Aihe: 7-kielistä
1 2 3 4 5 6
Kivijalka
07.04.2010 14:21:12
Onko siitä mitään tietoutta, onko tuo itämainen Floyd Rose laadultaan huonompi kuin Schaller? Alkuperämaassa ei ainakaan meikäläiselle ole mitään vikaa, jos vire pysyy halutulla tavalla.
A million miles from nowhere, Dragon Lance burns hot. By the fire of a horse's ghost, a minnow would be lost... Cha-cha-changes... Tits... A fish... A fish with tits. Titty fish.
Evergrey
07.04.2010 18:57:45 (muokattu 07.04.2010 18:58:45)
 
 
Kivijalka: Onko siitä mitään tietoutta, onko tuo itämainen Floyd Rose laadultaan huonompi kuin Schaller? Alkuperämaassa ei ainakaan meikäläiselle ole mitään vikaa, jos vire pysyy halutulla tavalla.
 
Schaller on paras eli on huonompi. Pinnotteen/maalin alta paljastuu kuparin väristä todella pehmeää metallia. Mulla tuo yksi kolmesta pitää vireen ok. Tiedä sitten olisiko nuo 2 muuta pitäneet vaikkei niitä olisi jo tehtaalla rääkättykään. Tosin koko totuus selviää vasta kun tuo pinnoite on rapissut veitsistä kokonaan. Ja käsittääkseni pinnotteista tuo musta maali on paras. Muut ilmeisesti lohkeilee epätasaisemmin ja tekee lovia veitsiin tms mikä aiheuttaa vireongelmia.
Juicy
07.04.2010 19:24:57
 
 
Mulla ei ole toistaiseksi ollut mitään ongelmia FRT:n kanssa, ihan yhtä hyvä on kuin tuo OFR:kin.
 
Mut nyt puhuu mies, jolla on kenties Suomen ainut moitteetta toiminut Bugera. =)
Juicylle jallua juotetaan, sairasauton paareilla kannetaan. Ei Juicy-boyn maksa kauaa kestä, Vaseliinia jaettukyrpae roloem. -Räbbänä
Raist
07.04.2010 20:49:52
Evergrey: Oletko virittänyt mittarilla vireeseen sitten daivannut kielet löysäksi, tsekannut mittarilla ja sama kun kampi nostettu ääriasentoon? Korvakuuloa ei lasketa koska se vaihtelee.
 
Kuulostaa vähän perse edellä puuhun kiipeämiseltä. Sama kun sitä oireetonta Bugeraa luukuttas täydellä päätekuormalla kuus tuntia putkeen ja sit ihmettelis että ei Bugera kestä, ihme on, on ihme.
 
Jos ei ole ongelmia, niin miks niitä pitää keksiä? Kielen ominaisuudet muuttuvat venytettäessä, vire muuttuu, parhaillakin kitaroilla, vaikka sitä ei kuulisi.
Juicy
07.04.2010 20:54:24 (muokattu 07.04.2010 20:55:10)
 
 
Evergrey: Oletko virittänyt mittarilla vireeseen sitten daivannut kielet löysäksi, tsekannut mittarilla ja sama kun kampi nostettu ääriasentoon? Korvakuuloa ei lasketa koska se vaihtelee.
 
Onko tässä jokin kompa? Jos daivaan kielet, eihän ne tietenkään voi olla samassa vireessä kuin kammen ollessa ääriasennossa? Eikä niitä kieliä kovin helposti saa edes soimaan jos ihan pohjaan asti daivaa... Tarkoitat varmaan, että:
 
Tarkistus-->daivaus-->palautus-->tarkistus? Ja sama ylöspäin kampeamalla?
 
Siinä tapauksessa: Kyllä, täsmälleen palautuu vireeseen. Sama toiseen suuntaan, mittarina sekä pc:n vst-pohjainen plugari että TC Polytune. Kielinä Elixirit.
 
Erittäin jämäkkä vireenpito muutenkin tuolla FRT:llä, ei pahemmin jää edes huojumaan tarkistettaessa. Se nyt tietysti riippuu kielien paskaisuudesta, ja muistakin säädöistä... Suorastaan hämmentävän helppo oli saada vireeseen noilla tuoreilla Elixireillä.
 
