Aihe: Keikka-autot
1 2 3 4 5 6 7 8 9
isojussi
04.03.2010 22:24:10
EP: No kerropa jokin hauska sattumus hissimatkoiltanne.
 
Turun linnan toisessa kerroksessa olevaan juhlasaliin roudataan menemällä ensin yhdellä hissillä kolmanteen kerrokseen ja ja sit toisella yks kerros alas.
 
Aikoinaan sequtriolla solisti perkele poisroudatessa nykän sen ulosvievän hissin ovee liian aikasin ja totta munassa hissi jumiin. Mun sequräkki painom siihen aikaan pcineen päivineen ihan vitusti. oli hieno kantaa se kolme kerrosta niitä Turun linnan akpeita mutta korkeita rappuja alas. Reisissä oli maitohappoo sen jälkeen koko komppanialle...
Humpan suurin sooloakti ja armoitettu artisti - pätevä kuin pänti, ylevä kuin yhtye, oiva kuin orkesteri ja taimissa kuin tanssimuusikko. Lisäksi lämmin käsi, suuri sydän ja iso pää.
Riksteri
05.03.2010 09:31:07
KoskPaavo: Porin Itäpuiston ravintolaan vietiin kamat pienellä tavarahissillä keittiön kautta. Kitaristilla oli hieno Levin- merkkinen akustinen kitara jonka tarjouduin viemään ylös.
Otin kitaran kainaloon pusseineen ja astuin hissiin ja kuinka ollakaan kerrosten väli olinkin n. 5 senttiä kapeampi kuin lähtiessä. Tässä se kitara sitten rusentui, kyllä nauratti. Onneksi oli vakuutus joka korvasi tilalle ilm. vastaavan , mun omavastuu oli 600 mk.
Sen jälkeen en ole toisten kitaroita roudaillut.

 
Mustan huumorin ystävänä en voi välttyä kuvittelemasta kitaristin ilmettä kitaran nähdessään. Menikö siitä kaula poikki ja lerpatti surullisesti alaviistoon kielien varassa? Yritittekö mitenkään korjata sitä, esim. jeesusteipillä? Oliko yllättäen ilmakitaristille joutuneelle onnettomalle mitään muuta sointinta annettavaksi keikan ajaksi, esim. rytmimunia tai bassoa?
hollmi-5
05.03.2010 09:41:09
Kitaroille sattuu. Peräkärrihommissa on jäänyt joskus kitara nojaamaan kärryn "toiselle puolelle" ja jäänyt vetoauton renkaan alle. Kerran samalle puolelle jäänyt Fender Stratocaster huomattiin kadonneeksi vasta seuraavalle keikalle lähtiessä. Löytäjä oli jättänyt viestin treeniksen ilmoitustaululle ja kadonnut kitara saatiin jo keikalle mukaan.
Soundit, piuhat ja kajarit.
walttoni
05.03.2010 11:05:18
Peräkärrystä tuli mieleen, että vasemmalla kaistalla meni taannoin yksinäinen rengas vetoauton ohi. Joku kerkes sanoa, että keneltähän tuo rengas on irronnut? No, sen jälkeen peräkärry kippasi voimakkaasti vasemmalle.
COVS2.
jake5
05.03.2010 12:58:06
Hunppakuutioiden aatelia ja ahkerassa käytössä edelleen ;)
(matkaperällä ja sikaosastolla)
 
http://www.jarkkohonkanen.com/wp-co … dosa_etuviistosta_toukokuu_2006.jpg
Ei humppa tapa, se vain kiduttaa!
walttoni
05.03.2010 13:12:44
EP: Joo, kertonu kai jo muistaaksi aiemminkin, mutta on sattunut vastaava, kylmähiki otsalla seurattiin irronnutta pyörää muutamia satoja (pitkältä se ainakin tuntui) metrejä lähellä Turun keskustaa, lopulta useitten kaistavaihtojen ja liikennevalojen (vihreä aalto, onneksi) läpi kulkien kierähti Typhoonhallin (Turkuhalli) nurmikolle!
Tässä vaiheessa alkoi jo hieman hymyilyttämään, mutta ei paljon ennen..

 
Heh, tässä vanhenemisessa on se hyvä puoli, että uusia juttuja tuntuu vaan koko ajan ilmaantuvan.
 
Auto, laiva, juna,metro,linja-auto, lentokone, uiton puunsiirtovaunu, polkupyörä, ainakin noilla on keikkamatkat taittunut, ja tieten kävellen.
COVS2.
KoskPaavo
05.03.2010 13:53:24
Riksteri: Mustan huumorin ystävänä en voi välttyä kuvittelemasta kitaristin ilmettä kitaran nähdessään. Menikö siitä kaula poikki ja lerpatti surullisesti alaviistoon kielien varassa? Yritittekö mitenkään korjata sitä, esim. jeesusteipillä? Oliko yllättäen ilmakitaristille joutuneelle onnettomalle mitään muuta sointinta annettavaksi keikan ajaksi, esim. rytmimunia tai bassoa?
 
