. Ehkä hivenen liikaakin.
 
latuska90: Alkuosa on ihan ok, hivenen kiireinen kylläkin, mutta paras kohta on B-osassa jossa on makeita vetoja.
 
velsa: Maistelua, nyt ei ole kiire vaan nautitaan jokaisesta nuotista ja joka nuotille annetaan painava merkitys. Maukasta.
 
tono: Aika ufo-soundi joka puskee päälle. Soitossa on kyllä asiaa ja B-osassa on hetkensä mutta toi soundi puskee liikaa päälle.
 
gary field: Soundiltaan hyvin taustaan sopivaa. Soolona soitolta voisi odottaa enemmän purevuutta, nyt se meni hieman taustan värittämiseen. Kitara lauloi tarinaa vasta loppupuolella.
 
BigPapa: Seesteinen soolo, rauhallinen meininki. Loppua kohden tarina tiivistyy.
 
Ekespylly: Alussa mukavaa teemallista maalailua ja loppua kohden rentoa sekä hallittua maukasta soittoa.
 
PepeD: Soundillisesti aika pinnassa. Soitto on ihan ok mutta soolollisesti hieman tylsää, tässä mennään taustan mukana. Itse soolona esitys ei irtoa taustasta.

opaa: Muikea soolo. Soolo kasvaa koko matkan ajan ja tässä on sielua. Tässä on tarinaa ja hyvää sellaista. Tästä minä tykkään.

Uhosakke: Ihan ok. soittoa mutta soolo ei vain noussut taustasta. Jotain terävyyttä tarvittaisiin lisää.
 
Chunga: Mielenkiintoista teemaa alussa, soolona ei kuitenkaan aivan kanna itsessään. Juoni tai kertomus voisi olla mehevämpi.
 
Krice: Jotenkin ujo soolo, plussaa soundeista. Soolona hieman epäröi, ei ota omaa tilaansa vaan menee taustaa värittäen.
 
tahtah: Mukavan eteerinen tunnelma alussa ja B-osassa sielukasta vääntöä.
 
Ja ne pisteet:
 
opaa 2p
Ekespylly 1p
velsa 1p
tahtah 1p
BigPapa 1p
Gary Enfield
23.05.2010 11:22:27
AiGee: Hyvältä kuulostaa, alkupuolen fraasit ehkä vähän tasapitkiä, mutta haitanneeko tuo mitään, tuplauksista tulee erinäisiä 70-luvun akteja mieleen, mutta haitanneeko tuokaan mitään.
latuska90: Hyvin kulkee tämäkin, kivat kuviot, vähän kovia noi fraasien 'reunat', mutta voi tuo olla makuasiakin.
velsa: no tässä on sitä pehmeyttäkin jota yllä hieman kaipasin, hieno veto.
tono: jotenkin eloton soundi mun korviin, soitto ihan jees.
BigPapa: makoisa soundi, hyvin tilaa, väliosan fraasi oli aika pitkä, mutta niin lienee ollut tarkoituskin.
Ekespylly: kaunista, julistavaa ja haikeaa, tulee taas tuo 70-luku mieleen, hieno veto.
PepeD: mukavia kuvioita, pientä kankeutta, soundivalinta hmm, mikä ettei jos kerta niin haluaa.
karik: vähän alas miksattu, mutta kivoja ja osin hienojakin kampijuttuja olin siellä kuulevinani, ihan bueno.
opaa: hieno rauhallinen alku, kiva tarinan kaari ja hyvä feidaus, kitara on turhan pinnassa.
Uhosakke: aika neutraali, soundi ei ihan putoa ja olisin ehkä kaivannut enemmän rytmikkyyttä tai rytmisempiä tauotuksia tai jotain sellaista. En nyt kuitenkaan sanoisi huonoksikaan.
Chunga: sinänsä mielenkiintoisia ja kivoja juttuja, mutta ei musta ihan istunut taustaan, Soundi ihan ok.
Krice: Sama kuin yllä, sinänsä kivaa kitarointia, mutta ei oikein istu taustaan vaan jää lepäilemään sen päälle.
tahtah: Hyvin kulkee, kyseessä ei taaskaan ole mikään täsmäisku meikäläisen makuun, mutta hyvää matskuu ja oivaa soittoa.
 
