Aihe: Kitarakaappi laadusta tinkimättä
1 2 3
Neponen
15.04.2010 23:51:42
 
 
Mites tää rantasauna?
Antti1
15.04.2010 23:52:46
Neponen: Mites tää rantasauna?
 
Ampegin bassokaappi kitaralle? Noh... Niin...
"Jazz is just a series of mistakes without the 'oops'" - Nigel Tufnel
Icy-Sun
15.04.2010 23:58:58
Antti1: Ampegin bassokaappi kitaralle? Noh... Niin...
 
Heh, oli muutes hauska huomata, kun soitin kitaralla vanhaa Super bassia marsun oman 8x10:n kanssa ja ei ollut paskempi soundi sillä bassokaapillakaan.
ReBeat
16.04.2010 00:06:26
 
 
Olis kyllä siisti joku 8 x 12" torni esim. Celestion Blue elementeillä. Varmana hieno soundi, kokeilematta.
Antti1
16.04.2010 00:08:14
ReBeat: Olis kyllä siisti joku 8 x 12" torni esim. Celestion Blue elementeillä. Varmana hieno soundi, kokeilematta.
 
Hommaat sellasen Mursun jostain itselles. Voi vaan maksaa muutaman lantin, mutta siinäpähän sitten olis.
"Jazz is just a series of mistakes without the 'oops'" - Nigel Tufnel
Neponen
16.04.2010 00:12:25
 
 
Antti1: Ampegin bassokaappi kitaralle? Noh... Niin...
 
No eikö muka rantasauna-termiä voi käyttää isoista kitarakaapeista? ^o)
Antti1
16.04.2010 00:14:22
Neponen: No eikö muka rantasauna-termiä voi käyttää isoista kitarakaapeista? ^o)
 
Ei, rantis on yksi ainoa kaappi ja sen valmistaa Ampeg. ;)
 
Ihan tosi.
"Jazz is just a series of mistakes without the 'oops'" - Nigel Tufnel
Swan
16.04.2010 00:15:31
Mä ehkä kannattaisin tota 16x12-kaappia:
 
http://www.guitarworkshoponline.com/images/namm/namm05_006.jpg
Antti1
16.04.2010 00:17:21 (muokattu 16.04.2010 00:20:05)
Swan: Mä ehkä kannattaisin tota 16x12-kaappia:
 
http://www.guitarworkshoponline.com/images/namm/namm05_006.jpg

 
Niin tää ketju olikin kitarakaappi koosta tinkimättä? :)
 
Seuraava looginen askel on tietty Wall of Sound. Jotai tämmöttisii: http://guitarforworship.files.wordp … 2/grateful-dead-wall-of-sound-1.jpg
 
E: Lisää http://i485.photobucket.com/albums/ … 16/SkyDawg_photos/19731130_0942.jpg
"Jazz is just a series of mistakes without the 'oops'" - Nigel Tufnel
Neponen
16.04.2010 00:19:33
 
 
Antti1: Ei, rantis on yksi ainoa kaappi ja sen valmistaa Ampeg. ;)
 
Ihan tosi.

 
Point taken.
rtepeg
16.04.2010 10:35:48
Itselläni on viritelty Orangen 2x12-kaappi (takaa suljettu). Ei varmaankaan ns. über-kaappi by definition, mutta laatikko on tukevaa tekoa ja elementeiksi vaihdoin Celestionin alnico Goldit. Nuppina on Orange.
 
Järjettömän tästä tekee se, että elementit maksoivat suurinpiirtein sen, mitä kaappi alkuperäisillä V30:llä. Järkevän taas se, että saundi toimii, niin pienellä kuin isoillakin volyymeillä; no, paremmin juuri niillä isoilla. Noista Goldeistahan on joskus sanottu, että olisivat enempi avoimen kaapin elementit, mutta Orangessa vaikuttaisi tuo laatikko olevan juuri sopivasti tarpeeksi iso.
 
Itse pidän sellaisesta miedommasta säröstä ja laadukkaista kliineistä. Tähän tämä kaappi tuo hyvää erottelua ja sopivasti lämpöä. Havaittavissa on myös sopivaa pehmeyttä (tai "löysyyttä") kovemmalla höyryllä, vaikka kaikki pysyykin ns. kasassa. Säröpuolella käytän sellaista kovaa ajetun VOXin tyyppistä säröä tai sitten saggaavaa tweed-tyyppistä (pedaaleina BJF:n EGDM ja HBOD) ja puhtaissa usein haluan tukevaa keskialuetta eikä liikaa yläkihinöitä vaan "sparklea". Tässä nupin ja kaapin kombinaatio juuri onnistuukin ja mitään häiritseviä piikkejä ei ole.
 
Siksi kaappi on minun makuuni über (hintakin oli minulle ihan riittävän über...).
 