Sen kaula painui sinne sisään ja etukansi tietysti pullistui ulospäin. Kitarapajallehan lähetettiin laitettavaksi, liimasivat yms, mutta ei kuulemma enää "soinut".
Tää Levin oli vaan semmoinen viihdetuntisoitin ; Deerhunteria yms., Telecasterilla se muuten soitti.
Tuo toteutettavuushan riippuu ihan siitä, miten filsun envelope triggautuu...
Lyyki
05.03.2010 15:04:24
jake5: Hunppakuutioiden aatelia ja ahkerassa käytössä edelleen ;)
(matkaperällä ja sikaosastolla)
 
http://www.jarkkohonkanen.com/wp-co … dosa_etuviistosta_toukokuu_2006.jpg

 
MB 508:lla kun aikoinaan mentiin keikalle niin joku aina tokas ennen sisään menoa "sanokaa ny, kohta mennään". Sisällä oli turha jutella ajon aikana.
jon lord
05.03.2010 16:45:20
walttoni: Heh, tässä vanhenemisessa on se hyvä puoli, että uusia juttuja tuntuu vaan koko ajan ilmaantuvan.
 
Auto, laiva, juna,metro,linja-auto, lentokone, uiton puunsiirtovaunu, polkupyörä, ainakin noilla on keikkamatkat taittunut, ja tieten kävellen.

 
Keikka-autojen aatelia oli myös vanha Commer, jolla kuskattiin kamoja nuorena miehinä. Commerhan oli joku itä-saksalainen "Panssarivaunu" jossa taisi olla pahvia enemmän kuin peltiä. Kaikki kamat eivät mahtuneet peräkonttiin ja osa laitettiin auton katolle. Kerran mun bassovahvistin putosi kesken matkan katolta, mutta jotenkin se saatiin kuntoon illan keikalle. Kerran oltiin hääkeikan jälkeen kaikki niin kännissä, että kilometrin matka työnnettiin auto haitaristin kotiin. Eipähän ainakaan ajettu. Toisen kerran jäätiin Commerilla poliisin haaviin kun haettiin auto haitaristin kotoa ja haitarinsoittaja ajoi vaikka oli vasta 16 vuotias. Joku auto ohitti meidät ja kun piti laittaa ajovalot lyhyille niin kaikki valot pimenivät. No se ohittava auto olikin poliisiauto ja tottakai pysäytti meidät. Taisi se saada korttinsa kuitenkin 18 täytettyään.
COVS jäsen N.o 3
EP
05.03.2010 17:27:24
humppahanuristi:
..Transitissa olleista koneista nimenomaan se perkins on vähän huonossa maineessa. Muuthan on ihan kelvollisia.

 
Jep, Perkinsiähän ei ole Transitissa ollut varmaan 30 vuoteen enää, Fordilla pärjää kun vaihtelee jakoremmin (huom! Myös se kiristinrulla) ajallaan, öljyt ja suodattimen säännöllisesti.
jake5
05.03.2010 19:41:27
MB 508:lla kun aikoinaan mentiin keikalle niin joku aina tokas ennen sisään menoa "sanokaa ny, kohta mennään". Sisällä oli turha jutella ajon aikana.
 
Tuttu juttu!
Meillä tuo kuutio on kuitenkin "bussiversio" ja toppaukset vankat, joten melua on harvinaisen vähän. Perän on "tampereenmersuexpertti" modifioinut joten sekään ei reklamoi.
Uskokaa tai älkää mutta outo viehtymys on painella vanhalla nokivasaralla moottoritiellä jopa 120km/h rekoista ohi, ja tööttäyksiä satelee......heh!
Ei humppa tapa, se vain kiduttaa!
EP
07.03.2010 17:40:58
Innostuin aurinkoisesta päivästä niin, että pistimpä Transsuun lämmöt päälle.
Iloisesti alkoi savu kohoamaan ..siis savupiipusta! : )
Juupe
08.03.2010 00:54:32
walttoni: Peräkärrystä tuli mieleen, että vasemmalla kaistalla meni taannoin yksinäinen rengas vetoauton ohi. Joku kerkes sanoa, että keneltähän tuo rengas on irronnut? No, sen jälkeen peräkärry kippasi voimakkaasti vasemmalle.
 
