Aihe: Blaze Bailey
1 2 3 4 5 6 7
adrianman
26.01.2010 18:50:53
Tulispa se uus levy jo. Klipit on niin mainioita että hyvää kamaa on tulossa.
Deathrace King
26.01.2010 23:56:04
 
 
Vekkuli1981: Kotisivujen kautta saa uutta lättyä vielä tilattua nimmareiden kera, mutta tarkan euron vartijalle lohkee tuosta naurettavan halvalla:
http://www.play.com/Music/CD/4-/130 … 429/Promise-And-Terror/Product.html

 
Ai tää ilmestyy jo ihan kohta :) Pari klikkausta ja tilattu on. Ja halavalla!
"Don't stress with it, THRASH WITH IT!!!" www.myspace.com/thrashcreation
Invader666
12.02.2010 02:51:11
Kävin eilen hakemassa paikallisesta levykaupasta oman kopioni kun kuulin että olivat levyä samana päivänä saaneet valikoimiin. Odotukset olivat todella korkealla loistavan edellis-täyspitkän takia mutta ei tarvinnut pettyä! Promise and Terror menikin läpi sitten neljä kertaa peräjälkeen illan aikana.
 
Oma tuntuma levystä on, että kyseessä on sekä tyylillisesti että, mikä parasta, laadullisesti suora jatke The Man Who Would Not Dielle. Pelin henki on edelleen melodinen, murskaavan raskas ja tumma heavy metal. Bändi on hioutunut hienosti yhteen tolkuttoman keikkamäärän ansiosta ja homma sujuu.
 
Luonteeltaan levy vaikuttaisi olevan hieman vaikeammin avautuva kuin edeltäjänsä. Biisit toimivat heti ensi kuuntelusta lähtien hyvin mutta jollakin tavalla tiedostaa että nämä tulevat toimivaan vielä paremmin ajan saatossa kuuntelujen lisääntyessä.
Watching the Night Sky naulaa Blazen nykykunnon aika sanattomaksi vetävällä tavalla. Kyseinen kappale oli ensimmäinen kuulemani Promise and Terrorilta ja pidän sitä levyn parhaana vetona. Katotaan muuttuuko mieli kun ehtii syventyä paremmin.
 
Joo eli tuli tsekattua muutamaan otteeseen minkäluontoinen levy on kyseessä ja kyllä tässä vaan Blazen uskollista kannattajaa alkaa väkisinkin hymyilyttää. Kovat paukut bändillä nyt. Up the Blaze!
 
Odotellessa toukokuuta jolloin maailman kovin jätkä palaa taas Suomeen tarjoamaan headbangaaville paskiaisille ainutlaatuisen kokemuksen parhaasta A-luokan heavy metalista.
 

 
(np. The X Factor by the MIGHTY MAIDEN)
Vekkuli1981
13.02.2010 11:57:12
Hyvä on kyllä levy, mutta ei omasta mielestäni ainakaan tässä vaiheessa kilpaile The Man Who Would Not Dien kanssa.
 
Tuonkin levyn monet biisit saivat kyllä lisäpontta vimmatuista livevedoista, joten ehkä on parempi esittää lopullisia arvioita vasta toukokuussa :)
Vekkuli1981
10.03.2010 18:09:31
Blaze ja Larry haastateltavina Bruce Dickinsonin Friday Rock Show:ssa
http://blazefans.pl/media/ciekawost … e-i-larry-wywiad-u-bruce-dickinsona
MegaMan
10.03.2010 18:12:39
Blaze ja Larry haastateltavina Bruce Dickinsonin Friday Rock Show:ssa
 
Miltähän kyseinen tilanne on mahtanut herroista tuntua? :)
Minä juon kossua!!!
Rhapa
10.03.2010 20:08:48
Vekkuli1981: Blaze ja Larry haastateltavina Bruce Dickinsonin Friday Rock Show:ssa
http://blazefans.pl/media/ciekawost … e-i-larry-wywiad-u-bruce-dickinsona

 
Onko tuossa Brucea lainkaan?
gigity gigity
Oan
10.03.2010 21:33:00
Rhapa: Onko tuossa Brucea lainkaan?
 
Ei. Pätkä 2: "We've hijacked his show!"
"I asked for a peppermint, I asked for her to get one."
Vekkuli1981
11.03.2010 14:53:35
Ei tosiaan ole Brucea siis tällä kertaa.
 
MegaMan: Miltähän kyseinen tilanne on mahtanut herroista tuntua? :)
 
Tuskinpa tuo kummoiselta. Blazehan oli siis jo viime vuonna (voi löytyä linkki vielä jostain) tuolla The Man Who Would Not Die-levyn tiimoilta Brucen haastateltavana, Bruce hehkutti levyn taivaisiin (aiheesta). Eipä taida noiden kahden välillä mitään keskinäistä toraa olla, vaikka Blaze julmetun pettynyt aikoinaan taatusti olikin monon kuvasta takamuksessa.
Vekkuli1981
30.03.2010 19:20:31
Tulipa nyt viimenin lukaistua läpi At the End of the Day-kirja. Velttoilin tosiaan tilauksen kanssa niin kauan että ehti myydä painos loppuun ja tarvi oottaa, että sain kaverilta lainaan.
 