Vertailukohtana minulla oli aikanaan Framus V30:llä ja sitten testasin AC30:stä Celestionin Blue-kaiuttimilla. Orangessani on tukevampi saundi.
 
P
T.InTone
16.04.2010 11:08:32
Tästähän heräsi keskustelua jo ihan mukavasti...noi on kyl ihan uskomattomia karpaaseja tommoset "Wall of sound"-kaapit, tulis hankinnalle hintaa kun joutuis ensinnäkin purkamaan yhden seinän treenikseltä et saa hirviön sisään ja ulos...ja tarvis olla hyvä kaveri Pekka Niskan kanssa. ;O) Tai sit samas paketis sais tulla kaappi sekä Bronto Skylift...
 
Ottaen huomioon että kitarakaappi on vain iso ontto loota puusta ilman jakosuotimia tai mitään, on high-end kaapin hakeminen vähän samaa kuin etsisi tonnin hintaista takkia kirpputorilta. Jos löytyy, sinua on kusetettu.
 
Tämä oli ehkä yks tärkeimmistä pointeista jota hain. Varsinkin, kun korkeamman tason kaapeissa ei yksinkertaisesti enää speksien mukaan muutu mikään muu kuin hintalappu ja logo, niin missä hintaluokassa raja menee? Taitaa joku ~1300 € olla maksimi, mitä mä näitä olen katsellut. Ja oman kaapin teko, se saa jäädä tekemättä koska sit mä uppoan niin syvälle suohon et ylöspääsyä ei ole...
 
Ja soundipolitiikka, kyllähän se niin on että pääasiassa metallia mä veivaan. Eli säröä hakeutuu saundiin käytännössä aina. Mut terveitä puhtaita mä haen myös, ja sen takia terveitä että ne kestää efektejä myöskin. Semmosen olen tässä aikojen saatossa huomannu et vain harvoista purkeista saan ulos miellyttävää säröä, jotenkin ne kaikki tuottaa jotenkin liian...tiheää säröä. Mä olen tykästynyt enemmän sellaseen...väljään säröön, semmoseen mis on sopivasti kolinaa, se antaa samal paremman erottelun saundiin. Onpas vaikeaa selittää sanoin. ;O) Eli musta tuntuu et vahvistimen antama oma särö on se mikä miellyttää mua parhaiten.
 
Mut takas kaappeihin, seuraavanlaiset on pistäny silmään, listataan vaikka T-kaupasta:
 
ENGL E412VS-BK = http://www.thomann.de/fi/engl_e412vsbk.htm (Tällä on tullut yks keikka soitettua, ja tarvis testata uudestaan koska tästä en oikein minkäänlaista kuvaa saanut...tuli liikaa tavaraa pöydästä.)
 
DIEZEL 412FC VINTAGE 30 = http://www.thomann.de/fi/diezel_412fc_vintage_30.htm (Tästähän on myös rear-loaded-versio, mikä mahtaa olla erona saundiin jos mikään? Elementtien vaihto tietysti toisessa helpompi, ja hinta sama. Ja minkähän takia en löydä kirveelläkään tietoja käytetyistä puumateriaaleista? KVG ei nyt jotenkin toimi...)
 
ORANGE PPC412 SLOPE BLACK = http://www.thomann.de/fi/orange_ppc412_slope_black.htm (Jostain syystä tää himottaa mua ihan perhanasti, onkohan se vaan toi porno ulkonäkö? Tästä olen kuullut paljon hyvää, joten se nousee kokeilulistalla korkealle.)
 
LABOGA 412A PREMIUM CABINET V30/16OHM = http://www.thomann.de/fi/laboga_412a_premium_cabinet_v30_16ohm.htm
 
MESA BOOGIE ROADKING 412 SLANT = http://www.thomann.de/fi/mesa_boogie_roadking_412_slant.htm (Tässähän olis kiintoisaa noi kahdet eri elementit, mitenkähän toimivat yhteen...)
 
MESA BOOGIE 4X12"SL STILETTO = http://www.thomann.de/fi/mesa_boogie_4x12sl_stiletto.htm (Ja tässä on taas ne perus V30:set.)
 
RIVERA K412T BLACK = http://www.thomann.de/fi/rivera_k412t_black_gitarrenbox.htm (Kuvan versio näyttää muuten aika nukkavierulta...;O) Tämäkin herättää suurta kiinnostusta.)
 
Tässähän suurin osa on tiedostetusti V30-kaappeja, koska se nyt vaan tuntuu olevan valtavirtaelementti, onkohan se sit hyvä vai paha...veikkaan jälkimmäistä.
 
