Aihe: Jethro Tull..
1 2 3 4 518 19 20 21 2237 38 39 40 41
Tohtori Flang
26.09.2009 09:21:41
antnis: Tullin 25th Anniversary Box Setillä on muuten Carnegie Hallissa 1970 nauhoitettu keikka, jolta myös löytyy tuosta hieno versio. Muutenkin ihan loistava keikka, ehkä jopa parasta Jethroa ikinä. Hyvätasoinen nauhoitus äänenlaadullisestikin.
 
Kyllä! Siinä on jopa sellaista hillitöntä Live at Leeds-energiaa. Ainoat miinukset tulevat With You There to Help Men leikatusta pianosoolosta ja Dharma for Onen puuttumisesta.
 
Ja Martin Barren kitarasoolo on huonoimpia ikinä kuulemiani.
"Teeskentelin monta vuotta pitäväni jazzista. Maksoin kovan hinnan." -Lemmy
epi2
02.11.2009 23:15:15
Nyt iski kyllä jethro ja lujaa!
Nazareth
11.02.2010 17:54:51
Lauantaina tulee YLE Teemalta Rock Masters: Jethro Tull 1977 kello 00:40
 
"Lontoon Hippodromella helmikuussa -77 kuvatussa konsertissa soivat mm. Hunting Girl ja Songs From the Wood."
 
Ite en oo ainakaa nähny, pitää koittaa muistaa.
Sitkeä rotta.
Tohtori Flang
11.02.2010 19:16:27
Nazareth: Lauantaina tulee YLE Teemalta Rock Masters: Jethro Tull 1977 kello 00:40
 
"Lontoon Hippodromella helmikuussa -77 kuvatussa konsertissa soivat mm. Hunting Girl ja Songs From the Wood."
 
Ite en oo ainakaa nähny, pitää koittaa muistaa.

 
Kiitos tiedosta! Tuo on Jethroa parhaimmillaan!
"Teeskentelin monta vuotta pitäväni jazzista. Maksoin kovan hinnan." -Lemmy
Ylilordi
12.02.2010 09:57:30
Sama pätkä tulee uusintana lauantaiaamuna 10:55 mikäli ei jaksa valvoa.
"For never was a story of more woe Than this of Victoria and her Julian"
kepe-5
12.02.2010 19:33:37
Eikös tää tullut Teemalta joku tovi sitten? Erittäin tulinen keikka kyllä, Andersonilla on vieläpä komea asu päällään!
And you don't stand an outside chance
Tohtori Flang
12.02.2010 23:17:40
kepe-5: Eikös tää tullut Teemalta joku tovi sitten? Erittäin tulinen keikka kyllä, Andersonilla on vieläpä komea asu päällään!
 
Samainen esitys. Ainoa miinus tulee siitä että jostain tuntemattomasta syystä BBC leikkasi Wind Up/Locomotive Breath-medleyn loppuhuipennuksena olleen Land of Hope & Gloryn pois.
"Teeskentelin monta vuotta pitäväni jazzista. Maksoin kovan hinnan." -Lemmy
Stone
27.03.2010 10:18:38 (muokattu 27.03.2010 10:19:20)
 
 
Jethro Tull kolahti... ja kovasti...ja vasta nyt (höh?)..
 
Pitkä ketju tämä (joten ei ole tullut kaikkea luettua) ja nyt pitäisi nopeasti hankkia joku tosi asiallinen Jethro Tull levy, kun ei ole tullut tutustuttua. Olisiko huippu valinta esim. "Living in the past" tai "This was" , kun blues diggarina tykkäisin että 'Song For Jeremy' ainakin pitäisi olla mukana + muuta asiallista Tullia?
"Musiikissa ei ole kyse varman päälle soittamisesta. Tämä musiikki on kaunista mokailua. -Keith Richards"
Limakutziero
27.03.2010 11:20:14
Jos tuo vanhempi Tull tuntuu maistuvan, niin suosittelisin ehdottomasti Benfit-albumia, täyttä timanttia alusta loppuun.
Hohhoijaa
28.03.2010 16:43:32
Kannattaa ottaa vielä huomioon että tuo Living in the Past on kokoelma B-puolia sun muita (hyvää kamaa yhtä kaikki) ja This Was lähinnä paketti folkahtavaa bluesrokkia. Silloinen kitaristi Mick Abrahams oli kovasti bluesmiehiä, mikä sekin kuuluu. Tämän jälkeenhän Tull lähti toisenlaiseen suuntaan mutta voisi sanoa että se bändin yleissoundi ja meininki pysyy aika samanlaisena joten varmaan myöhempikin tuotanto aukeaa.
The planet is fine, the people are fucked.
Stone
28.03.2010 21:26:24
 
 
Hohhoijaa: Kannattaa ottaa vielä huomioon että tuo Living in the Past on kokoelma B-puolia sun muita (hyvää kamaa yhtä kaikki) ja This Was lähinnä paketti folkahtavaa bluesrokkia. Silloinen kitaristi Mick Abrahams oli kovasti bluesmiehiä, mikä sekin kuuluu. Tämän jälkeenhän Tull lähti toisenlaiseen suuntaan mutta voisi sanoa että se bändin yleissoundi ja meininki pysyy aika samanlaisena joten varmaan myöhempikin tuotanto aukeaa.
 