Toki siinä ei ole vielä kovin montaa kielisettiä kerennyt olemaan, ja mulla ei ole tapana jatkuvasti floikkaa repiä.
Juicylle jallua juotetaan, sairasauton paareilla kannetaan. Ei Juicy-boyn maksa kauaa kestä, Vaseliinia jaettukyrpae roloem. -Räbbänä
Evergrey
07.04.2010 21:00:28 (muokattu 07.04.2010 21:02:17)
 
 
Raist: Kuulostaa vähän perse edellä puuhun kiipeämiseltä. Sama kun sitä oireetonta Bugeraa luukuttas täydellä päätekuormalla kuus tuntia putkeen ja sit ihmettelis että ei Bugera kestä, ihme on, on ihme.
 
Jos ei ole ongelmia, niin miks niitä pitää keksiä? Kielen ominaisuudet muuttuvat venytettäessä, vire muuttuu, parhaillakin kitaroilla, vaikka sitä ei kuulisi.

 
No joo en nyt tiedä kannattaako tuohon edes vastata mutta jotkut haluaa testata pitääkö kitaransa vireen vai ei. Toiset ei?
Evergrey
07.04.2010 21:05:09
 
 
Juicy: Onko tässä jokin kompa? Jos daivaan kielet, eihän ne tietenkään voi olla samassa vireessä kuin kammen ollessa ääriasennossa? Eikä niitä kieliä kovin helposti saa edes soimaan jos ihan pohjaan asti daivaa... Tarkoitat varmaan, että:
 
Tarkistus-->daivaus-->palautus-->tarkistus? Ja sama ylöspäin kampeamalla?
 
Siinä tapauksessa: Kyllä, täsmälleen palautuu vireeseen. Sama toiseen suuntaan, mittarina sekä pc:n vst-pohjainen plugari että TC Polytune. Kielinä Elixirit.
 
Erittäin jämäkkä vireenpito muutenkin tuolla FRT:llä, ei pahemmin jää edes huojumaan tarkistettaessa. Se nyt tietysti riippuu kielien paskaisuudesta, ja muistakin säädöistä... Suorastaan hämmentävän helppo oli saada vireeseen noilla tuoreilla Elixireillä.
 
Toki siinä ei ole vielä kovin montaa kielisettiä kerennyt olemaan, ja mulla ei ole tapana jatkuvasti floikkaa repiä.

 
Oletan että jokainen tajusi idean.
Juicy
07.04.2010 21:12:23 (muokattu 07.04.2010 21:14:27)
 
 
Evergrey: Oletan että jokainen tajusi idean.
 
Joo, mä vain aloin jossain vaiheessa tarkemmin lukemaan lainattua tekstiä, ja aloin epäilemään että puhutaanko me samasta asiasta... Joutui sitten senkin mahdollisuuden ottamaan huomioon tuossa vastauksessa.
 
Sattuuhan noita, ihte kullekin.
Juicylle jallua juotetaan, sairasauton paareilla kannetaan. Ei Juicy-boyn maksa kauaa kestä, Vaseliinia jaettukyrpae roloem. -Räbbänä
Raist
08.04.2010 13:36:25
Evergrey: No joo en nyt tiedä kannattaako tuohon edes vastata mutta jotkut haluaa testata pitääkö kitaransa vireen vai ei. Toiset ei?
 
Nii. Kyllä noi Karvisen Sperzelit vireen pitää aika hyvin, ei oo tarvinnu virittää kieltenvaihdon jälkeen. :) En oo testannut löysäämällä vireeseen laskua enkä monen sävelaskeleen bendejä, mutta ihan hyvin vaikuttas toimivan. Tiiä sitten, toiset tykkää soittamisesta ja toiset sukeltamisesta.
Evergrey
08.04.2010 21:04:25
 
 
Raist: Nii. Kyllä noi Karvisen Sperzelit vireen pitää aika hyvin, ei oo tarvinnu virittää kieltenvaihdon jälkeen. :) En oo testannut löysäämällä vireeseen laskua enkä monen sävelaskeleen bendejä, mutta ihan hyvin vaikuttas toimivan. Tiiä sitten, toiset tykkää soittamisesta ja toiset sukeltamisesta.
 
Jotkut tykkää molemmista. Jopa samaan aikaan.
junnnu
08.04.2010 21:12:22
Evergrey: Jotkut tykkää molemmista. Jopa samaan aikaan.
 
Sitte kannatanee hommata akryylikitara aluminikaulalla, kun vesi on kovin huono yhdistelmä... Sitä paitti eiks veden alla sustain kärsi?
 
