Aihe: Putkivahvistimen toiminnasta (Koch 100 Head)
1
Quitarre
05.03.2010 10:32:42
Muutama kysymys aiheesta:
 
1. Kun käytän vahvistinta puoliteholla, onko molemmat pääteputkiparit käytössä?
Jos ei ole, voinko siis vain vaihtaa parit keskenään jos epäilen että toiset olisivat paremmassa kunnossa?
2. Haluaisin kokeilla eri putkia/putkikombinaatioita. Kummat ovat merkittävämmässä asemassa saundiin nähden: pääteputket vai etuasteputket? Eli ts. kummat määräävät kielen ja kummat murteen?
3. Osaisiko joku opastaa että miten noi putket oikeen kytkeytyy eri kanavilla.
 
Tässä linkki josta näkyy jokin kytkentäkaavio
http://www.koch-amps.com/images/sto … e%20II%20manual%20version%201.0.pdf
 
Sisältä löytyi siis 2 pääteputkiparia ja 4 12AX7 -putkea (3 hienosti rivissä ja 1 yksinään - en tiedä johtuiko tämä asetelma vain fyysisistä mitoista).
 
4. Jos haluan kokeilla erilaisia etu- ja pääteasteputkivariaatioita, onko pelkoa että jotkin etu- ja pääteputket eivät vain yksinkertaisesti millään toimi keskenään hienosti (vaikka olisivat laadukkaitakin)? Ja täytyykö etarin putkien olla mätsättyjä vai voinko kokeilla vaihtaa joitain yksittäisiä putkia sinne?
 
Olisi kiva saada näistä edes johonkin vastaus..
Kiitos!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)