Aihe: Bassolinjaskaba 40:n äänestys
1 2 3 4
2541
06.02.2010 13:51:35
 
 
Poppamies: No perhana, tykkään kyllä noista oktaavijutuista, kitaraharmonian alla olevasta kulkevasta jutusta en niin paljon, mutta ei sekään huono. Jos tää ois pikkusen jämymmin soitettu, niin saattas olla pisteen paikka. Varmasti olis lähteny, kun olisit vaan jaksanut ottaa pari ottoa lisää, mut se ei kuulu siun filosofiaan.
 
Juki: Alku hyvä, mut joku tossa shufflessa hieman pykii. Oisko omassa päässä vika, kun kuuli tän ite erilailla, ilman shufflea (siis basson).
 
BigPapa: Mustang rouhii taas ja tässä toimii shuffle omaan korvaan paremmin kun soitetaan tolleen ilman taukoa, pätkimättä. Oikein hyvä.
 
Esa H: Hyvin soitettu kivalla soundilla, mut en vaan tykkää alun dung-du-dung, jutusta. Väliosassa meininki hieman paranee, mut siinäkin sama "vika" kuin Jukin vedossa.
 
Johannes: Alku oikein hyvä ja kylhän mie tykkään muustakin. Täs oli jotain Andy Fraseria.
 
Sneaky Snake: Tässä taas tauotettu shufflesoitto toimii miulle paremmin, johtuisko tosta huikeasta turinasoundista, mikä sekin jollain perverssillä tapalla sopi tähän. Teki Bad Companysta ihan glamrockia, sekös ois mahtanu macho-Rodgersia harmittaa. Hyvin soitettu, vaikkakin yli, saattaapi päästä pisteille.
 
Omarklah: Perushyvä, soundi ja linja toimivat.
 
jogo2000: Basso lähti salakavalasti hiipimään omien melodioidensa kanssa, ja kyllä se tuohon alkuun ja väliosaan toimii. Hieman iisimpää soittoa olisin kaivannut muihin kohtaan, mutta lopun jarruttamisesta (eli saman äänen junnauksesta) se viimeinen niitti, eli piste.
 
jaakonam: Röyhkeä soundi taas, soitto on taas maltillisempaa. Kitarastemmakohdassa jotain pientä varovaisuutta, mutta kitaran seuraaminen sinänsä piristävä ja oivaltava juttu. Parannusta taas, hyvä hyvä.
 
sirdickyj: taas sama "vika" kuin Jukinkin vedossa. Kitarastemmojen alla lähdettiin aika rohkeille vesille. Kivoja juttuja siinä, mut toi perusmeininki ei vaan futaa miulle.
 
Teijo: Hyvin soitettu hyvällä soundilla, en nyt vielä osaa sanoa että tykkäänkö osta boogiesta niin paljon. Nythän se pitäis tosin osata sanoa, eli katotaan tuleeko piste kun loput on kuunneltu.
 
hollströ: Tässäkin tuo sama pelätty shuffle, mutta toimii jo paremmin kuin parissa aiemmassa parjaamassani. Oisko se tuo heavy dempping ja pleku?
 
AnttiK: Rentoa ja pehmeää. Kitarastemman alla oleva juttu ei vaan toimii, kuulostaa jotenkin hätäiseltä a kiirehtivältä. Muuten hyvä.
 
Pisteet:
 
BigPapa 2
Johannes 2
SneakySnake 1
jogo2000 1
omarklah 1
hollstro
07.02.2010 22:45:18
 
 
Vieläks joku äänestää vain pannaanko pakettiin?
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
Antti K.
07.02.2010 22:49:42 (muokattu 07.02.2010 22:51:50)
Kohta tulloo!
 
E: Nyt!
poppis: oktaavi ei toimi tähän.
j.hollström: shuffle kulkee 1p
big papa: peruspumpsuttelua
esa h: no joo, pykikö tämä vähäsen?
johannes t: jännä idea käyttää nauhatonta, toimii 1p
sneaky snake:_shuffle rullaa, jännä turina soundissa
omarklah: jänniä ideoita 1p
jogo3000: voihan sen näinkin soittaa
jaakonam: voi sen Näinkin soittaa
sdj: No joo, toimiihan se 1p
2541: tämä on hyvä 2p
teijo k. walking bass ei toimi tähän, sinänsä hyvin soitettu hyvällä soundilla
hollstro: shuffle kulkee 1p
anttik: tämmönenhän siitä tuli, tuntui jakavan mielipiteitä paljon. Kiitos rakentavista kommenteista! Bassona oli Läkland, asetuksia en enää muista.
Muusikon "paras" ystävä...
sirdickyj
08.02.2010 08:35:49
hollstro: Vieläks joku äänestää vain pannaanko pakettiin?
 
äänestysaikaahan tuolla lupailit 14.2. asti, eli viikko vielä.
Tiukempaa linjaa
poppamies
08.02.2010 08:39:28
 
 
sirdickyj: äänestysaikaahan tuolla lupailit 14.2. asti, eli viikko vielä.
 
