tarmo: Sama homma. Kävin kokeilemassa ja oli kyllä kova. Siinä oli jotenkin hienosti karsittu se S90XS:n yliampuvuus pianosoundissa ja koskettimisto oli ihan mahtava. Vaikka Rolandia tällä hetkellä käytänkin, niin CP1:n hommaaminen tuntuu yllättävän mielekkäältä. Hinta on vaan siinä määrin suolainen, että pitäisi päästä vielä edullisempiakin versioita testaamaan. Tatsi tossa CP:ssä on kyllä aivan käsittämättömän hieno. Joku P120S siihen verrattuna muistuttaa jotain tiiliskiveä tatsin puolesta, mikä meinaa että kyllä jännetuppitulehdusvaara on aina noissa halvemmissa sähköpianoissa. Vaikka toki staikkarillakin saa kuka tahansa itselleen jännetuppitulehduksen jos vetää kahden käden montunoa pari viikkoa 10 tuntia päivässä. "In a time of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act"
- George Orwell |
Bronks 09.03.2010 07:35:01 | |
---|
tarmo: Sama homma. Kävin kokeilemassa ja oli kyllä kova. Siinä oli jotenkin hienosti karsittu se S90XS:n yliampuvuus pianosoundissa ja koskettimisto oli ihan mahtava. Vaikka Rolandia tällä hetkellä käytänkin, niin CP1:n hommaaminen tuntuu yllättävän mielekkäältä. Hinta on vaan siinä määrin suolainen, että pitäisi päästä vielä edullisempiakin versioita testaamaan. Soitin eilen tunnin verran liikkessä S70XS:ää. En keksinyt oikein syitä, miksi olisin vaihtanut S90ES:n siihen. Paitsi että sitä olisi kivempi roudata. Kuulemma huhtikuussa pitäis tulla CP5 Suomen liikkeisiin. Tiedä sitten. Don't take me serious, I'm just playing. |
Bronks 10.03.2010 16:31:13 | |
---|
Don't take me serious, I'm just playing. |
musamies 25.03.2010 00:58:10 | |
---|
|
Bronks 07.06.2010 13:12:37 | |
---|
Näytti olevan eilen Pitkä kuuma kesä -ohjelmassa jo Taipaleella CP5 ajelussa. Don't take me serious, I'm just playing. |
Anonymous-jazz 07.06.2010 16:20:54 (muokattu 07.06.2010 19:18:47) | |
---|
Bronks: Näytti olevan eilen Pitkä kuuma kesä -ohjelmassa jo Taipaleella CP5 ajelussa. Se on se sama malli mitä testasin fasulla jo. Siinä on perhanan hyvät rhodes soundit ja just sellaset mitä löytyy 80-luvun musassa. "In a time of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act"
- George Orwell |
Don Jogi 08.01.2013 08:00:42 | |
---|
Rolandin V-Piano on ykkönen klassiseen musaan,jos digivehkeistä puhutaan |