Pääosin erittäin mielenkiintoinen näin bändiä lähemmin seuranneelle, sisältäen myös nipun hauskoja anekdootteja - kuten Blazelta odottaa sopiikin. Loppua kohti menee silti vähän turhan jankkaavaksi "käytiin siellä, soitettiin" jne. tyylisen toiston takia. Oon lukenut parempia, mutta niin myös huonompia historiikkeja, ehkä tämä nipin napin sinne parhainpaan kolmannekseen kuitenkin kapuaa. Joitain juttuja olisi voinut ruotia syvempääkin, plussaa sen sijaan muidenkin bändin jäsenten historian huolellisesta käsittelystä.
 
Ihan (kerta)lukemisen arvoinen mielestäni kuitenkin käytännössä kenellä tahansa: Mitä kirjasta päällimmäisenä jää käteen on Blazen julmettu omistautuminen hommalleen, en esim. itse tiennyt miehen mm. panttailleen taloaan, jotta saisi levyn tehtyä. Hauskojen tarinoiden lisäksi esiin nousevat myös bisnekseen liittyvät kusetukset. En tiedä sitten liittyykö noihin vai musahommissa usein merkittävään tuuriin, ettei esim. debyyttisoolo Silicon Messiah ole noteerattu suuren yleisön klassikkona, kuten materiaali edellyttäisi.
 
Silläkin uhalla, että menee hehkutuksen puolelle niin tuo Blazen draivi, päättäväisyys ja omistautuminen kyllä välittyy sivuilta varsin mainiosti. Debbie-jakson lukeminen oli hieman surullista, mutta senkin jälkeen mies tarttui mieluummin musiikkiin kuin pulloon. En oikein usko, että bändistä on nykyaikana aivan jäähallien täyttäjäksi, mutta isompaa suosiota se ansaitsi. Toisaalta alle 2000 ihmisen mestoissa soittavan bändin ei minusta edes tarvisi liian isoksi nousta - kovimmillaan livenä se on juuri pienemmissä paikoissa. Ja Blaze kyllä osaa keulakuvana pommittaa niin, että montaa kilpailijaa en keksi (Henry Rollins?) - vaikka yleisöä olisi 200 eikä 20 000 :)
Vekkuli1981
29.04.2010 10:40:07 (muokattu 29.04.2010 10:51:00)
http://www.imperiumi.net/index.php?act=compos&id=102"
 
Tuolla onnetar arpoo live-CD:eitä ja keikkalippuja. Osallistukaahan.
 
...Ja nähdään keikoilla!
 
Edit, katohan tuo olikin näemmä CD-formaatissa, samasta keikastahan on myös DVD.
www.myspace.com/caughtinthebetween
Elbura
29.04.2010 23:55:19
Blaze on kyllä ihan turhaan parjattu laulaja. Jätkä vetää helvetin hyvin Maidenin aikasen tuotantonsa ja jopa Brucenkin biisit livenä. Fakta on että Bruce ja Blaze painii ihan eri korkeuksilla, ei laadussa vaan nuoteissa. Voin kuvitella sen 90-luvun ehkä jopa kauhunsekaiset fiilikset vanhoilla Maidendiggareilla. Jätkälle oli varmasti ihan helvetin vaikeeta löytää fanien arvostus Brucen ja Paulin jälkeen. Yritti kuitenkin täysiä, arvostan.
 
En oo soolokamaa kuunnellu, mutta Wolfsbanen tuotannosta tykkään ja isosti. Todella kovaa laulantaa Blazelta, tykkään siitä pienestä DLR -meiningistä mikä äänestä kuuluu tohon aikaan.
Musta Arkipyhä
30.04.2010 09:18:10 (muokattu 30.04.2010 09:43:15)
Elbura: Blaze on kyllä ihan turhaan parjattu laulaja. Jätkä vetää helvetin hyvin Maidenin aikasen tuotantonsa ja jopa Brucenkin biisit livenä. Fakta on että Bruce ja Blaze painii ihan eri korkeuksilla, ei laadussa vaan nuoteissa.
 
Tämänpä vuoksi miehen tulkinnat Brucen aikaisesta Maidenista eivät mielestäni toimineet.Mutta Blazen ongelma oli myös nyanssien puute, liika epävireisyys ja liika monotonisuus.Toisaalta myös sovituspuoli tökkii Blazen aikaisella Maidenilla ja tämä tuskin on Blazen vika.
 