Kiitos informaatiosta. Eihän tässä sitten muuta kuin levy ostoksille :)
"Musiikissa ei ole kyse varman päälle soittamisesta. Tämä musiikki on kaunista mokailua. -Keith Richards"
Icy-Sun
18.04.2010 23:18:59
Jumaleisön, että kolisi Thick as a brick. Aivan uskomattoman törkeän hieno teos. Seuraavaksi käyn hakemassa A Passion playn. En tiedä milloin tämä Tullivillitys saa loppunsa, mutta helkkarin hyvälle tuntuu hurahtaa johonkin niinkuin pikkuteineillä on tapana. A Passion play tulee seuraavaksi hyllyyn ja sen jälkeen voisi tutustua ihan alkupään tuotantoon. Stand Upin olen jo kuunnellut.
Nazareth
18.04.2010 23:39:40 (muokattu 18.04.2010 23:42:29)
Icy-Sun: Jumaleisön, että kolisi Thick as a brick. Aivan uskomattoman törkeän hieno teos. Seuraavaksi käyn hakemassa A Passion playn. En tiedä milloin tämä Tullivillitys saa loppunsa, mutta helkkarin hyvälle tuntuu hurahtaa johonkin niinkuin pikkuteineillä on tapana. A Passion play tulee seuraavaksi hyllyyn ja sen jälkeen voisi tutustua ihan alkupään tuotantoon. Stand Upin olen jo kuunnellut.
 
Thick as a Brick on kyllä miun mielestä noista koko levyn käsittävistä teoksista ihan yleensä ottaen paras. A Passion Play on kanssa järkyttävän hyvä vaikka on tunnelmaltaan mun mielestä vähän hämärämpi tavallaan. Molemmat sellasia että "joka sekunti on juhlaa", sanoisin, mun mielestä ainakin.
Sitkeä rotta. Nää soi.
Bald Anus
18.04.2010 23:58:25
 
 
Nazareth: Thick as a Brick on kyllä miun mielestä noista koko levyn käsittävistä teoksista ihan yleensä ottaen paras. A Passion Play on kanssa järkyttävän hyvä vaikka on tunnelmaltaan mun mielestä vähän hämärämpi tavallaan. Molemmat sellasia että "joka sekunti on juhlaa", sanoisin, mun mielestä ainakin.
 
Thick as a Brickin Jumaluus on jotain aivan käsittämätöntä. Saan levystä joka kerta yhtä suuret kiksit. Ei pelkästään kaikkien aikojen paras konseptialbumi, vaan myös kaikkien aikojen paras progelevy!
 
A Passion Play kuulostaa joka kerta helvetin hyvältä kun sitä kuuntelee, B-puolen runonlausunta tosin latistaa tunnelmaa, ei ole vielä iskenyt. Täytyy kuunnella enemmän, jotta tottuisi.
Nazareth
19.04.2010 00:02:35
Bald Anus: Thick as a Brickin Jumaluus on jotain aivan käsittämätöntä. Saan levystä joka kerta yhtä suuret kiksit. Ei pelkästään kaikkien aikojen paras konseptialbumi, vaan myös kaikkien aikojen paras progelevy!
 
A Passion Play kuulostaa joka kerta helvetin hyvältä kun sitä kuuntelee, B-puolen runonlausunta tosin latistaa tunnelmaa, ei ole vielä iskenyt. Täytyy kuunnella enemmän, jotta tottuisi.

 
Vaikka lainasitkin mun kirjotusta niin tuo kirjoittamasi oli mielessäni mutta en osannut pukea sitä sanoiksi. Itellekin se runonlausunta on vähän outoa mutta se ei oo menoa haitannu.
 
Molemmat progelevyjen Rolls Royceja, sanoisin.
Sitkeä rotta. Nää soi.
Icy-Sun
21.04.2010 13:13:29
Nazareth: Itellekin se runonlausunta on vähän outoa mutta se ei oo menoa haitannu.
 
Mitäs kummaa? Tämähän on yksi huippukohdista mun mielestöm. Mutta makujahan riittää... Koen kuitenkin hienoksi, että jengi arvostaa APP:ta myös. Omasta mielestä jäänyt liian vähälle huomiolle...
kepe-5
01.05.2010 15:32:25
Huh huh. Kuuntelinpa tässä pari päivää sitten Aqualungia ensimmäistä kertaa varmaan kolmeen vuoteen, ja koko lätty kuulosti paremmalta kuin koskaan aiemmin. Koko yhtyeen paras tai toiseksi paras levy heti Thick As A Brickin jälkeen, sanoisin.
And you don't stand an outside chance
beltaine
08.05.2010 06:48:36
Mitä mieltä olette kappaleista Beltaine ja Paradise and stekhouse kumpi on parempi ja millä levyillä kappaleet ovat?
kepe-5
08.05.2010 10:05:04 (muokattu 08.05.2010 10:05:40)
beltaine: Mitä mieltä olette kappaleista Beltaine ja Paradise and stekhouse kumpi on parempi ja millä levyillä kappaleet ovat?
 
Beltane on Songs From The Woodin vuoden 2003 remasterin bonuksena; Paradise Steakhouse sen sijaan on vuoden 1994 Nightcap-hämykokoelmalla ja käsittääkseni myöskin jonkin remasterin bonuksena. Molemmat ovat sinänsä mainioita kappaleita mutta sanoisin siitäkin huolimatta, että Beltane on pienessä liiallisessa pituudessaankin parempi.
 
Jos tuosta Paradise Steakhouse -tyylin Tullista tykkää enemmänkin niin Nightcap on todellakin katsastamisen arvoinen levy, vaikka kyse onkin erinäisistä syistä sinkkujulkaisuilta ja pitkäsoitoilta poissaksituista kappaleista. Omat suosikkini Nightcapilta ovat pessimistinen I Don't Want To Be Me ja The Curse, joka toimii diskovivahteineenkin.
And you don't stand an outside chance
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)