Aihe: Fractal audio - Axe-FX
1 2 3 4 5 6 7 8 9122 123 124 125 126
skeba
04.03.2010 20:30:00 (muokattu 04.03.2010 20:42:28)
LesPaul70: Ei ole clippiä, mutta heittämällä muutaman satasen lisää Ultran hintaan nuo molemmathan kyllä saisi ihan aitoinakin (virtapiiritasolla) ostamalla Mark V:n. Se kumpi on parempi ostos jääköön kunkin harkittavaksi omalla kohdallaan.
 
Itseäni ei oikein innosta laittaa nelinumeroista euromäärää kiinni (hyväänkään) digilaitteeseen. Parhaistakin pakkaa tulemaan vanhaa teknologiaa heti kun transistorit saadaan menemään taas pienempään tilaan ja aletaan hyödyntää prossuja, jotka pystyvät pyörittämään entistä raskaampia algoritmeja. Mesan Markit I - IIc+ sen sijaan maksavat tällä hetkellä käytettynä jo enemmän kuin uutena aikoinaan.

 
Noinhan se on että digilaitteiden jälleenmyyntiarvo romahtaa yleensä muutamassa vuodessa.
Minulla on ollut useampikin aito mesa boogie himassa, mutta niissä ongelmana nimenomaan on se että niistä lähtee hyvin se vahvistimen ominaissoundi, mutta jos se soundi mitä hakee ei ole varsinaisesti mark IV soundi vaan joku soundi joltain albumilta jolla on käytetty mark IV:tä niin sitä ei oikealla putkipelillä välttämättä saa (ilman kalliita lisälaitteita ja studio-oloja), koska levyntekovaiheessa studiossa soundille on tehty kaikenlaisia kikkoja, mm. mikitetty vahvistinta, käytetty erilaisia kaappeja ja jälkikäsitelty soundia. Nämä kikat saa kuitenkin (ainakin uskoisin) tehtyä axe fx:llä jolloin soundista saa sen mikä albumilla on.
Plus se että putkivahvistimet on parhaimmillaan volume käännettynä hieman ylöspäin, mikä ei kotioloissa oikeen toimi.
Janne19691
05.03.2010 08:47:49 (muokattu 05.03.2010 08:49:27)
 
 
LesPaul70: Itseäni ei oikein innosta laittaa nelinumeroista euromäärää kiinni (hyväänkään) digilaitteeseen. Parhaistakin pakkaa tulemaan vanhaa teknologiaa heti kun transistorit saadaan menemään taas pienempään tilaan ja aletaan hyödyntää prossuja, jotka pystyvät pyörittämään entistä raskaampia algoritmeja.
 
Jep, samaa mieltä. Soundaa joku digimallintava kuinka hyvältä nyt tahansa, saat sen uusia aina muutaman vuoden päästä kun hardware on taas paljon tehokkaampi laskemaan ja mallinnukset parempia.
 
Ei mulla sinänänsä mitään mallintavia vahvistimia vastaan ole, mullakin on niitä ollut joskus (ja efekti osastolla on vieläkin). Toki noilla on paikkanasa varmaan kuuloke ja linjaan soittelussa. Onhan ne kompaktejakin jos roudausta ajattelee. AB sokkotesti olis mielenkiintoinen tehdä että erottaako mallintavan putkivahvistimesta. Klippien perusteella Axe FX ei ole vakuuttanut mutta en mä kaikista putkivahvistimistakaan tykkää.
 
Nykyään ostan mieluummin kyllä putkivahvistimen jonka soundia kestää kuunnella 40+ vuotta ilman että joku GAS iskee päälle 3 vuoden välein kun "naapurilla on taas jo se uudempi versio".
Rule #1: There are no rules.
Janne19691
07.03.2010 19:06:28 (muokattu 07.03.2010 19:11:49)
 
 
LaXu: GAS hoituu näppärästi ihan sillä, että ilmaisia päivityksiä tulee tasaiseen tahtiin. Juuri eilen Axe-Fx sai uuden 9.03 firmwaren, jossa tuunattu Carol Ann vahvarimallinnosta paremmaksi ja lisätty Orange Rockerverb 50 mallinnus.
 