Kauanko siinä menee kun tunnin noita kuuntelee? Jos ei nyt oo aikaa niin ei sitä oo viikonkaan päästä. Eiku pakettiin.
Lord Of The Strings
sirdickyj
08.02.2010 09:25:55
poppamies: Kauanko siinä menee kun tunnin noita kuuntelee? Jos ei nyt oo aikaa niin ei sitä oo viikonkaan päästä. Eiku pakettiin.
 
no toi on kokonaan toinen juttu, tuolla silti lukee, että 14.2. asti.
 
....muuta; onkohan mitn uutta kisataustaa kellään?
Tiukempaa linjaa
Teijo K.
08.02.2010 09:26:50
 
 
poppamies: Kauanko siinä menee kun tunnin noita kuuntelee? Jos ei nyt oo aikaa niin ei sitä oo viikonkaan päästä. Eiku pakettiin.
 
Ehkä kaikki ei halua äänestääkää juosten kusemalla, vaan käyttää siihen vähän enemmän harkintaa. Jokainen tavallaan.
Treenaamalla saat käyttöösi reaaliaikaisen autotunen
Alkuperäiskokoonpano
Things and Stuff
hollstro
08.02.2010 09:40:14
 
 
Juu, tosiaan 14.2. asti saa äänestää. En muistanu.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
Johannes_t
08.02.2010 10:19:04
 
 
Antti K.:
 
johannes t: jännä idea käyttää nauhatonta, toimii 1p

 
Ihan nauhallisella on tällä kertaa soitettu, mulla on tapana fraseerata tolleen laiskan laulavasti.
Antti K.
08.02.2010 13:05:44
Johannes_t: Ihan nauhallisella on tällä kertaa soitettu, mulla on tapana fraseerata tolleen laiskan laulavasti.
 
Kappas, minnuu vietiin niinkun litran mittaa. :-)
Muusikon "paras" ystävä...
hollstro
10.02.2010 17:01:44 (muokattu 10.02.2010 21:04:13)
 
 
edit: Väliaikatietopisteet:
 
2541:12
Johannes t:10
sirdickyj:7
hollstro:7
J.Hollström:5
Big Papa:5
Teijo K:4
omarklah:4
jogo3000:4
Esa H:3
sneaky snake:3
Antti K:2
Poppamies:1
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
BigPapa
10.02.2010 17:08:43
 
 
On tos kyllä jotenkin laskuvihree mun silmään.
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
Teijo K.
10.02.2010 18:14:02
 
 
BigPapa: On tos kyllä jotenkin laskuvihree mun silmään.
 
Viimekerrallakin oli. :) Mut ei kai se haittaa, eihän nää oo niin justiinsa. ;)
Treenaamalla saat käyttöösi reaaliaikaisen autotunen
Alkuperäiskokoonpano
Things and Stuff
BigPapa
10.02.2010 18:18:21 (muokattu 10.02.2010 18:18:48)
 
 
Teijo K.: Viimekerrallakin oli. :) Mut ei kai se haittaa, eihän nää oo niin justiinsa. ;)
 
No eipä ne.....enhämmää oo ees basisti...
For me, it's about the music. I'm just the messenger, and I hope to do it as long as I live. - Eric Clapton
Johannes_t
10.02.2010 18:27:59
 
 
Mennään samoilla meiningeillä ku ala-asteen kokeiden pisteiden tarkistamisen suhteen, eli jokainen tarkistakoon omansa ;)
 
Mulla pitäis olla 10p.
sirdickyj
10.02.2010 18:56:09
Johannes_t: Mennään samoilla meiningeillä ku ala-asteen kokeiden pisteiden tarkistamisen suhteen, eli jokainen tarkistakoon omansa ;)
 
Mulla pitäis olla 10p.

 
aijaa, no mennään
 
7p, eli oikein on Pilu-Marku laskenu.
Tiukempaa linjaa
hollstro
10.02.2010 19:00:31
 
 
kiitos kommenteista, tsekkaan ja korjaan mokat
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
J.Hollström
10.02.2010 21:23:52
Mun mielestä nää pisteet vois jäättää täältä pois kokonaan. Kommentit pitäis riittää. Jos joku tykkää oikeesti, niin voi painaa tota plussaa, niin nimimerkki näkee itse jos plussia on tullut. Olis sillekin featurelle oikeeta käyttöön. Nythän sitä ei painele kukaan vaikka antais minkälaista infoo täällä josta on ihmisille oikeasti hyötyä. Ei sen puoleen että niilläkään kukaan eläis, mutta...
Teijo K.
10.02.2010 21:27:26
 
 
J.Hollström: Mun mielestä nää pisteet vois jäättää täältä pois kokonaan. Kommentit pitäis riittää. Jos joku tykkää oikeesti, niin voi painaa tota plussaa, niin nimimerkki näkee itse jos plussia on tullut. Olis sillekin featurelle oikeeta käyttöön. Nythän sitä ei painele kukaan vaikka antais minkälaista infoo täällä josta on ihmisille oikeasti hyötyä. Ei sen puoleen että niilläkään kukaan eläis, mutta...
 
Vähän samaa mieltä pisteistä. Mutta kyllä mulle on noista asiapitoisista kirjoituksista napsuteltu plussaa ainakin kohtuudella. Etenkin kontrajutuista ja semmoisista.
Treenaamalla saat käyttöösi reaaliaikaisen autotunen
Alkuperäiskokoonpano
Things and Stuff
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)