Aihe: Nylonkielisestä Landolasta mikitetty teräskielinen
1
A_rtsi
13.04.2010 14:43:21
Moro,
 
Mulla tuossa nurkassa makaa nylonkielinen Landola (jossa kyllä teräskielet ollu jo jonkin aikaa). Ajattelin tehdä siitä teräskielisen (eli tallan laittaa uusiks) ja laittaa jonkinlaisen mikinkin. Virityskoneiston laitan kanssa uusiks, eiköös niitä löydy ihan teräskielisellekin samalla rakenteella (eli tapit menee läpi lavan, eikä nouse lavasta ylös).
 
Syy tällaiseen projektiin on yksinkertaisesti se, että oon koittanu löytää yhtä mukavaa soitettavaa kuin toi vanha rähjä, mut ei vaan tunnu löytyvän. Ja onhan sillä jo jonkinlaista tunnearvookin. Kaikki omat biisit on sävelletty ja sovitettu sillä.
 
Kysymykseni kuulukin, että miltä kuulostaa? Kokeneemmat soitintyypit vois vähän kertoo, että onko toi ensinkään mahdollista ja jos on niin mistä kannatais aloittaa.
 
Hifi-korvia en omista, joten jos jonkun mielestä tuosta ei soundillisesti voi tulla täydellistä niin sitä en kyllä etsikään. Kunhan sais vahvistettua tallan, virityskoneiston ja asennettua mikin, that's it.
varakeef
13.04.2010 15:06:31
Kuulostaa huonolta idealta:
1. Nylonkielten jännitys on vähäinen verrattuna teräskielten vetoon.
2. Nylonkielisissä kitaroissa ei ole kaularautaa vastustamassa tätä voimaa
3. Teräskielet tulevat tämän vuoksi vääntämään kaulan kovinkin notkolle, ellei nyt sitä ennen talla irtoa tai kansi halkea.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)