Se on hyvä että softapäivitykset pelaa. Se ei kuitenkaan auta sitten kun hardware on vanha eikä enää jaksa laskea tuotekehittelyn uusimpia algoritmeja. Siinä ei auta muu kuin ostaa uusi hardis. Tuohan se on yleensä muutamassa vuodessa väistämättä käsillä ja koskee kyllä kaikkia digimallinnusvalmistajia.
 
Tää tietysti vaan silloin jos haluaa pysyä kehityksen kärjessä. Mikäänhän ei estä soittelemasta masiinalla edelleen.
Rule #1: There are no rules.
Buffa D
07.03.2010 20:17:32
Mulla taas on ongelmana, etten saa ladattua uutta firmwarea tuohon.
Se taas johtuu siitä, etten saa M Audion mdisport unoa asennettua koneelle.
 
Enivei. Hyvä masiina kyllä, eikä kaasutellut sitten mikään tuon ostamisen jälkeen
http://www.myspace.com/cameronofficial
Buffa D
07.03.2010 20:27:35
Ja siis silkkaa ahneuttahan tuo firmwaren uusiminen on :D
http://www.myspace.com/cameronofficial
markokor
17.03.2010 19:26:41
Tässä on hyviä soundiklippejä
 
http://www.jocce.net/LukeLead.mp3 - Lukather veto
 
http://www.soundclick.com/bands/defa...?bandID=802903 - Viuluhommia
 
http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=972135 - ja tässä ihan älyttömiä vetoja.
 
http://www.mitchbrody.com/axefx/Soldered.mp3 - tää on aika loistava. pitäis laittaa tuubimiehet ajatteleen laitteen versatilitystä. tietenkin jos haluaa soittaa yhdellä ja samalla putkisaundilla maailman tappiin..
Satu ja Tuija
17.03.2010 19:41:42 (muokattu 17.03.2010 19:54:49)
Eiks toi oo niinko joku tietokone? Tai saako efekteihin The World Of War Craftin?
Satu ja Tuija
17.03.2010 19:51:00
jlummaa: Nykyään ostan mieluummin kyllä putkivahvistimen jonka soundia kestää kuunnella 40+ vuotta ilman että joku GAS iskee päälle 3 vuoden välein kun "naapurilla on taas jo se uudempi versio".
 
Well put, Sir.
Ja loppuen lopuksi ne kuitenkin vain maillintaa...
ReBeat
17.03.2010 20:12:24 (muokattu 17.03.2010 20:12:40)
 
 
markokor: Tässä on hyviä soundiklippejä
 
http://www.jocce.net/LukeLead.mp3 - Lukather veto

 
Nirskahtelu puuttui. Ei eronnut mun mielestä niistä soundeista mitä on saavutettu jo viis kertaa halvemmilla mallintavilla.
 
http://www.soundclick.com/bands/defa...?bandID=802903 - Viuluhommia
 
404 file not found
 
http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=972135 - ja tässä ihan älyttömiä vetoja.
 
Puhtaat soundit ihan käyttökelpoisia. Blues-säröissä ei atackia ja aika perus pyöreitä. "Metal jingle" -näytteessä täysin käyttökelvoton bassoinen "OOMPH" ja paska soundi.
 
http://www.mitchbrody.com/axefx/Soldered.mp3 - tää on aika loistava.
 
Mielestäni aika perus mallintavaa soundia. Ei mitään mikä oikeuttaisi yli tonnin järkyttäviin hintoihin.
Jucciz
17.03.2010 20:33:35
markokor: pitäis laittaa tuubimiehet ajatteleen laitteen versatilitystä. tietenkin jos haluaa soittaa yhdellä ja samalla putkisaundilla maailman tappiin..
 
Aika tylsiä klippejä, eivät vakuuttaneet - ja mitä ihmeen suomea on "versatilitystä"?
Spiral
17.03.2010 21:23:20
 
 
Jucciz: Aika tylsiä klippejä, eivät vakuuttaneet - ja mitä ihmeen suomea on "versatilitystä"?
 
Tai "klippejä"?
jyrkalt
18.03.2010 01:16:05
Mun mummo kauhistelee sitä ku pojilla on pitkä tukka ja mää kauhistelen sitä ku kitaroissa ei oo midleä. En tajua noita skuuppailuja tossa vikassa klipissä. Eihän toi kuulostanu miltään. Vai kettuileeko mun kuulokkeet?
"Huuhdon kultaa", sanoi lapin-ukko, kun eukkoaan hukutti.
Esp
18.03.2010 02:39:54
 
 
markokor: Tässä on hyviä soundiklippejä
http://www.mitchbrody.com/axefx/Soldered.mp3 - tää on aika loistava. pitäis laittaa tuubimiehet ajatteleen laitteen versatilitystä. tietenkin jos haluaa soittaa yhdellä ja samalla putkisaundilla maailman tappiin..

