Aihe: sanat: Älä ajattele (harmaita ajatuksia)
1
someone-else
02.05.2010 11:49:13
 
 
*riffi*
 
A
On leikki aika lopettaa, Sinun aika on periksi antaa. Syntisi kaikki kantaa. Saapunut on syys. Suurin menetys on vaikutus, valta käsistä haihtunut. Raivoat takana kalterien, vihaat kaikkea.
 
*riffi*

B
Älä ajattele, älä ajattele niitä. Vaikka ne pitää sinut järjissäs.
Älä ajattele, älä ajattele niitä. Vaikka ne pitää sinut hengissä.
 
A
Vihaan sinua, vaikka viha on haihtunut. Vihan tilalle on kyynisyys vaihtunut. Silmät puhki, niitä enää tarvitse. Viholliset voittanut on. Yksi askel ja kuolema varma, välissä on vain kalteri harmaa, silti mielisi epäröi (älä ajattele niitä)
 
*riffi*
 
B
Älä ajattele, älä ajattele niitä. Vaikka ne pitää sinut pystyssä.
Älä ajattele, älä ajattele niitä. Vaikka ne pitää sinut, pitää sinut, pitää sinut luonani mun.
 
C
(älä ajattele harmaita ajatuksia) Älä! (älä edes mieti) Eiiii! Eii! Eiii!(vieläkö mietit?)
Aargh! (mikä pitää sinut pystyssä?) *Huutoa*
 
*soolo*
 
*riffi*
 
B2
Älä ajattele, älä ajattele niitä. vaikka ne pitää sinut järjissäs
Älä ajattele, älä ajattele niitä. vaikka ne pitää sinut hengissä
Älä ajattele, älä ajattele niitä. Vaikka ne pitää sinut pystyssä
Älä ajattele, älä ajattele niitä. Vaikka ne pitää sinut pitää sinut, pitää sinut luonani mun.
 
*riffi* fade out-->
great now you really broke it
Sergei Fallinen
06.05.2010 12:18:28 (muokattu 06.05.2010 12:19:13)
musta olis parempi jos ei kerrottais mitä ei saa ajatella. Mut kai tää näinkin menettelee,
 
paha sanoa miten tää kohta toimis käytännössä, voihan se tuoda just sen verran jotain lisää mitä tää tarvii tai sit vaan kuulostaa hölmöltä:
 
someone-else:
C
(älä ajattele harmaita ajatuksia) Älä! (älä edes mieti) Eiiii! Eii! Eiii!(vieläkö mietit?)
Aargh! (mikä pitää sinut pystyssä?) *Huutoa*
oo-p
07.05.2010 01:11:24
 
 
Sergei Fallinen: musta olis parempi jos ei kerrottais mitä ei saa ajatella. Mut kai tää näinkin menettelee,
 
paha sanoa miten tää kohta toimis käytännössä, voihan se tuoda just sen verran jotain lisää mitä tää tarvii tai sit vaan kuulostaa hölmöltä:
 
C
(älä ajattele harmaita ajatuksia) Älä! (älä edes mieti) Eiiii! Eii! Eiii!(vieläkö mietit?)
Aargh! (mikä pitää sinut pystyssä?) *Huutoa*

 
Tuo sama kohta, ehkä nimenomaan ainakin tekstuaalisessa muodossa, tökkäsi silmään ja sai vähän hymyilemäänkin.. Mutta audiona voi toki toimia.
 
..en nyt oikein osaa kauheasti sanoa. Oletko kirjoittanut paljonkin aiemmin vai onko tämä ensimmäisiä tekstejäsi? Pikainen haku ei ainakaan tuottanut lyriikkapuolelta enempää tuloksia. Pistähän lisää tekstiä näytille niin saa vähän kokonaiskuvaa :)
 
..Tässä on kyllä paljon sellaista, hmm, ehkä nuoruuden vimmaa(?). Itse kirjoitin aikoinaan paljon samantyylistä tekstiä, tai ainakin minulla oli joku tuollainen aggressiivinen kausi joskus varhaisempina aikoina.
 
Ensimmäisenä vinkkinä ehkä sen verran, että jotta teksti olisi helpommin luettava ja visuaalisesti toimivampi, niin kannattaa nuo säkeistöt jakaa vähän eri tavalla. Nyt ne ovat vain yksi pitkä rivi, ainakin A-osissa.
'
Esim:
On leikki aika lopettaa,
Sinun aika on periksi antaa.
Syntisi kaikki kantaa.
Saapunut on syys
 
Suurin menetys on vaikutus,
valta käsistä haihtunut.
Raivoat takana kalterien,
vihaat kaikkea.
Tällöin teksti on helpompi lukea ja rytmittää, ja samalla toki sisäistää ja ymmärtää.
 
Nyt oli vähän sekava välillä, että aivan kympillä en vielä saanut tekstistä kiinni, mutta kyllä siinä on kuitenkin pointtia ja potentiaalikin. Jatkahan kirjoittamista! :)
Terve, ja kiitos kaloista! ..Delay, missä viivyt?!
soihtu55
09.05.2010 11:26:30
(älä ajattele harmaita ajatuksia) Älä! (älä edes mieti) Eiiii! Eii! Eiii!(vieläkö mietit?)
Aargh! (mikä pitää sinut pystyssä?) *Huutoa*
 
Pidin tästä lauseesta, ois jännä kuulla tämä laulettuna, muuten en päässyt kiinni
tähän tekstiin lainkaan. Voi kyllä johtua flunssasta, tai sitten ei.
 
Pidän paljon runouden ja laululyriikan uskaliaasta ja uudelaisesta yhdistämisestä,
sekä riimien rikkomisesta, mutta tätä tekstiä en oikein osaa sijoittaa kumpaankaan.
Toisaalta, tämä voi olla juuri niitä yllätystekstejä, jotka elävätkin kun niihin tulee musiikki, koskaan ei voi tietää. Se yllätyksellisyys onkin laululyriikan paras puoli.
musikkin ja sanojen yhteinen suvisoitto!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)