-----------------------------------------------------------
velsa 2p__- hieno
Ekespylly 2p_- hieno
BigPapa 1p _- alkuosasta
opaa 1p_ - alusta ja lopetuksesta
 
Seitsemäs piste olis menny tahtahille.
Tuomo_
23.05.2010 20:40:16
1p AiGee: Paljon tavaraa mahdutettu tuohon taustaan, ei välttämättä huono idea sinänsä.
latuska90: Bluespohjalta mentiin. Aikas paljon ääniä tässäkin. Ehkä rauhallisuutta kaipaisin enemmän. Tällaiseen ei ole synti soittaa vähemmän.
1p velsa: Rauhallista tarinointia sinänsä taidokkaasti. Aavistuksen verran kaipasin jossain kohden enemmän vääntöä.
tono: Jotain häikkää soundin kanssa, sen verran terävää tavaraa. Mukavia kohtia paikoin. Keskittymistä enemmän ja hyvä tulee.
1p gary field: Rauhallista soittoa ja mukavia riffejä väliin.
1p BigPapa: Selvä teema havaittavissa. Aika paljon myös ääniä B-osassa, toimi kuitenkin asiallisesti.
1p Ekespylly: Persoonallinen riffittely alusta lähtien. Omanlaista soitantaa, hyviä pudotteluja ennen B-osaa ja siitä sujuvasti eteenpäin, tässäkin muutama ääni vähemmän olisi ollut mun makuun.
PepeD: Teemaa kehiteltiin alusta lähtien, vähän hakien. Aina välillä meinäsi lähteä lentoon.
karik: Rauhallista vetoa, soundi jäi aavistuksen taakse. Hyviä paikkoja väliin ja maukkaita sointeja.
1p opaa: Makustelua, persoonallista soittoa. Hyviä venytyksiä. Pidin kyllä, vaikka lopulla tuli mun makuun liikaa ääniä.
Uhosakke: Tässä ei ollut mitään uhoamista, pänvastoin rauhallisesti tarinaa iskettiin, mukavaa mietintää alusta loppuun. Välillä jotkut äänet epätarkkoja.
Chunga: Soundi aika hyvä, en päässyt kiinni teemaan, vaikkakin ideaa siinä oli.
Krice: Rauhallinen teeman kehittely, mukavia sointuotteita välillä. Ehkä tässäkin olisi odottanut jossain kohdin räväkkyyttä.
Eilinen meni jo, huomista en tunne, tänään on aika vetäistä yx blues.
tono
24.05.2010 17:48:10 (muokattu 24.05.2010 17:48:26)
 
 
AiGee Kiva saundi ja mukavan ballaadimainen soolo.
Velsa kivaa rauhallista tarinaa yhtään kiirehtimättä.
BigPapa Melodiaa minun makuuni. :)
Ekespylly yllättävä aloitus mikä oli hyvä, mutta sen jälkeinen soolo oli huippu.
Karik saundi turhan alla mutta värikkäikkäitä ideoita.
Opaa kiva tatsi ja ideoita.
 
Piste per persoona
Käsi kädessä nuotin vieressä...
opaa
24.05.2010 18:29:28
Vesla - Tää oli paras koko joukosta. Hieno soundi, hieno tatsi, hyviä ideoita ja tätä kuuntelee tosi mielellään.
BigPapa - Mukavaa meininkiä, kuuntelee ihan mielellään.
Ekespylly - Hyvää melodiaa! Tatsi jotenkin katosi vähän väliosassa lurituksissa..
Karik - Tykkäsin kun veivasit soinnuilla välissä. Tää oli laid back hyvällä tavalla..
Aigee - Hauska tuplakitarajuttu lopussa! Muutenkin mukava veto, jotenkin tuli Lynyrd Skynyrd mieleen :D
 
Vesla 2p
BigPapa 1p
Ekespylly 1p
Karik 1p
Aigee 1p
latuska90
24.05.2010 18:36:33
 
 
AiGee:
Hyväntuulinen ja pirteä soolo. Ilmeisesti G-mollipentatoninen, jota tässä vedossa vilahti, niin ei kuitenkaan sopinut ihan taustan kanssa yhteen. Jos oltaisiin pysytty loppuun asti duuri- ja molliasteikoissa, niin olis ollut onnistunut veto.
 
velsa:
Kappas, velsaltakin löytyy soittamisen herkkä puoli. Oikein maukasta soittoa kerrassaan. Tunnelma muuttuu juuri oikeanlaiseksi, kun siirrytään mollisointujen ääreen. ++
 
tono:
Soundi menettelee, ei huono eikä hyvä. Täytyy kyllä sanoa, että tämä on tonon yksi parhaimmista sooloista. Suhteellisen hyviä oivalluksia melodian kanssa. Mollisointujenkin aikana korostuu sellainen hyvä ns. soolon purkautuminen tai kliimaksi... vaikea selittää. No mutta, lisää rentoutta, varmuutta ja letkeyttä, niin täähän olis erinomainen.
 
gary field:
Soittoa ilman turhia riskejä, mutta ideoiden kustannuksella. Hakemista on ja myös epävarmuutta.
 