Jos on kokemuksia tai mielipiteitä näistä, niin kehään vaan!
"Älkää ampuko kitaristia jos kappale ei miellytä. Se voi silti olla nuottien mukaan soitettu."
jussimus
16.04.2010 11:19:19
T.InTone: Tässähän suurin osa on tiedostetusti V30-kaappeja, koska se nyt vaan tuntuu olevan valtavirtaelementti, onkohan se sit hyvä vai paha...veikkaan jälkimmäistä.
 
Sanoisin että eipä niitä V30:siä turhaan laiteta valmiiksi noihin kaappeihin. Omien kokemuksieni mukaan V30 on elementtinä helvetin hyvä lähtökohta, joka sopii lähestulkoon mihin tahansa musaan minkä tahansa vahvarin kanssa. Varsinkin jos V30:n kaverina käyttää jotain hieman toisenlaista elementtiä kuten G12H:ta tai G12T-75:ta, niin ei voi mennä pahasti metsään.
T.InTone
16.04.2010 11:22:49
Noi Celestionin Goldit herätti nyt uudelleen kiinnostuksen, mä olen noihin törmännyt aikaisemminkin. Jos tuijotetaan erheellisesti tota taajuuskäppyrää, niin siltä vaikuttais et Goldit tarjoaa tosiaan tukevampaa saundia, ja jos toi yläpään piikkikin tasoittuu ajan myötä löystyessä niin...jäljelle jää silti muhkumpi saundi (positiivisessa mielessä) kuin vintagella.
 
Mut näissä Goldeissa on sama juttu kun mä olen törmänny kitaramikeissä, mistäs löydät lootan joka on varustettu noilla? No tietysti täältä jäseniltä...mut muuten ostat, asennat, toteat et toimi itsellä tai ei. ;O)
"Älkää ampuko kitaristia jos kappale ei miellytä. Se voi silti olla nuottien mukaan soitettu."
T.InTone
16.04.2010 11:26:40
jussimus: Sanoisin että eipä niitä V30:siä turhaan laiteta valmiiksi noihin kaappeihin. Omien kokemuksieni mukaan V30 on elementtinä helvetin hyvä lähtökohta, joka sopii lähestulkoon mihin tahansa musaan minkä tahansa vahvarin kanssa. Varsinkin jos V30:n kaverina käyttää jotain hieman toisenlaista elementtiä kuten G12H:ta tai G12T-75:ta, niin ei voi mennä pahasti metsään.
 
Mun järkeily on tässä samaa luokkaa. Eli todennäköisesti valinta osuu V30-kaappiin, ja siitä modaamaan jos tahdoo jotain lisää. Mut voi virveli, jos vois jättää sen modaamisen tekemättä, se on niin loputon suo.......been there, done that.
"Älkää ampuko kitaristia jos kappale ei miellytä. Se voi silti olla nuottien mukaan soitettu."
jussimus
16.04.2010 11:36:13
T.InTone: Mun järkeily on tässä samaa luokkaa. Eli todennäköisesti valinta osuu V30-kaappiin, ja siitä modaamaan jos tahdoo jotain lisää. Mut voi virveli, jos vois jättää sen modaamisen tekemättä, se on niin loputon suo.......been there, done that.
 
Mä näkisin että sä stressaat nyt turhan paljon tätä kaappiasiaa. Oikeesti, kaappiasia on kitarakamarumbassa se helpoin osatekijä. Hommaat vaan jonkun telkänpöntön mikä miellyttää silmää, ja varustat sen vaik V30 + G12H-yhdistelmällä, ei voi mennä pieleen. Case closed.
 
Vahvaripolitiikka ja kitarat ovatkin sitten sellainen suo josta monet eivät pääse koskaan pois...eli ei ton kaappiasian takia kannata vielä jalkojaan sinne suohon upottaa ;)
Neponen
16.04.2010 11:44:38
 
 
1. Jämptiä puuta, ei lastulevyä
2. Riittävän hyvät elementit omaan makuun
3. Joku logo siihen kaapin kylkeen, jotta saa niitä imagopisteitä
 
Eiks sen pitäisi olla näin yksinkertaista? :D
Dropped C
16.04.2010 12:02:00 (muokattu 16.04.2010 12:02:44)
4x15" vihreä Matamp. Komia ainakin on. Ja painoa sen vaatimattomat ~100kg. Roudarin unelma. Rantikset jää kakkoseks.
 
http://noakkatoi.free.fr/imagesblog2005/OM_2.jpg
 
Tossa tosin bassonsoittajalla käytössä, mutta eiköhän sellasen saa myös kitaraelementeillä, kun tilaa.
jussimus
16.04.2010 12:25:00
Neponen: 1. Hyvää puuta, niin hyvää puuta
2. Riittävän hyvät elementit omaan makuun
3. Joku logo siihen kaapin kylkeen, jotta saa niitä imagopisteitä
 
Eiks sen pitäisi olla näin yksinkertaista? :D

 
Korjasin tuota listaa hieman :)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)