Mutta mikäli todella oli niin ,että Doogie White oli se vaihtoehto Blazelle Maidenin keulille niin en voi ymmärtää Harris & Co:n valintaa.White on laulajana muutamaakin kertaluokkaa kovempi ammattilainen.
 
Noilla Blazen oman bändinkin studiolätyillä olisi kyllä mielestäni tilaa laulujen tuottamiselle.Ehkä joku tähän hommaan pätevä kaveri saisi tuon monotonisuuden vähemmälle.Soolomatskuaan mies tosin vetää paremmin kuin Maidenia ja kaverin loistava ja ainutlaatuinen asenne ja tinkimättömyys toki korvaa paljon - etenkin livetilanteessa.
"I'm a free spirit baby - olen ilmainen väkevä alkoholijuoma,vauva"
adrianman
06.05.2010 19:44:53
Turun keikka lähestyy. Saas nähdä millainen on settilista. Paljon ainakin uudelta levyltä on kamaa viime keikoilla ollut.
JIRPPI
06.05.2010 21:02:02
Ihan hyväähän tää on, vaikka en oikeen tykkääkkään Blazen Iron Maidenin kanssa tekemistä levyistä. Iron Maidenissa vaan mun mielestä kuuluu olla Bruce. Ihan hyvältähän tää Blazen sooloprojekti tosiaan kuulostaa joo...
Vekkuli1981
11.05.2010 01:19:00
Vielä viimeinen muistutus tällekkin puolen, eli tällä viikolla räjähtää kun yksi aikamme intensiivisimmistä livepumpuista näyttää taas nuoremmille -ja miksei vanhemmillekkin- miten siellä lavalla kuuluu käyttäytyä.
 
Ke 12.5. Oulu, Teatria
To 13.5. Tampere, Klubi
Pe 14.5. Turku, Klubi
La 15.5. Helsinki, Dantes Highlight
Su 16.5. Lappeenranta, Totem

Alaikäisille pahoittelut, keikat K18.
 
Tuolta keikkapuolelta löytää tarkemmat infot.
www.myspace.com/caughtinthebetween
Nytph
13.05.2010 14:58:23 (muokattu 13.05.2010 15:00:34)
kupteri: Suosittelen vahvasti että kannattaa mennä paikalle kattomaan. Maidenin ajalta tuli The Clansman (ihan helkkarin hyvin vedettynä), Man On The Edge (henk.koht. suosikki Blaze-ajalta) ja Futureal.
 
Hienoa, että keikka oli hyvä. Toivottavasti Blaze on tänäänkin vedossa, kun itse suuntaan paikalle. :) Eikö Lord of the Fliesia tullut? Se on yksi Blazen vetämistä Maiden-lemppareistani.
 
EDIT: Niin ja siis sen verran, että ihmettelin vain kun olin lukevinani kiertueen settilistaa, ja siellä LotF mainittiin.
"The sun is the same in the relative way, but you're older - shorter of breath and one day closer to death."
kupteri
13.05.2010 19:25:09
 
 
Luulisin että oisin muistanu jos LOTF ois tullu. Biisejä oli kyllä paljon. Ehkä tuo oli jätetty Oulusta pois.
Vekkuli1981
14.05.2010 14:32:55
Blaze Bayley ei ole mikään Iron Maiden (harhar), settien kestot ja biisit saattavat vaihdella hyvinkin paljon iltojen välillä. Perussetti on sellanen 1h 45min, pisimmät lähenee kolmea tuntia :) Nyt tosin on tuuraava rumpali kehissä, joten variaatioita ei kai ihan julmetusti kuitenkaan tiedossa.
 
Mutta...Ei helvetti. En varmaan ikinä lakkaa hämmästelemästä kuinka kova bändi Blaze Bayley on livenä!
 
Kaikki bändit veti hyvin, yleisö vaan ylläripylläri lämpeni vasta Blazeen. Nyt Flare se saatanan Steel Redeemer mukaan settiin, viimestään lauantain helsingin keikalle!
 
Blaze valitteli vähän kun näillä kahdella ekalla keikalla oli annettu venueiden puolesta noin "lyhyt" soittoaika. Lohduttelin, että Turussa tuskin on kauheasti rajoituksia tolle ja Helsingissä saa soittaa vaikka 3h 30min jos haluaa ;)
 
Merchi alkaa väheneneen uhkaavasti, paljon tuotteita loppuunmyyty. Saa nähdä onko Lappeenrannassa paljoakaan jäljellä.
 
Promise and Terrorin biisit sytty kovempiin liekkeihin livenä, kuten olettaa sopikin. Madness and Sorrow, Voices From the Past, City of Bones, Blood and Belief, The Man Who Would Not Die ja Kill and Destroy varmaan kovimmat vedot eilen itselle. Paljon vanhempaa jäi kaipaamaan, mutta tuskin itelle piisaisi tuo kolme ja puoli tuntiakaan :D
www.myspace.com/caughtinthebetween
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)