Aihe: Nylon string Fender
1
Decadetroll
08.03.2010 21:50:53
Jeah, näyttäs epäilyttävästi siltä että sie tykkäät tuosta Malmsteenin akan pojasta? Hieno on. Miltäs saundaa?
I'll be back again next week. Bring your friends, we'll have an ice cream treat Mom don't like it, but he don't give a fuck Kids come running for satan's ice cream truck
timuli79
09.03.2010 07:27:13
Kyllä se ihan nylonkieliseltä kuullostaa, tietysti ei täysin sama kun oikea akustinen mutta kyllä siinä sitä on. Vielä pientä hienosäätöö kaipaa. Yks ongelma oli tuo kielten laitto tuohon normi tallaan kun ei noissa nyloneissa ole pallopäitä. Jos joku tietää mistä sellaisia saa ni kertoo heti kiitos! Ja tuo projekti kesti kaikkiaan reilun vuoden ja kaikki mikä vaa pysty menemään, myös meni päin persettä.
Toiset uskoo jumalaan, toiset Yngwieen...
samantien
09.03.2010 08:46:57 (muokattu 09.03.2010 08:48:32)
timuli79: Kyllä se ihan nylonkieliseltä kuullostaa, tietysti ei täysin sama kun oikea akustinen mutta kyllä siinä sitä on. Vielä pientä hienosäätöö kaipaa. Yks ongelma oli tuo kielten laitto tuohon normi tallaan kun ei noissa nyloneissa ole pallopäitä. Jos joku tietää mistä sellaisia saa ni kertoo heti kiitos! Ja tuo projekti kesti kaikkiaan reilun vuoden ja kaikki mikä vaa pysty menemään, myös meni päin persettä.
 
Jos en nyt ihan väärin muista, niin ainakin Dean Markleyltä saa myös kuulapäisiä nylonkieliä. Hienon kitaran olet tehny!
 
E: joo. http://www.deanmarkley.com/Strings/Classical/BallEndNylonCl.shtml
timuli79
09.03.2010 09:11:53
samantien: Jos en nyt ihan väärin muista, niin ainakin Dean Markleyltä saa myös kuulapäisiä nylonkieliä. Hienon kitaran olet tehny!
 
E: joo. http://www.deanmarkley.com/Strings/Classical/BallEndNylonCl.shtml

 
No katoppas miten ei oo sattunu silmään? ISO KIITOS ja eiku tilaamaan...
Toiset uskoo jumalaan, toiset Yngwieen...
wilo
09.03.2010 12:40:15
timuli79: No katoppas miten ei oo sattunu silmään? ISO KIITOS ja eiku tilaamaan...
 
Rupes kiinnostamaan muakin, joten kokeilin googlea: http://www.google.fi/search?hl=fi&a … gle-haku&meta=&aq=f&oq= . Löytyy näköjään muiltakin merkeiltä (hakusanat ball end nylon string).
timuli79
09.03.2010 12:58:49
Joo kyllähän noita näköjään löytyy... vantaanmusiikissa näytti olevan 11.50€ setti ja ameriikasta sais 5$, no löysin firman joka suostuis lähettämään ni sekin ottais 40$ lähetyskuluja. Tilasin sit tuolta: www.stringbuster.com :sta martinit kun ei markleita ollut valikoimassa. Oon tilannut aikasemmin teräskieliä tuolta ja on aika edulliset hinnat.
Toiset uskoo jumalaan, toiset Yngwieen...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)