Kaks kertaa on kahdella eri MB 508:lla (ja kahdella eri bändillä) lähteny paripyörät kuskin puolelta irti. Eka kerralla oli vauhtia alamäessä melko runsaasti, mutta onneksi oli kokenut kuski, joka sai auton pysymään tiellä. Vastaantulija oli lähellä saada toisen renkaan kopiksi. Vanteet ja helmapellit meni sen verran huonoon kuntoon, että hinausapua tarvittiin. Toinen kerta tapahtui Kokkolaa ohitettaessa liikennevaloissa, joten vauhtia ei juuri ollut, ja mutteritkin löytyi, eli matka jatkui.
lotjauuno
08.03.2010 10:49:14
Viime viikolla Transitin -96 perä sanoi näkemiin.Liikaa runkutusta tasasella lumella kun ei liikkeelle pääse(takatuuppari).Nosto-takaluukusta huomautus katsastuksessa:kuukauden sisällä korjattava.Riittävän ruosteessa.Sanoi insinjöörin logiikalla että voi pudota(ruoste alhaalla,saranat ylhäällä).Pellit muutenkin aloittanut maatumis-ilmiön.Että tässä sitä vieläkin mennään vanhoilla romuilla ja n.30v.on keikalla "tienattu".Josko sitä sais sossusta uuden pelin ,kun on vuosikausien öljyt ja rasvat kertyny naamatauluun ja huulissa turvottava allergia-reaktio.
EP
08.03.2010 12:48:12
lotjauuno: Viime viikolla Transitin -96 perä sanoi näkemiin.Liikaa runkutusta tasasella lumella kun ei liikkeelle pääse(takatuuppari).Nosto-takaluukusta huomautus katsastuksessa:kuukauden sisällä korjattava.Riittävän ruosteessa.Sanoi insinjöörin logiikalla että voi pudota(ruoste alhaalla,saranat ylhäällä).Pellit muutenkin aloittanut maatumis-ilmiön.Että tässä sitä vieläkin mennään vanhoilla romuilla ja n.30v.on keikalla "tienattu".Josko sitä sais sossusta uuden pelin ,kun on vuosikausien öljyt ja rasvat kertyny naamatauluun ja huulissa turvottava allergia-reaktio.
 
Kyllä, mutta realisti pittää olla, vanha ei oo "ihan" uuden väärti, mutta paljon on ennalta tehtävissä myös.
Tuota "peräasiaa" ihmettelen kyllä, on se vaan niin lujaa tekoa, mutta..
rintapek
08.03.2010 12:52:58
 
 
lotjauuno: Transitin .Nosto-takaluukusta huomautus Riittävän ruosteessa.(ruoste alhaalla,saranat ylhäällä).
 
Kandee korjata. Tyhjäkäynnillä imaisee pakokaasut sisään.
One kind of music only - the good kind
jeppeq
08.03.2010 16:05:30
lotjauuno: Viime viikolla Transitin -96 perä sanoi näkemiin.Liikaa runkutusta tasasella lumella kun ei liikkeelle pääse(takatuuppari).Nosto-takaluukusta huomautus katsastuksessa:kuukauden sisällä korjattava.Riittävän ruosteessa.Sanoi insinjöörin logiikalla että voi pudota(ruoste alhaalla,saranat ylhäällä).Pellit muutenkin aloittanut maatumis-ilmiön.Että tässä sitä vieläkin mennään vanhoilla romuilla ja n.30v.on keikalla "tienattu".Josko sitä sais sossusta uuden pelin ,kun on vuosikausien öljyt ja rasvat kertyny naamatauluun ja huulissa turvottava allergia-reaktio.
 
tuohan on vielä uus peli, meidän transistori o vanhempi, huonompi ja paljon vittumaisempi ajaa..
Painava, mutta kevytmielinen.
mack the knife
08.03.2010 16:38:30
jeppeq: tuohan on vielä uus peli, meidän transistori o vanhempi, huonompi ja paljon vittumaisempi ajaa..
 
Mutta Jylppy sano, että siinä on vepasto.
COVS n:o 1.
jeppeq
09.03.2010 08:44:29
mack the knife: Mutta Jylppy sano, että siinä on vepasto.
 
joo niin on, mutta se ei ole ollu käytössä sitten alkuvuosien. Silloin kun se toimi, sikaosastolla oli noin 65 astetta. Nyt kun se ei toimi, niin lämmöt pakkasella jaloissa -10 ja pääntietämillä +30, siis keskimäärin hyvä!
 
Siinä olis pikkuhomma siinä vepastossa, sähkönsyöttö uusiks ja termostaatti takatilaan. Ei kannata enää, tarttis vaihtaa sellaiseen, johon mahtuu kunnon sängyt ja on telkkarit ja pelit.
 
Onhan se Einin vanha 609 seisomassa tuolla nurkissa, muttei sillä oo yhtään keikkaa ajettu. Siinä olis vepasto ja sille termostaatti. Mutta ei se lämmitä edes mieltä, kun seisoo pihalla..
Painava, mutta kevytmielinen.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)