Aihe: Mokoma
1 2 3 4 573 74 75 76 7792 93 94 95 96
Werde
11.03.2010 16:52:15
Annalan laulu tuntuu sopivan sitä huonommin tuohon pakettiin mitä muun bändin ilmaisu alkuajoista muuttuu. Paikoin ihan lupaavaa mättöä, mutta vokaalit kertakaikkisen rasittavaa määkymistä.
Rhapa
11.03.2010 19:31:17
Werde: Annalan laulu tuntuu sopivan sitä huonommin tuohon pakettiin mitä muun bändin ilmaisu alkuajoista muuttuu. Paikoin ihan lupaavaa mättöä, mutta vokaalit kertakaikkisen rasittavaa määkymistä.
 
Mitä ihmettä? Tuossa uusimmassahan vokaalit nostaa biisin aivan uusiin sfääreihin. Huikea biisi. Toivottavasti koko lätty on samaa mahtavuutta ja pyyhkii edellisen levyn keskinkertaisuuden alleen.
gigity gigity
elbowski
11.03.2010 20:32:28
Joo kyllä tuosta biisistä irtosi ekaa kertaa oikein niskasta varpaisiin asti kulkevat kylmät väreet. Tuommosia koki viimeksi KLK:n lähtiessä ekaa kertaa pyörimään. Luihin ja ytimiin-levyllä oli hetkensä, ja pari aivan todella ässää kappaletta, mutta täytematskun määrä kokonaisuuteen nähden oli liiallinen. Lisää eeppisyyttä ainakin huomattavissa, mikä ei vaikutakaan olevan huono juttu. Ihan törkyisen kova biisi.
Photography is truth. The cinema is truth twenty-four times per second.
Fantasmic
11.03.2010 21:23:59
Ei täälläkän nuo laulut häirinneet, jospa sitten levyllä olisi sitä ördää enemmän.
Nuo nimittäin ainakin tuossa nimibiisissä nosti niskakarvat pystyyn.Riffitkin on oikein hyviä.Kovaa paskaa tulossa siis taas.
Humanoid
12.03.2010 09:04:19
http://areena.yle.fi/audio/821152 - sieltä toinen uusi biisi kohdasta ~1.21:50
Sami / Ääniportti
Disposable
12.03.2010 09:40:08
Nyt pitää kommentoida kun on tullu tuota Sydänjuuria luukutettua useita tunteja ja tuon uuden biisin kuuntelin nyt ensimmäistä kertaa. Ei vittu.
 
Tuo Sydänjuuret tuotti aluksi pienen pettymyksen. Kitaroiltaan mielestäni aika mielenkiinnoton, rummutteluissa oli vähän sitä jotain, ja lyriikoissa laulettiin "isältä maa" vähän turhan monesti. Nyt kun on kuuntelua kertynyt niin alkaa toimimaan vähän paremmin, alkuriffi näyttää loistavuutensa ja muutenkin koko biisin fiilis on parantunut. Mutta silti se "isältä maa" -mantra alkaa jo ärsyttää biisin lopussa.
 
Mutta tämä toinen, Turhuuksien Turhuukseksiko ne tätä tituleerasi...Ei vittu. Jotain jäätävän hyvää, kylmät väreet heti ekalla avauksella. Ikävänä sivumakun TODELLA suuri Viimeinen Atlantis -viba, jonka Annala ja kumppanit varmasti kieltävät viimeiseen atomiin asti. Itse asiassa biisin olisi voinut kuvitella olevan Stam1nan laulajaa ja sooloa lukuunottamatta, molemmat jotka toimi jopa paremmin kuin Stam1nalla.
 
Menee uusin hankintaan.
"PS. Kirk on ihan hyvä kitaristi!" -EVH
Rhapa
12.03.2010 12:30:26
Disposable:Mutta tämä toinen, Turhuuksien Turhuukseksiko ne tätä tituleerasi...Ei vittu. Jotain jäätävän hyvää, kylmät väreet heti ekalla avauksella. Ikävänä sivumakun TODELLA suuri Viimeinen Atlantis -viba, jonka Annala ja kumppanit varmasti kieltävät viimeiseen atomiin asti. Itse asiassa biisin olisi voinut kuvitella olevan Stam1nan laulajaa ja sooloa lukuunottamatta, molemmat jotka toimi jopa paremmin kuin Stam1nalla.
 
Mulla taas tää toinen skipale nyt veti vähän mattoa alta niiltä ennakko-odotuksilta, mitä toi sydänjuuret sai aikaan. Aika perushuttua. Tosin voipi parantua lisäkuuntelulla.
gigity gigity
Akitus
12.03.2010 12:36:30
Disposable: Ikävänä sivumakun TODELLA suuri Viimeinen Atlantis -viba, jonka Annala ja kumppanit varmasti kieltävät viimeiseen atomiin asti.
 