:P
"Raha ei tuo onnea, mutta mielummin itken Jaguaarissa kuin bussissa"
Raist
09.04.2010 14:25:57
junnnu: Sitte kannatanee hommata akryylikitara aluminikaulalla, kun vesi on kovin huono yhdistelmä... Sitä paitti eiks veden alla sustain kärsi?
 
:P

 
Mut on varmasti märkä saundi.
Nakk1
01.06.2010 09:26:06
Ajattelin vain kertoa, että jos joku muu suunnittelee tuon SC-607B:n hommaamista uutena, niin kannattaa varautua TODELLA pitkään odottamiseen. Itse tilasin omani tammi-helmikuun vaihteessa ja vielä tässä odotellaan. Joko minulla on todella huonoa tuuria tai sitten kitarat on aika kiven alla... Ihan näin varoituksena vain.
spacemonkeyevolution
01.06.2010 10:14:24
Nakk1: Ajattelin vain kertoa, että jos joku muu suunnittelee tuon SC-607B:n hommaamista uutena, niin kannattaa varautua TODELLA pitkään odottamiseen.
 
Taitaa olla niin, että tekeevät vain tilauksesta noita tehtaalla. Ikävää notta ei myyjä tiennyt/infonnut asiaa, sillä ainakin jo reilun vuoden asia tällä tavalla ja tuskin se on toiseen suuntaan muuttunut. Itselle povailtiin semmoista 3kk-6kk odotus aikaa 608b:n kohdalla, jätin sitten väliin.
Mr. Speed
01.06.2010 11:22:41
spacemonkeyevolution: Taitaa olla niin, että tekeevät vain tilauksesta noita tehtaalla. Ikävää notta ei myyjä tiennyt/infonnut asiaa, sillä ainakin jo reilun vuoden asia tällä tavalla ja tuskin se on toiseen suuntaan muuttunut. Itselle povailtiin semmoista 3kk-6kk odotus aikaa 608b:n kohdalla, jätin sitten väliin.
 
Mä tiedän yhden ESP Stef-B8:n jos kunnollinen kitara kiinnostaa ;)
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen.
SpeedGovernor
30.01.2011 20:41:54
Nostampa ylös kunnen jaksanu tonne torillekkaan laittaa. Elikkä olisiko joku kiinnostunu/halukas lainaamaan tai vuokraamaan viikoksi pariksi jotain jämäseiskaansa. Tietäisi vähän kannattaako edes lähteä kyseisenlaista kitaraa tilailemaan. Liikkeeseen testailemaan meneminen EI houkuttele.
 
Asun p-haagassa helsingissä ja olen aikuinen ihminen :)
TTV
30.01.2011 21:39:39
SpeedGovernor: Nostampa ylös kunnen jaksanu tonne torillekkaan laittaa. Elikkä olisiko joku kiinnostunu/halukas lainaamaan tai vuokraamaan viikoksi pariksi jotain jämäseiskaansa. Tietäisi vähän kannattaako edes lähteä kyseisenlaista kitaraa tilailemaan. Liikkeeseen testailemaan meneminen EI houkuttele.
 
Asun p-haagassa helsingissä ja olen aikuinen ihminen :)

 
Minkälaista seiskaa olit ajatellu, niitä on kuitenkin aika monenlaisia ja yhden perusteella ei kovin vahvaa mielipidettä kannata muodostaa? Voithan tilata myös Thomannilta ja lähettää kuluitta takaisin 30 päivän sisällä, jos et jostain syystä tykkää.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
SpeedGovernor
30.01.2011 21:51:36
Lähinnä ihan miltä se tuntuu ja soundaa yksi kieli enemmän. Eli tarviinko sittenkään :D
Harris
30.01.2011 22:02:54 (muokattu 30.01.2011 22:04:44)
Se on niin kiinni kaulasta, bodyn muodosta, tallasta... Omistin joskus Jacksonin seiskan, ja sen jälkeen vannoin etten ikinä hommaa seiskaa, enkä ylimääräistä kietlä tarvitse. Kokeilin Ibanezin kelluvatallaista seiskaa ja rakastuin...
 
Jos et kauppaan halua lähteä testaamaan, on se Thomanilta tilaaminen ja palauttaminen hyvä vaihtoehto. Heiman kun rohkaistut, mene vaikka Levytukkuun testaamaan. Siellä on mielestäni hyvä kattaus Iban seiskoja halvoista Indoista Jaappanian huippuihin. Mut joo, kannattaa kokeilla mahdollisemman montaa eri valmistajan seiskaa. Siitä joko diggaa, tai ei.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)