 
Mitä ihmettä? Soundit kuulostivat tukkoisilta (siis tuo kitara) ja tuossa näytteessä oli ihan järkyttävä limitointi masterissa, ei tuota pystynyt irvistämättä kuuntelemaan.
 
skeba: koska levyntekovaiheessa studiossa soundille on tehty kaikenlaisia kikkoja, mm. mikitetty vahvistinta, käytetty erilaisia kaappeja ja jälkikäsitelty soundia. Nämä kikat saa kuitenkin (ainakin uskoisin) tehtyä axe fx:llä jolloin soundista saa sen mikä albumilla on.
 
Kikkoja? Tuota kutsutaan ihan äänittämiseksi ja sitä jälkikäsittelyä miksaamiseksi... Tosin kyllähän se voidaan kikaksi laskea, jos vahvistinta mikitetään, yleensä kun ne mikit pruukataan laittaa siihen kaiuttimen eteen :P
Täh?!?
LesPaul70
18.03.2010 08:23:47
markokor:
http://www.mitchbrody.com/axefx/Soldered.mp3 - tää on aika loistava. pitäis laittaa tuubimiehet ajatteleen laitteen versatilitystä. tietenkin jos haluaa soittaa yhdellä ja samalla putkisaundilla maailman tappiin..

 
Pistää lähinnä ajatteleen, että sinä toistat jotain hienolta kuulostavaa mantraa jonka olet bongannut joltain englanninkieliseltä AxeFX-fanituspalstalta. Suomeksi sana on muuten monipuolisuus. Ja kyllähän ne vuodet on ohitettu jo kauan sitten, kun putkivahvarin ostamalla joutui tyytymään vain yhteen soundiin. Mesan Mark-sarja tarjosi jo vuosikymmeniä sitten monta kanavaa ja soundia ynnä sairaan paljon säätömahdollisuuksia. Tätä päivää ovat Marshallin JVM, Mesan Road King II ja Mark V, ja muut vastaavat.
 
Itse ääninäytteistä sen verran, olihan niissä ihan ok soundi, mutta jotenkin tasapaksu ja eloton. Eikä ainakaan noista näytteistä kyllä ilmennyt, että se soundikaan olisi parempi kuin mitä esim. VOX Tonelabista saa.
 
Esp: Kikkoja? Tuota kutsutaan ihan äänittämiseksi ja sitä jälkikäsittelyä miksaamiseksi... Tosin kyllähän se voidaan kikaksi laskea, jos vahvistinta mikitetään, yleensä kun ne mikit pruukataan laittaa siihen kaiuttimen eteen :P
 
Niin, no ehkä tuossa oli ajateltu vaikka päällekkäisäänityksiä. Enkä kyllä keksi, mitä sellaisia jippoja AxeFX:ssä on sen emuloimiseksi, mitä ei löytyisi muista mallinnus-/efektilaitteistakin - kuten chorus, joka nyt ei tietenkään tee ollenkaan samanlaista lopputulosta. Paitsi jos jossain AxeFX:n uumenissa on legioona pieniä vihreitä miehiä soittamassa virtuaalikitaroita sisään tulevan signaalin tahdissa.
Laudoista takki päälle vaan, sitten sä kelpaat manalaan
markokor
18.03.2010 08:36:25
Itse ääninäytteistä sen verran, olihan niissä ihan ok soundi, mutta jotenkin tasapaksu ja eloton. Eikä ainakaan noista näytteistä kyllä ilmennyt, että se soundikaan olisi parempi kuin mitä esim. VOX Tonelabista saa.
 
Sulla ei taida olla mitään hajua mistä puhut. käy ekana testaamassa laite ennen kuin vertaat AXEa johonkin parin euron digipöntöön. ja kokeile AXE ensin itse livenä ja kommentoi sitten! VOXit ja Line6set yms. ovat todella leluja verrattuna Fractalin Axeen.
 