Haluisitko selventää tätä? Täällä on ainakin vaikea havaita yhtään minkäänlaista samankaltaisuutta biisi(e)n/levyn viboissa.
42. www.myspace.com/sirpenth http://maihinnousu.net/a/1133
ötzi
12.03.2010 14:25:36
Tuo turhuuksien turhuus tuo mieleen Hypocrisyn aika kovasti. Tykkään
http://www.mikseri.net/artists/?id=99773 Älä satuta itseäsi!
Marshallga
12.03.2010 16:22:07
Mahottoman möyhäkkää menoa tuo Turhuuksien turhuus. Kuten ötzi jo sanoikin, Hypocrisyn uusin paistaa tästä läpi vahvasti, positiivisessa mielessä.
"Support music, not rumors."
Lego
12.03.2010 16:54:15
ötzi: Tuo turhuuksien turhuus tuo mieleen Hypocrisyn aika kovasti. Tykkään
 
Noh, ehkä hieman mutta näitä bändejä nyt on turha samassa lauseessa mainita. Mitä nyt mokoma hieman kulmaa hinkkaa, hypocrisy on jo pyyhkinyt koko pöydän.
 
Ja tuosta Annalan äänestä, en diggaile minäkään, tässä matskussa. Omaperäinen, kyllä. Mutta niin on esim. kaksikko Malakian & Tankian. Mokomat on kuitenkin rasvaisia rässäreitä ja musassakin se kuuluu vielä aika vahvasti mutta vokaalit ei mene yksiin. Jos ottaisi Annalan puhtaan laulun ja "sekopäisemmän" / kikkailevamman materiaalin niin toimisi varmasti mulle kuin häkä. Tässä vaan ei toimi, huuto taas on täysosuma.
Räbbänä
14.03.2010 13:21:56
Näyttää joku Turhuuden uppineen juupituupeloiseenkin. Kyllä tämä ekan kuuntelun perusteella toimii paremmin kuin nimibiisi.
 
http://www.youtube.com/watch?v=IBaR0s5_QX8
Painajaismainen: Tätä keskustelua ei sitten käyty. ⊗_____________________⊗
Meadow
14.03.2010 14:04:11 (muokattu 14.03.2010 14:04:55)
Sydänjuuret on muuten aivan hemmetin hyvä biisi, mutta itsekään en enää jaksa kuunnella Annalan puhdasta laulua. Harmittaa, kun muuten hyvä matsku menee piloille sen vaikeroinnin myötä.
Tumppa
14.03.2010 21:56:36
Tumppa: Sydänjuuret kuulosti oikein hyvältä kappaleelta, mutta taitaa silti levy tullessaan jäädä ainakin toistaiseksi kaupan hyllylle, kun on muutakin ostettavaa. Kaveri kuitenkin taitaa hommata levyn heti julkaisussa, joten eiköhän sitä kautta tule levy kuultua kerran jos toisenkin läpi.
 
Noh, pistettiin tuossa pari tuntia sitten kaverin kanssa levyn kirja+paita-versio tilaukseen Levykauppa Äxästä, kun kyllä nuo kaksi biisiä sen verran hyvin vakuuttivat. Eipä tuon julkaisuun ole enää kuin vähän päälle viikko aikaa.
Disposable
14.03.2010 22:58:11
Akitus: Haluisitko selventää tätä? Täällä on ainakin vaikea havaita yhtään minkäänlaista samankaltaisuutta biisi(e)n/levyn viboissa.
 
Tämä siis liittyy pelkästään tuohon Turhuuksien turhuuteen. Sanoitukset mielestäni samaa skenaariota (erityisesti Pakkolasku tuli mieleen), kitaroissa vähän samantyylistä satsia kuin Stam1nan uudella. Poislukien siis tuo soolo.
"PS. Kirk on ihan hyvä kitaristi!" -EVH
Disposable
18.03.2010 17:08:19
http://www.lehtiluukku.fi/pub?id=3459
 
Annalan haastattelu uudesta levystä netissä ilmaiseksi luettavasta Suesta, melko kattava mielestäni. Myöskin arvioitu pistein 9/10, kommentein "Mokoman vahvin albumi" ja "Kurimuksesta alkanut omaperäisen Suomi-thrashin rakentaminen on saavuttanut toistaiseksi hiotuimman ja toimivimman huippunsa."
 
Hype = exponential growth
"PS. Kirk on ihan hyvä kitaristi!" -EVH
hotellikuolio
18.03.2010 20:36:21
"Pelkästään se, että jonkun toisen kirjoitus ärsyttää juuri sinua, ei ole syy painaa varoitusta, etenkään jos kyseessä on asiallinen kirjoitus." Moderaattori
Stalkah
21.03.2010 12:07:24
 
 
Turhuuksien turhuus on kyllä hiton hyvä jo parin kuuntelun perusteella. Vaikka Youtube räkii aika pahasti soundimaailman päälle ni saa niistäki just sen verran selvää että voi sanoa yleissoundimaailman olevan jotain aika rautaista myöskin. Ite nimikappale ei kuulostanut nii mielenkiintoselta, mutta eiköhä se siitä ala aukenemaan. Tilasin samalla uutukaisen lisäksi äxästä myös Viides Vuodenaika - EP:n, pääsee niitä sitten kuuntelemaan viikon päästä lomilla.
Well, You know, I don't know! B.O.D. netissä - Myspace | Maihinnousu.net | Last.fm
bastardo
21.03.2010 13:38:40 (muokattu 21.03.2010 13:39:21)
iron_man_90: Tilasin samalla uutukaisen lisäksi äxästä myös Viides Vuodenaika - EP:n, pääsee niitä sitten kuuntelemaan viikon päästä lomilla.
 
Toi on kyllä uidun kova EP. Ei mitään neppailua vaan rehellistä turpaanvetoa alusta loppuun.
"If I'm crazy, then you're boring." -Henry Rollins
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)