Aihe: Biisejä, joissa on instrumentaali kertosäkeistö?
1 2 3
thescientist
31.03.2010 17:04:07
MGMT:n Time to Pretend, mikäli kertosäkeenä pidetään sitä tididiidiidiididi-synajuttua.
"Cunnilingus and psychiatry brought us to this."
sub zero
31.03.2010 17:18:04
skip jamesin special rider blues (ainakin 1931 levytys, en ole kuullut muita)
en ole kännissä, en elä huumeessa, kirjoitan vaan viestini kovassa kuumeessa / rölötysketjut ovat mulle aika vaikeita, aina ei voi aavistaa moderaattorin aikeita
Aivokalvo
31.03.2010 17:20:04
Niin ja miksei Final Countdown:kin.
Whack Follol De Rah!
sub zero
31.03.2010 17:20:57 (muokattu 31.03.2010 17:21:04)
zxcv ei mitään
en ole kännissä, en elä huumeessa, kirjoitan vaan viestini kovassa kuumeessa / rölötysketjut ovat mulle aika vaikeita, aina ei voi aavistaa moderaattorin aikeita
Johannes_t
31.03.2010 22:28:02
 
 
Aivokalvo: Eipä muuten pidä paikkaansa. Sana säe tarkoittaa joko lyhyttä runon osaa tai lyhyttä sävelkuviota. Usea säe muodostaa sitten joko tekstillisen tai musiikillisen säkeistön. Näin ollen instrumentaalinkin biisin toistuva huipentuma-osa on nimeltään kertosäkeistö.
 
Eikä tuo kertosäkeistöllinen rakenne nyt mikään kovin uusi ole. Tuskin täällä kukaan kuuntelee musiikkia ajalta ennen kertosäkeistöjä. Etenkin brittiläisissä keskiaikaisissa virsissä on melkein poikkeuksetta kertosäe, samoin sikäläisessä kansanmusiikissa. Ja vaikkapa vanhoissa eurooppalaisissa juomalauluissa. Jostain kuitenkin muistelen lukeneeni, että esim. Kiinassa on kertsejä aina vieroksuttu, kuten myös kaikkia muitakin toistuvia rakenteita. Mutta kuitenkin hyvin suuri vanhastakin musiikista mikä on näihin päiviin asti säilynyt, on ollut kertosäkeistöihin pohjautuvaa.

 
Toki säkeistöllä viitataan pop-musiikissa kappaleen osaan, mutta kertosäkeen saadaksesi tarvitset sanoituksen. Kertosäkeistö rakentuu sanoista ja melodiasta.
 
Ihan tätä meidän pop-musiikkia, jossa aiemmin biisit tehtiin esim. AAA- ja AABA-muotoon, tarkoitin. Kertsivetoinen tyyli astui valtaan vasta 60-luvulla. (Ja toki kertsittömiä hittejä on tehty vaikka kuinka ja paljon tuon jälkeenkin).
 
Mutta ehkä tää meni mun osalta saivarteluksi, ei topikin sisältö sanaston vuoksi muuksi muutu.
Aivokalvo
01.04.2010 00:31:28
Monta säettä = säkeistö. Toistuva säkeistö = kertosäe. Ja koska säe voi olla pelkkä melodinen kuvio, kertosäkeistö on kelvollinen nimitys myös instrumentaalimusiikissa.
Whack Follol De Rah!
Johannes_t
01.04.2010 07:18:50
 
 
Aivokalvo: Monta säettä = säkeistö. Toistuva säkeistö = kertosäe. Ja koska säe voi olla pelkkä melodinen kuvio, kertosäkeistö on kelvollinen nimitys myös instrumentaalimusiikissa.
 
Meinasin jo lisätä poikkeuksena tuon instrumentaalimusiikin, mutten pistänytkään kun lauletusta kamasta on koko ajan ollut puhe. Tosin määritteleminenhän on instrumentaaleissa kovin subjektiivista, koska kappaleissa on useita toistuvia osia. Todennäköisesti kertsi valitaan osien järjestyksen mukaan, muita perusteitahan ei oikein ole.
Rocco_Longfella
01.04.2010 17:16:12
Itse kutsuisin instrumentaalikertsiä teemaksi tai jotain vastaavaa biisistä riippuen.
Rakenne olisi vain AAA tai lapuissa esimerkiksi intro, verse1, bridge/teema/tjms, verse2, bridge, verse3, coda, enkä merkitsisi kertsiä ollenkaan, vaikka toistuisikin.
 
Crash test dummiesin mmm mmm mmm taitaa olla tälläinen.
Täydellisimmässäkin naisessa on 150g paskaa.
Holothurian
03.04.2010 12:45:58
Led Zeppelinin Kashmirissäkin taitaa olla eräänlainen instrumentaalinen kertosäkeistö.
Migeteus
03.04.2010 16:15:51
Pink Floydin Echoes voidaan varmaankin laskea tällaiseksi biisiksi.
This means that juusto.
TommiTomminen
03.04.2010 18:23:00
Cimble: Mut onko se instrumentaalikertsi, jos siinä on hyräily..?
 
Crash Test Dummies - Mmm Mmm Mmm Mmm Mmm Mmm Mmm Mmm Mmmm Mmmmmm Mmmmmmmmmmmm Mmmmmmmmmmm Mmmmmmmmmmm
Schönen Donau under Vienna sun!
valtse
03.04.2010 20:34:00 (muokattu 03.04.2010 20:34:27)
Jännä että Metallican Fade to Blackia ei ole vielä mainittu.
As I'm stalked by the shadow of death's hand My heathen pride is scarred across the land.
Exhausted
04.04.2010 11:14:55
 
 
Black Sabbath - Children of the Grave
Blach Sabbath - Paranoid
Dire Straits - Sultans of Swing
 
ja esimerkkinä tuoreemmasta kamasta
 
Lapko - I Don't Even Kill
Jokapaikanapina
04.04.2010 13:00:58
Mikä on Paranoidin instrumentaali kertsi?
Krister
04.04.2010 13:20:43
 
 
Iron Maidenin Trooper taitaa kuulua näihin. Tosin en ole mitenkään varma, voiko sitä säkeistöjen välissä tulevaa hoilauskohtaa pitää a)kertsinä b)instrumentaaliosana. Päätääkää, ja olkaa omaa mieltänne.
Elä oo tommonen. Pääset hermoistas vähemmälläkin
Exhausted
04.04.2010 13:44:39
 
 
Jokapaikanapina: Mikä on Paranoidin instrumentaali kertsi?
 
se missä soitetaan E5, C5, D5.
TheNamelessGuy
04.04.2010 13:59:09
Krister: Iron Maidenin Trooper taitaa kuulua näihin. Tosin en ole mitenkään varma, voiko sitä säkeistöjen välissä tulevaa hoilauskohtaa pitää a)kertsinä b)instrumentaaliosana. Päätääkää, ja olkaa omaa mieltänne.
 
Remember Tomorrow kanssa.
sub zero
04.04.2010 14:06:11
monet eurodance biisit
en ole kännissä, en elä huumeessa, kirjoitan vaan viestini kovassa kuumeessa / rölötysketjut ovat mulle aika vaikeita, aina ei voi aavistaa moderaattorin aikeita
HaloOfFlies
04.04.2010 15:20:24
 
 
Kuuluisikohan Björkin Play Dead tähän kategoriaan? Siinä ei varsinaisesti kertosäettä ole, vaan se jousikuvio toistuu aina vähän väliä.
Suomalainen sössii aina S.M.A.K.-jäsen #5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)