Ja mulla ei ole tarvetta toistella mitään jenkkimantroja tai Axe Forumin kommentteja. Suomeahan se ei ole, se myönnettäköön. Kaikki varmaan ymmärtää mitä yritin kirjoittaa.. Mutta hienoa että täällä on kielipoliiseja joka tällaisella palstalla on todella tärkeää ja oleellista. Pitää varmaan alkaa kaivamaan äidinkielen kielioppikirjaa jostain esille.
LesPaul70
18.03.2010 08:49:16
markokor: Sulla ei taida olla mitään hajua mistä puhut. käy ekana testaamassa laite ennen kuin vertaat AXEa johonkin parin euron digipöntöön. ja kokeile AXE ensin itse livenä ja kommentoi sitten! VOXit ja Line6set yms. ovat todella leluja verrattuna Fractalin Axeen.
 
Öh, käsittääkseni ymmärrän oikein hyvin mistä puhun: sanoin mielipiteeni postissasi listatuista ääninäytteistä. Ja minusta ne eivät kuulostaneet VOX Tonelabia paremmalta. PODia paremmalta kyllä, mutta PODin soundi onkin kauheaa sirinää.
 
Jos AxeFX on niin ylivertainen kuin jotkut antavat ymmärtää, niin ei pitäisi olla mahdotonta (tai edes vaikeaa) tuottaa ääninäytteitä, joista se käy ilmi?
Laudoista takki päälle vaan, sitten sä kelpaat manalaan
kohvakka
18.03.2010 09:37:52 (muokattu 18.03.2010 09:50:26)
 
 
Tässä videossa on ainakin minun mielestäni saatu AXE-FX:stä aika hienot "kasarihevisoundit". Makuja on tiätysti monia:
 
http://www.youtube.com/watch?v=xE7NbU2UTps
 
Noloa tunnustaa vanhana putkivahvistinharrastajana, että AXE-FX:n hankinnan jälkeen en ole putkivahvareihini koskenutkaan. POD X3 live minulla oli aikaisemmin. Se oli ihan ok, mutta soundit ja dynamiikka eivät täysin miellyttäneet.
Tossa on marsupino, vedä sillä.
Mr. Speed
18.03.2010 11:11:27
markokor: Sulla ei taida olla mitään hajua mistä puhut. käy ekana testaamassa laite ennen kuin vertaat AXEa johonkin parin euron digipöntöön. ja kokeile AXE ensin itse livenä ja kommentoi sitten! VOXit ja Line6set yms. ovat todella leluja verrattuna Fractalin Axeen.
 
Ja mulla ei ole tarvetta toistella mitään jenkkimantroja tai Axe Forumin kommentteja. Suomeahan se ei ole, se myönnettäköön. Kaikki varmaan ymmärtää mitä yritin kirjoittaa.. Mutta hienoa että täällä on kielipoliiseja joka tällaisella palstalla on todella tärkeää ja oleellista. Pitää varmaan alkaa kaivamaan äidinkielen kielioppikirjaa jostain esille.

 
Hoho.. Aika kovaa puhetta kaverilta, joka käyttää jotain hedelmäpeliä :D Noeivaan.. Paha sun on argumentoida toista tietämättömäks, jos esillä olevat clipit on tasoa "Tonelab". Kyllähän se varmaan sanoo livenä chunk chunk ja humhum, mutta niin sanoo jopa POD, kun sen iskee PA:han.
 
Vielä en oo mallintavaan törmännyt, joka ois parempi ku oikeesti kovat putkarit. Toisaalta on paskoja putkivahvareita paljon, ja Axe-FX on livenä kokematta. Clipit ei vakuuta, ja oikeesti kova putkivahvistin on yhdellä kanavalla monipuolisempi ku joku hedelmäpeli, jossei nyt efektejä lasketa.
Telecasterilla soittavissa ihmisissä täytyy olla jotain vikaa.
mitja
18.03.2010 11:22:21
kohvakka: Tässä videossa on ainakin minun mielestäni saatu AXE-FX:stä aika hienot "kasarihevisoundit". Makuja on tiätysti monia:
 
http://www.youtube.com/watch?v=xE7NbU2UTps

 
No toi kuulosti kyllä aivan saatanan paskalta mielestäni...
Ja nimenomaan ihan samalta kihinästä mitä POD:sta saa irti.
Mulla ei ikävä kyllä oikein ole äänitysvehkeitä millä demota omia soundejani tuosta vehkeestä. Pitää yrittää iskeä vehje kiinni läppäriin ja demota jotain.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)