Aihe: Mitkä kielet ym. Presari-Squieriin?
1
PenaL
29.04.2010 15:42:28
Ostin paikallisesta divarista suunnilleen soittamattoman Squierin, todennäköisesti samanlainen kuin tuo:
 
http://www.thomann.de/fi/fender_squire_p_bass.ht
 
Aika "tukossa" se on, mutta alkoi aueta, kun soittelin sillä. Kitaraa olen soittanut enemmänkin ja kauemmankin, bassoa vähemmän. Tekisi mieli laitella sitä sen verran kuntoon kuin kohtuurahalla saa. Kaula on ihan OK, pitää vähän ehkä säätää kaularautaa ja hienovirittäää kun saa uudet kielet hankituksi. Itse kukuin tietty yrittää "rakentaa" mieleisekseen. Tässä pari kysymystä:
 
-mitkä ja minkälaiset kielet tuohon kannattaa vaihtaa, jos haluaa sointiin paitsi atakkia, myös pitkää ja "paksua" sustainia tarvittaessa?
 
-onko yleensä Precisionin ja Jazzbasson soinneissa paljon eroa sustainin kannalta, eli onko presari paljon tumpumpi tässä suhteessa? Toki Presarista lähtee aikas paksut äänet tarvittessa, mutta saako siitä pitkiä, hillittyjä, matalia, urkupedaalimaisia ääniä samaan tapaan? Oletettavasti tuolla Presarin Jazzbasson takamikillä saa aika samanlaiset honotukset kuin Jazzbassolla? Tai onko käsitykseni kuinka "metsässä"?
 
-minkälaisessa maineessa nuo ensiasennusmikit on tuossa FENDER SQUIER P-BASS SPECIALissa? ,eli kannattaako noita vaihtaa esim. joihinkin Seymor Duncaneihin? Mun mielestä tuossa nuo soundin tovat ihan ok, mutta mitääsanomattomat ja vähän ohuet. Samoin virittimet toimivat, mutta ovat vähän vetelät.
 
Jos tuon avaa, niin samalla voisi vaihtaa tuon pleksin, käykö nuo Thomanin Presari-pleksit suoraan ao. bassoon ruuvin, mikin yms reikien kannalta? Ja ovatko Serymor-Duncanit mikit samankokoiset kuin nuo orkkikset?
 
Tarkoitukseni ei ole alkaa ammattibasistiksi, sen kun räplään, soittelen ehkä joitakin bassoraitoja tunnareihin, eräässä bluesryhmässä bassoa, toisessa tanssimusiikkia yms. Kuorossa olen laulanut bassoa, joten nuo bassolinjat ovat tätäkin kautta tuttuja. Tai eihän sitä tiedä, kun basso on soittimena jotenkin kiva ja käy lapaseen luontevasti. Voihan sitten joskus ostaa "oikeankin" basson, jos alkaa kiinnostaa vielä enemmän.
 
Hyvää Vappua yms. -Pentti
J.Nikkanen
29.04.2010 20:34:06
PenaL: Ostin paikallisesta divarista suunnilleen soittamattoman Squierin, todennäköisesti samanlainen......
 
Moro!
 
-Basson kielet on kyllä kovin henkilökohtainen asia, mutta joku perusvarma vaihtoehto olisi Daddarion EXL setti tai Ernie Ballin setti.
 
-Presarin ja Jazzin sointierot noissa halpiksissa vaihtelee suunnattomasti, vaikea yleistää noissa, saattaa nyrkkisäännöt heittää niissä ihan päälaelleen. Fenderin saundeista (ja muutamista muistakin merkkipassoista) on kirjoitettu tänne moneen kertaan. Kokeileppa hakua...
 
-Orkkismikkejä ei noissa kovin korkealle arvosteta (ei arvosteta välttämättä lain). Duncanit, Dimarziot tai fenderin mikit about 70 euroo tai ylöspäin / kpl. Tarvikemikit menee helpolla/heittämällä paikalleen.
 
-Jep, tallamikki antaa lisää mahdollisuuksia saundeihin. Tuo terävyyttä, metallisuutta. Noh, soitin kiinni vahvistimeen ja testaa. Eroa on onko tallamikki käytössä vai ei.
 
-Pleksi about 25 egee tarvike, 50-60 egee Fender. Ei välttämättä täysin yhteensopiva.
 
-Virittimet n. 60 euroa ehkä, schaller
 
TÄRKEÄÄ!! Toi sun basso saattaa olla tommosenaan jo aivan niin hyvä kuin se vaan voi olla. Ei välttämättä modaamalla parane. Soitat tommosenaan ja sillä hyvä, korjaat vasta sitten kun jotain on rikki. Itse satsaisin tuossa varmaan nauhojen hiontaan (saattaa olla päin persettä jo tehtaalta lähtiessään, ei halpiksia paljoa viimeistellä) jonka jälkeen uudet kielet, kaularaudan ja intonaation säätö ja sillä hyvä. Sen verran kurkkaisin että sähköt on edes välttävästi kolvattu ja maadoitus pelaa kunnolla. Ehkä jakin vaihto. SOITTOA!!!!
 
Ja joo, hyvää vappua sinnekkin!
 
-Jarno
Jo pentatoninen duuriasteikko sai sormeni pahasti solmuun.
okabass
29.04.2010 21:11:49 (muokattu 29.04.2010 21:12:42)
Olisin paljolti samaa mieltä edellisten kanssa. Säädätä kannel mahdollisimman hyvään soittokuntoon ammattimiehellä (kielet, nauhojen hionta, kaularaudan säätö, satulan urien, mikkien, tallapalojen sopiva korkeus ja ihan rimpulaosat vaihtoon ). Kun soittimen mahdollinen huonous alkaa rasittamaan, niin vaihda parempaan.
In porto perse vitulus est. Käännös: "Satamassa on vasikka".
BassoSisko
29.04.2010 22:17:33
Oma hyvin suppea havaintoni on että on se basso sitten presari tai jazz, niin halpisversiossa ainakin mikit (varmaan muutakin) on aina sen verta heikompi laatuiset että mikä tahansa vähänkään laadukkaampi basso hakkaa sen halpis soittimen soundissa.
 
Toisaalta jos löysit halvalla soittimen, niin toki sitä kannattaa käyttää edes jonkin aikaa. Ehtii ne rahat tuhlata myöhemminkin.
Jos ei minusta ole mitään hyötyä, on minusta sitäkin enemmän iloa.
Rantsula
04.05.2010 16:20:17
Itellä on presari skuju jossa duncanin mikit vaihettu ensimmäisen omistajan toimesta. On muuten ihan eri kuulonen peli soittaa kuin perus affinity. Mutta paremmat mikit maksaa n.70€ niin mielestäni kannattaa ko. sijoitus vaikkei se montaa kymppiä kepin myyntihintaa nosta. MNTorilta voi myös löytyä asiallisia mikkejä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)