BigPapa:
Tunnelmallista ja elämäntäyteistä soittoa. Loputtomat ideat, niin kuin sanotaan, että "BigPapalta pulppuaa uusia ideoita joka sekunti sillä hetkellä kun sormet koskettavat otelautaa". Näinhän se on. +
 
Ekespylly:
Jaahas, ja teemankaltaisella aloitetaan. Hyvin kulkee. Melodista niin kuin pitääkin. Toimii.
 
PepeD:
Melodista tämäkin ja oikeat äänet löytyy, mutta jotenkin arastelevaa ja lievää hakuammuntaa. Tatsi ehkä vähän liian kevyt mun makuuni.
 
karik:
Jotenkin kaukana tuo skitta. Hyvää perussoittoa. Kampea kuitenkin käytetään omasta mielestäni vähän liian usein ja ei niin hyvissä kohdissa, kuin itse käyttäisin.
 
opaa:
Teknistä osaamista löytyy. Omaperäisiä kuljetuksia. Maukas vibra ja ah noita vireisiä bendejä, erityisesti näitä bendi + nuotteja. No huh huh, täähän on erittäin makeeta soittoa. Lopun huiluäänet kruunas kaiken. +++
 
Uhosakke:
Perussoittoa, mutta ei niin erikoisemmin säväyttävää. Joitain pieniä melodillisia epäloogisuuksia, mutta muuten pysyy soolo kasassa.
 
Chunga:
Jännä soundi. Kuin olisi epävireessä, muutta muuten vireessä... Pientä hakemista. Siedettävällä tavalla erikoisia nuottivalintoja.
 
Krice:
No tällä kertaa soundi on hyvä. Siisti perusveto, mutta mun korviini jotenkin sellasta nyhväyksenomaista soitantaa. "Kuin mummo kutomassa sukkia" -fiilis tulee tästä.
 
tahtah:
Mahtopontinen kaiku soundissa. Diggaan kyllä tosta sun tatsistas, mutta ne mitä olen aiemmin sanonut niin pitävät paikkansa. Bendit tällä kertaa kuitenkin ihan jees.
 
Pisteet:
 
2p - velsa
1p - BigPapa
3p - opaa
"Ihminen on sekin akustinen instrumentti, kun sen virittää niin se soi kuin enkeli." - Albert Järvinen
BigPapa
24.05.2010 20:10:18 (muokattu 24.05.2010 20:10:42)
 
 
2p - latuska90 - Kuunneltu on Light And Darkia Marstion ekalta levyltä, ei huono juttu se.
2p Velsa - Hyvää soundia ja tyyltä ja touchia
2p Opaa - No tässähän oli vekkuli vetely jees, kliinillä soundilla selkeetä hyvää fraseerausta ja hienoi juttui.
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
Chunga
25.05.2010 09:42:34
 
 
Aigee - Southern rock - henkeä. Ekan kierron lopun päällekäisäänitetty fraasi kruunaa!
1p
 
Velsa - rauhallista soittoa. Tykkään.
1p
 
KariK - Vähän löysä taimi, mutta erityisen hienoja äänivalintoja, etenkin "kertosäkeessä"
1p
 
Opaa - Mitä tähän voisi sanoa, paras soolo tässä skabassa. Menee kuuntelemieni sooloskabavetojen top-viiteen kevyesti.
3p
All consept - no content
Uhosakke
25.05.2010 21:10:42
Velsa - Mukava rauhallinen soolo, joka sopi taustaan 2p
Ekespylly - Erottu kivasti joukosta ja vielä hyvällä tavalla. Alku parhautta ja loppukin hyvä 2p
Opaa - Hyvää tatsia ja paljo kivaa 1p
Tahtah - hyvää soittoa ja kiva tatsi! 1p
Krice
26.05.2010 18:58:15
 
 
2p: Velsa
2p: Tahtah
2p: Latuska90
 
Huonotasoinen kisa oli.
latuska90
26.05.2010 21:00:36
 
 
Ja kohta tulokset.
"Ihminen on sekin akustinen instrumentti, kun sen virittää niin se soi kuin enkeli." - Albert Järvinen
latuska90
26.05.2010 21:26:34
 
 
Tämänkertaisen skaban ylivoimainen voittaja on opaa! Onneksi olkoon!
 
opaa - 16p
Ekespylly - 8p
BigPapa - 7p
tahtah - 5p
latuska90 - 4p
karik - 3p
gary field - 1p
tono - 0p
Uhosakke - 0p
Chunga - 0p
Krice - 0p
 
He eivät äänestäneet:
 
(AiGee - 4p)
(velsa - 18p)
(PepeD - 0p)
"Ihminen on sekin akustinen instrumentti, kun sen virittää niin se soi kuin enkeli." - Albert Järvinen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)